تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۴
 
میراث پر برکت علامه مصباح یزدی؛

استقبال بیش از ده هزار نفر از دوره مجازی طرح ولایت/ آیت الله رجبی: مقام معظم رهبری می فرمایند که طرح ولایت باید فراگیر شود

Share/Save/Bookmark
استقبال بیش از ده هزار نفر از دوره مجازی طرح ولایت/ آیت الله رجبی: مقام معظم رهبری می فرمایند که طرح ولایت باید فراگیر شود
 
آیت الله رجبی گفت: اساس طرح ولایت آموزش معرفت هایی است که به صورت نظام مند از عمقی ترین معارف تا اوج آن که معرفت به نظامی است که در مرکزیت آن ولایت فقیه قرار دارد را شامل می شود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: دوره‌‎های طرح ولایت هر ساله در تابستان با حضور گرم دانشجویان و طلاب برگزار می‌شد. اما امسال تفاوت زیادی با دوره‌های پیشین دارد. از همه مهمتر فقدان ، حضرت علامه مصباح یزدی است، جای خالی این فقیه مجاهد در میان نیروهای جوان و انقلابی به شدت احساس  میشود. همچنین بیماری کرونا نیز باعث شده تا دانشجویان نتوانند در کنار یکدیگر و صفوف واحد خود به تقویت مبانی دینی بپردازند. با این وجود طرح ولایت تعطیل نشده و از طریق فضای مجازی پیگیری شده است. بیش از ده هزار نفر در این دوره ثبت نام کرده‌اند که در نود کلاس مجازی درسی حضور خواهند یافت. همچنین چهارصد خادم نیز که از اعضای گذشته همین دوره بوده‌اند برای بهتر و با کیفیت برگزار شدن آن اعلام آمادگی کرده‌اند.
 
 آیت الله محمود رجبی در آیین افتتاحیه دوره مجازی طرح ولایت کشوری که صبح دیروز در سالن اجتماعات مؤسسه امام خمینی ره برگزار شد گفت: علم نور است، اما اگر علم با تهذیب و تزکیه نفس همراه نباشد موجب نابودی بشر خواهد بود.
 
وی افزود:ما هم علم ضارّ داریم که ضرر می رساند و هم علم غیرنافع که هیچ سودی برای ما ندارد؛ در زندگی خودمان زیاد می یابیم که حرف ها و بحث های یادی را بر زبان جاری می کنیم که هیچ سودی ندارند و فقط عمر خود را با آنها تلف نموده ایم.
 
مدیر مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی رحمة الله علیه خاطرنشان کرد: نوع سوم از علم، علم نافع است که انسان را متعالی می سازد.
 
وی گفت: در میان علومی که نافع هستند برخی از آن ها در درجه نخست از ارزش قرار دارند و اثرگذاری آن ها بیشتر از سایر علوم است؛ به همین دلیل در فرهنگ قرآن و روایات ما هر فردی موظف به دریافت و کسب این علوم شده است.
 
آیت الله رجبی افزود: انسان برای اینکه در مسیری حرکت کند به علم و انگیزه حرکت نیاز دارد؛ اگر معارف بنیادینی که ما فرا می گیریم به خوبی در اعماق وجود ما بنشینند به همان مقدار انگیزه بندگی و عشق ورزی به خداوند برای ما حاصل می شود.
 
وی اظهار کرد: انسان ها در اینکه کمال چیست ممکن است دچار خطا شوند و به اشتباه چیز ناقصی را مصداق کمال بیابند؛ ریشه این خطا در جهل است.
 
مدیر مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی رحمة الله علیه گفت: اساس طرح ولایت آموزش معرفت هایی است که به صورت نظام مند از عمقی ترین معارف تا اوج آن که معرفت به نظامی است که در مرکزیت آن ولایت فقیه قرار دارد را شامل می شود.
 
وی افزود: هرکسی که در این دوره پربرکت شرکت می کند چه برای کسب علم، چه برای تدریس دروس و چه برای هر خدمتگزاری دیگری باید خداوند را شاکر باشد.
 
آیت الله رجبی بیان داشت: اگر می بینیم مقام معظم رهبری می فرمایند که طرح ولایت باید فراگیر شود بخاطر این نقش اثرگذاری است که این طرح در رساندن انسان ها به مسیر سعادت دارد.
 
عضو شورای عالی حوزه های علمیه، ضمن اشاره به خدمات علمی گسترده ای که مرحوم آیت الله مصباح یزدی در طول عمرش به جامعه اسلامی ارائه کرد تصریح نمود:  آیت الله مصباح یزدی گفتند، اگر من کار مثبتی و اثرگذاری انجام داده باشم همین طرح ولایت است.
 
امام به دنبال سیاست اسلامی در مقابل سیاست های شیطانی و حیوانی بود
حجت الاسلام و المسلمین مهدی ابوطالبی سپس به ایراد سخن پرداخت و ضمن تبریک ایام ماه رجب گفت: یکی از بحث های بسیار مهمی که در جامعه به خوبی به آن نپرداخته ایم ماهیت انقلاب اسلامی است؛ اگر این بحث به خوبی مطرح شود و انقلاب اسلامی را آنگونه که بوده و هست بشناسیم بسیاری از شبهات برطرف خواهند شد.
 
وی عنوان داشت: باید دید انقلاب اسلامی در چه وضعیتی اتفاق افتاده و به دنبال چه بوده است.
 
مسئول مرکز آموزش های آزاد مؤسسه امام خمینی رحمة الله علیه گفت: اینکه بگوییم انقلاب اسلامی صرفاً یک جابجایی نظام در کشور ایران بود در حق این انقلاب جفا کرده ایم و این سطح بسیار نازل و سطحی از شناخت انقلاب اسلامی است.
 
وی افزود: نکته مهم این است که بشر غربی تمام علوم و هنرهای خود را در قالب سکولار تولید نموده است و مفهوم آن این است که اگر انسان بخواهد از زندگی اش لذت ببرد و به امکانات لازم دست یابد نیازی به خدا ندارد؛ این همان خطری است که امام خمینی رحمة الله علیه احساس کرده بود.
 
حجت الاسلام و المسلمین ابوطالبی اظهار کرد: امام خمینی آمد تا این نگاه را بشکند و فرمود سیاست هایی که در دنیای امروز وجود دارد یا از نوع سیاست شیطانی و یا از نوع حیوانی است.
 
وی گفت: امام به دنبال نوع سوم سیاست یعنی سیاست اسلامی بود و ایشان اعتقاد داشت که باید به دنبال استقرار حکومت «الله» بر روی زمین باشیم.
 
مسئول مرکز آموزش های آزاد مؤسسه امام خمینی رحمة الله علیه بیان داشت: انقلاب اسلامی ایران بنا به اعتراف متفکران غربی سیر تاریخی بشر را که به سوی سکولاریسم و کنار گذاشتن دین در حال پیشروی بود تغییر داد.
 
حجت الاسلام و المسلمین  ابوطالبی خاطرنشان کرد: طرح ولایت می خواهد بگوید که حرف امام که فرمود سیاست شیطانی و حیوانی کاملاً مردود است، صحیح بوده است و به ارائه استدلال منطقی و عقلی در این باره بپردازد.
 


م
 
کد مطلب: 421363
مرجع : خبرگزاری حوزه