تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۹
 
عضو کمیسیون تلفیق مجلس:

شکی نیست که آقایان دنبال مذاکره هستند اما زنگنه استراتژی نظام را تعیین نمی‌کند/ نامه‌ روحانی نشان دهنده بی مسئولیتی دولت است

Share/Save/Bookmark
شکی نیست که آقایان دنبال مذاکره هستند اما زنگنه استراتژی نظام را تعیین نمی‌کند/ نامه‌ روحانی نشان دهنده بی مسئولیتی دولت است
 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به این سوال که آیا بودجه ۱۴۰۰ کشور را در شرایطی قرار می‌دهد که برای فروش نفت تسلیم مذاکره با غربی‌ها شود، گفت: در واقع اگر در مجلس فروش ۲٫۳ میلیون بشکه نفت تایید می‌شد ممکن بود که چنین برداشتی شود، ولی این در مجلس تایید نشد و بودجه با ۱/۵ میلیون بشکه نفت بسته شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:مجتبی رضاخواه عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه درباره سخنان وزیر نفت مبنی بر اینکه صادرات ۲٫۳ میلیون بشکه نفت در بودجه را به این شرط نوشتیم که نظام برود و تحریم‌ها را بردارد، اظهارداشت: مجلس بودجه را با این هدف تغییر و اصلاح می‌کند که در واقع این سوءاستفاده‌ها قابل انجام نباشد. در این شکی نیست که آقایان دنبال مذاکره هستند ولی آقای زنگنه استراتژی نظام را در این موارد تعیین نمی‌کند و این جزء مواردی می‌باشد که در اختیار رهبری است. ایشان هم خیلی صریح فرمودند که برای بازگشت به برجام هیچ مذاکره‌ای در کار نیست و آمریکا باید تحریم‌ها را بردارد و به برجام بازگردد و خسارت مشکلاتی که در این مدت برای ایران ایجاد شده را بپردازد.
 
وی در ادامه با اشاره به دو سقفی بستن بودجه ۱۴۰۰ خاطرنشان کرد: مجلس بودجه را دو سقفی بسته به این مفهوم که ۱/۵ میلیون بشکه نفت برای سقف اول بودجه در نظر گرفته شده و این یعنی کاهش وابستگی بودجه به نفت و حالا اگر واقعا دولت توان فروش ۲٫۳ میلیون بشکه را دارد، مجلس جلوی دولت را نمی‌گیرد و این کار را انجام دهد. ولی چون این عدد خیلی غیرواقعی است در مجلس سقف بودجه ۱/۵ بشکه در نظر گرفته شده و معتقدیم که بخشی از آن خرابکاری که می‌توانست پشت سر این بودجه اتفاق افتد جلویش گرفته شده است.
 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به این سوال که آیا این بودجه کشور را در شرایطی قرار می‌دهد که برای فروش نفت تسلیم مذاکره با غربی‌ها شود، گفت: در واقع اگر در مجلس فروش ۲٫۳ میلیون بشکه نفت تایید می‌شد ممکن بود که چنین برداشتی شود، ولی این در مجلس تایید نشد و بودجه با ۱/۵ میلیون بشکه نفت بسته شد و دیگر ابزاری هم در دست این آقایان نیست که بخواهند فشار آورند. دولت مذاکره هم نکند احتمالا با همین روندی که دارد بتواند این میزان نفت را بفروشد و بنابراین بدون اینکه مذاکره‌ای هم انجام شود این سقف بودجه‌ای که مدنظر مجلس است قابل تحقق است.
 
رضاخواه درباره پنهان‌کاری دولت و مخفی کردن ۱۷۵هزار میلیارد تومان در بودجه، بیان کرد: موارد مشابه این در سال‌های گذشته هم بوده و امسال بیشتر شده، اما واقعیت این است که دولت برخی اوقات برخی هزینه‌هایش ر ا در سرفصل اصلی بودجه قرار نمی‌دهد  و اینها را پنهان می‌کند و نمایندگان مردم در مجلس تلاش دارند که این موارد را شفاف کنند.

وی در پایان با اشاره به اصلاح بودجه در دولت گفت: دولت یکسری مفروضات داشت و مفروضاتش هم این بود که می‌تواند از صندوق توسعه ملی برداشت کند و رهبری اجازه چنین برداشتی را ندادند. بعد از نامه رهبری، دولت باید تغییراتی را اعمال می‌کرد و یک نامه‌ای را هم  آقای رئیس جمهور نوشت که به نظر من این نامه نشان دهنده بی مسئولیتی دولت است و در پاسخ به دستوری که رهبری دادند آنچنان کار خاصی هم اتفاق نیافتاده، در عین حال نمایندگان در مجلس این موارد را ان‌شاءالله اصلاح خواهند کرد.

م
کد مطلب: 419620
مرجع : جهان