تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۶
 
مدیر کل آژانس انرژی اتمی در تهران چه میخواهد؟

نگرانی‌ها در خصوص اجرای صوری قانون اقدام راهبردی توسط دولت/ آیا گروسی فرستاده آمریکا برای دورزدن قانون اقدام راهبردی رفع تحریم‌هاست؟

Share/Save/Bookmark
 
گروسی در سفر پیش رو احتمالا طرحی همراه خود دارد که در آن اجرای صوری قانون اقدام راهبردی را از سازمان انرژی اتمی و وزارت خارجه مطالبه کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:سه روز مانده به ضرب‌الاجل ایران برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین الملل انرژی اتمی امروز برای مذاکره با مقامات ایران وارد تهران می‌شود.
 
گروسی از جمله افرادی است که مواضع نزدیک به آمریکا و اروپا دارد و انتخابش به سمت مدیر کلی آژانس انرژی اتمی نیز با فشار و حمایت آمریکا صورت پذیرفته است. مواضع و مواجهه گروسی با ایران در نحوه‌ی اجرای برجام نیز نشان می‌دهد مدیرکل فعلی آژانس را هرگز نمی‌توان بی طرف دانست؛ از تلاش برای بازکردن مجدد پرونده PMD ایران تا ارائه گزارش‌های ضد ایرانی.
 
مطابق با این سابقه و در حالیکه تنها چند روز تا توقف پروتکل الحاقی از سوی ایران باقی مانده است، مشخص نیست که وزارت امور خارجه چگونه و چرا با سفر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران موافقت کرده است. 
 
گروسی در سفر پیش رو احتمالا طرحی همراه خود دارد که در آن #اجرای_صوری قانون اقدام راهبردی را از سازمان انرژی اتمی و وزارت خارجه مطالبه کند؛ او از ایران میخواهد که ۵ اسفندماه توقف اجرای پروتکل الحاقی را صرفا #اعلام کند، اما در آینده اگر آژانس خواهان دسترسی‌های موردی در قالب پروتکل الحاقی باشد -مانند دسترسی‌ای که به اشتباه در شهریور امسال برای بازدید از دو مکان درخواستی به آژانس داده شد و این روزها آژانس در اظهاراتی بی مبنا مدعی‌ست در نمونه‌های برداشت شده از دو مکان مورد نظر مواد غیر مجاز کشف کرده است!- ایران آن را  در عمل مورد پذیرش قرار دهد!
 
ممکن است گروسی به نیابت از آمریکا از وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی بخواهد که صرفاً در مقام سخن قانون رسمی کشور را اجرا کنند! هر چند که وزارت خارجه اشتباه اول را مرتکب شد و اجازه حضور مدیر کل آژانس انرژی اتمی در تهران را داد اما نباید اشتباه دوم را مرتکب شود و زیربار زیاده‌خواهی های نماینده آمریکا در ایران برود. چرا که در غیر این صورت، طابق با ماده ۹ قانون مجلس شورای اسلامی باید آقای ظریف و علی اکبر صالحی به علت عدم اجرای کامل قانون اقدام راهبردی رفع تحریم‌ها خود را آماده مجازات کنند.
 
اشتباهاتی که سابقه داشته است
در 5 مهرماه 1397، نخست وزیر رژیم صهونیستی در مجمع عمومی سازمان ملل با نشان دادن تصویری از یک واحد قالیشیویی در اطراف تهران، ادعا نمود که مکان مذکور، انبار مواد و تجهیزات برای ساخت تسلیحات هسته‌ای است . نتانیاهو از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخواست نمود که فورا مکان مذکور را تا زمانی که ایران اقدام به پاکسازی آن نکرده است، بازرسی نماید.
 
پس از گذشت شش ماه یکی از دیپلمات های سازمان ملل متحد که نخواست نامش فاش شود اعلام کرده است که بازرسان آژانس تاسیسات مورد ادعای نخست وزیر اسرائیل در تهران را از نزدیک مورد بررسی قرار داده اند . کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز در مصاحبه با العام تایید نمود ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازدید از سایت ترقوزآباد دسترسی داده است . آژانس بین‌المللی در گزارش اجرای توافق پادمان به تاریخ 20 آبان‌ماه 1398، اعلام نمود که در سایت اعلام نشده توسط ایران (ترقوزآباد) ذرات اورانیوم طبیعی با منشا انسانی کشف کرده است . 
 
علاوه بر سایت ترقوزآباد، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی رافائل گروسی اعلام داشت که آژانس بین المللی انرژی اتمی با استناد به اطلاعات خاص خود، خواستار دسترسی به دو مرکز در ایران با حضور احتمالی مواد هسته ای اعلام نشده بر اساس اطلاعات خاص خود شده است. در اسفندماه 1398، کاظم غریب آبادی نماینده دائم ایران در سازمان بین المللی انرژی اتمی در وین، اظهار داشت که تهران موظف نیست درخواست های آژانس انرژی هسته ای انرژی اتمی را برای دسترسی به تأسیسات هسته ای خود که مبتنی بر اطلاعات جعلی از اطلاعات اسرائیلی و آمریکایی است، قبول کند .
 
مقاومت ایران برای عدم دسترسی مکمل به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، منجر به صدور قطعنامه در تاریخ خردادماه 1399 شد . کاظم غریب آبادی نماینده دائم ایران در آژانس در این رابطه گفت : «این قطعنامه نه موجب ترغیب ایران به ارائه دسترسی به آژانس بر اساس ادعاهای واهی و بی اساس می شود و نه موجب اعمال فشار به آن. جمهوری اسلامی ایران، این قطعنامه را کاملا رد می نماید و اقدام مقتضی و مناسب را در واکنش به آن اتخاذ خواهد نمود که مسئولیت و عواقب آن، بر عهده بانیان چنین قطعنامه ای خواهد بود».
 
قبول اشتباه درخواست غیرقانونی آژانس بر اساس محاسبات سیاسی
دوشنبه 4 شهریورماه گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران سفر کرد و با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و مقامات وزارت خارجه دیدار کرد. نتیجه‌ی این دیدار صدور بیانیه‌ای مشترک بود که در آن سازمان انرژی اتمی ایران موافقت نمود به دو سایت مورد درخواست آژانس دسترسی بدهد . آژانس در آخرین گزارش خود به تاریخ 21 آبان‌ماه 1399 در رابطه با نمونه برداری از دو سایت اعلام شده (سایت آباده و یک سایت اطراف تهران) اعلام نمود که یافته‌های آژانس با اطلاعاتی که ایران ارائه داده است، تطابق ندارد و یافته‌های دیگری وجود دارد که ایران بایستی نسبت به آنها شفاف‌سازی نماید و سوال‌های آژانس را پاسخ بدهد. علاوه بر این، آژانس در بروزرسانی یافته‌های خود در ترقوزآباد اعلام کرده است که در این سایت، ذرات اورانیوم 236 با درصد غنی‌سازی پایین و اورانیوم ضعیف شده پیدا کرده است و توضیحات ایران در این رابطه را به دلیل «عدم اعتبار کارشناسی»، راضی کننده ندانست .

م
 
کد مطلب: 421328
مرجع : رجانیوز