تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۷
 

این دولت حرف گوش کن نیست

Share/Save/Bookmark
 
رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: این دولت حرف گوش کن نیست مگر اینکه مجلس از ابزار نظارتی خود استفاده کند تا تکالیفش را انجام دهد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در یازدهمین پیش نشست همایش «نظام مسائل اولویت‌دار» کشور مبتنی بر سیاست‌های کلی نظام که در سازمان بسیج دانشجویی برگزار شد، با اشاره به برخی مشکلات کشور گفت: برای اینکه بتوانیم کشور را از وضعیت فعلی نجات دهیم باید از سایر متخصصین با سلایق مختلف که در چارچوب نظام قرار دارند استفاده کنیم، چون با این رویکرد میتوانیم حرکت روبه رشد داشته باشیم.

عباسی با اشاره به اینکه دولت وقتی که مصوبه‌ها به نفعش نباشد تا جایی که نظارتی علیه او اعمال نشود آن را اجرا نمی‌کند، افزود: رهبر معظم انقلاب اجازه دادند تا سران قوا در قالب شورای عالی هماهنگی اقتصادی در خصوص برخی مسائل تصمیم گیری کنند با این وجود دلیلی ندارد که هر موضوعی که از جنس بودجه است و باید در کمیسیون بودجه بررسی شود در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا مورد بحث قرار بگیرد.

این نماینده مجلس گفت: امروز شاهدیم که رئیس جمهور در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا هر موضوعی را که تصمیم گیری در خصوص آن مطابق میل دولت نباشد از دستور کار این شورا خارج می‌کند.

وی با بیان اینکه باید محدوده اختیارات شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا مشخص شود، تصریح کرد: سوال این است که چرا باید دبیرخانه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در دولت باشد؟ این مسئله موجب شکل گیری این استدلال می‌شود که فرمانده جنگ اقتصادی دولت است در نتیجه وضعیت آن چیزی می‌شود که امروز شاهدیم.

عباسی بیان کرد: در مصوبه هدفمندسازی یارانه‌ها تصریح شده که باید پول قبوض آب و برق به ترتیب به حساب خزانه، ستاد هدفمند سازی یارانه‌ها و در نهایت به حساب وزارت نیرو واریز شود با این وجود این مصوبه چند سال است که اجرا نشده و در لایحه بودجه ۱۴۰۰ هم همین روال تکرار شده از این رو بنده مجبور شدم تا تکیف سازمان برنامه و بودجه را به آن گوشزد کنم؛ البته زمانی مجبور شدند این پول را بدهند که به آن‌ها گفتم باید تکلیف این مصوبه در قوه قضائیه روشن شود.

وی با بیان اینکه در لایحه بودجه ۱۴۰۰ ذکر کرده ایم که باید پول قبوض آب و برق مستقیم به حساب وزارت نیرو واریز شود، چون اگر این اتفاق نیفتد باز هم شاهد تکرار خاموشی‌ها خواهیم بود، اضافه کرد: اگر وزارت نیرو در سال‌های گذشته تقویت می‌شد شاهد خاموشی‌های اخیر نبودیم. این دولت حرف گوش کن نیست مگر اینکه مجلس از ابزار نظارتی خود استفاده کند تا تکالیفش را انجام دهد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس افزود: کشور در زمان وقوع خاموشی‌های اخیر به ۱۹۳ میلیون متر مکعب گاز نیاز داشت، اما ما می توانستیم ۸۰ میلیون متر مکعب گاز به شبکه تزریق کنیم با این وجود باید برای جبران این کمبود روزانه ۱۱۰ میلیون لیتر سوخت مایع شامل مازوت و گازوئیل داشته باشیم.

وی افزود: در پی سردی هوا ما مجبور به قطع گاز نیروگاه‌ها شدیم تا سوخت شبکه خانگی تامین شود در این شرایط باید مخازن نیروگاه‌ها پر باشد تا با شروع قطعی‌ها روی سوخت مایع شامل مازوت یا گازوئیل سوییچ کنند و این در حالی است که به دستور دادستان نیروگاه‌ها حق استفاده از مازوت را ندارند، ولی در مقابل بنا بر دستورالعمل وزارت نفت نیروگاه‌ها می توانند حدود ۳۰ تا ۳۵ میلیون لیتر مازوت استفاده کنند، چون به آن اندازه که نیاز است گازوئیل نداریم؛ از این رو باید استفاده از مازوت مدیریت می‌شد و آن را در نیروگاه‌های خارج از شهر به کار می‌گرفتیم.

عباسی  تاکید کرد: باید در بخش انرژی یک وزارتخانه و تنظیم گر داشته باشیم و در واقع وزیر نفت، وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی اتمی یک نفر باشد و یک دستگاه انرژی کشور را مدیریت کند؛ چون بین این بخش‌ها انسجام مدیریتی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: اگر استفاده از سوخت مازوت قطع شود ۲۵ درصد کشور وارد خاموشی خواهد شد و این در حالی است که در حال حاضر نیز تمام دنیا از این سوخت استفاده می‌کنند؛ البته حوزه انرژی باید در راستای کاهش گوگرد مازوت گام بردارد.

عباسی با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا در افزایش مصرف آب و سوخت در کشور افزایش یافته، افزود: به دلیل رعایت مسائل بهداشتی از جانب مردم و استفاده از آب گرم مصرف گاز از ۱۸۰ میلیون متر مکعب به ۱۹۳ میلیون متر مکعب افزایش یافته با این وجود ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارتخانه‌های ذی ربط در بخش انرژی باید با چاره اندیشی مصرف سوخت را تنظیم کنند.

وی با بیان اینکه هنرمندان باید با فرهنگ سازی ما را به سمت انسجام مدیریت پیش ببرند و مردم را در مواقع خاموشی‌ها به صبر دعوت کنند، افزود: بنده از همه مدیران حوزه نفت و نیرو برای پایداری شبکه در کشور تشکر می کنم و امیدوارم که سال آینده شاهد بروز این گونه مشکلات نباشیم.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با تاکید براینکه وظیفه مجلس ریل گذاری و وظیفه دولت حرکت در این مسیر ریل گذاری شده است، تصریح کرد: متاسفانه دولت این سازگاری را ندارد و به دنبال دو قطبی کردن جامعه است.

عباسی با اشاره به اینکه در جمهوری اسلامی مسئولیت ایدئولوژی سازی بر عهده دستگاه رهبری است نه دستگاه اجرایی، بیان کرد: معتقدم کسی که رئیس جمهور می‌شود باید وظیفه اجرایی خود را انجام دهد نه اینکه با ایدئولوژی سازی اسلام رحمانی را در مقابل اسلام ناب محمدی مطرح کند. به هر روی شورای نگهبان باید این مسائل را مد نظر قرار دهد.

وی تصریح کرد: آمریکا و اسرائیل هر کاری که توانستند کردند تا ما نتوانیم نفت بفروشیم، ولی نتوانستند فروش نفت ما را صفر کنند، چون ما راه‌هایی را برای فروش نفت خود پیدا کرده ایم.

عباسی گفت: برخی کشور‌ها اهل تجارت بوده و خیلی اهل سیاست نیستند به همین دلیل اگر بتوانیم قیمت‌ها را جابه جا کنیم دیگر کشور‌ها از ما نفت می خرند؛ البته ما برای گرفتن پول نفت نیز مشکلاتی داریم که برای حل این مشکلات به تهاتر روی آورده ایم.
ش
کد مطلب: 420005
مرجع : فارس