دمشق مجوز «اسپوتنیک وی» را صادر کرد

4 اسفند 1399 ساعت 18:14

بنابر اعلام سفیر دمشق در مسکو، سوریه مجوز استفاده از واکسن روسی «اسپوتنیک وی» را صادر کرده و این واکسن بزودی به دست این کشور خواهد رسید.


پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  «ریاض حداد» سفیر دمشق در مسکو امروز دوشنبه به خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» گفت کشورش واکسن روسی «اسپوتنیک وی» را تایید کرده و آماده است آن را وارد کند.

حداد در این خصوص گفت: دمشق همه اقدامات را برای ثبت واکسن روسی در سوریه انجام داده و استفاده از آن را تایید کرده است.

وی افزود: بعد از اعلام آمادگی سوریه برای دریافت و استفاده از این واکسن، بزودی وارد خواهد شد.

پیشتر «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین از موضع ثابت کشورش در حمایت از سوریه در بخش‌های مختلف خبر داد.

وی در سخنانی تاکید کرد که مسکو در تمامی زمینه‌ها به خصوص در زمینه ارسال واکسن برای مقابله با ویروس کرونا از سوریه حمایت خواهد کرد.

پسکوف که در پاسخ به گزارش رسانه‌ها درباره احتمال ارسال واکسن اسپوتنیک روسی به سوریه صحبت می‌کرد، گفت که روسیه همواره به سوریه کمک کرده و به این کمک‌ها ادامه خواهد داد.

روز یکشنبه «فلورین تالامر» رئیس سازمان مبارزه با بیماریهای واگیردار اتریش و رئیس بخش بیماریهای مسری دانشگاه وین اتریش در مصاحبه‌ای از واکسن روسی اسپوتنیک وی تمجید کرد و گفت که این واکسن درست مثل تفنگ کلاشنیکف موثر و قابل اتکا است و موثر بودن آن اثبات شده است.

خبرگزاری تاس می‌گوید که دولت وین به این خبرگزاری گفته که اتریش در حال بررسی پیشنهاد روسیه برای تولید واکسن اسپوتنیک در این کشور است. پیش از این سفیر مسکو در وین از ارائه اطلاعات مربوط به تولید مشترک این واکسن به دولت اتریش خبر داده بود. 

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه هم اخیراً گفت کشورهای بیشتری از اتحادیه اروپا در حال درخواست برای خرید واکسن اسپوتنیک-وی ساخت روسیه هستند.

لاوروف با انتقاد از رویه اتحادیه اروپا در ارتباط با واکسن‌های روسی، تاکید کرد: امروز کشورهای زیادی مثل جمهوری چک منتظر تایید واکسن اسپوتنیک از طرف سازمان دارویی اتحادیه اروپا هستند تا آن را سفارش بدهند. در مجارستان آنها در حال رسیدگی هستند و آمادگی خود را اعلام کرده‌اند. شمار کشورهای اروپایی متقاضی واکسن روسی در حال افزایش است. همین چند روز پیش نیز ما درخواستی از پادشاهی موناکو داشتیم تا همه جمعیت این کشور کوچک در سواحل مدیترانه را با این واکسن تامین کنیم.

واکسن اسپوتنیک که توسط لابراتوار نظامی روسیه تهیه و تولیده شده، اولین واکسن مقابله با کرونا در جهان بود که به ثبت رسید.
ش


کد مطلب: 421402

آدرس مطلب: http://www.hamandishi.ir/news/421402/

هم اندیشی
  http://www.hamandishi.ir