تاریخ انتشار : جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۴۳
 

آمریکا مشروعیت خود را برای نصیحت‌های حقوق بشری از دست داده است

Share/Save/Bookmark
 
سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به نقض مکرر حقوق بشر و آزادی‌های مدنی در آمریکا تاکید کرد، واشنگتن مشروعیت و حق اخلاقی خود را برای نصیحت دیگران در این زمینه از دست داده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه می‌گوید، با نقض حقوق شهروندان آمریکایی، واشنگتن مشروعیت و وجهه اخلاقی خود برای نصیحت کشورهای دیگر برای رعایت آزادیهای مدنی را از دست داده است. 

براساس گزارش خبرگزاری تاس، زخارووا افزود: همه اینها در کشوری اتفاق افتاده است که عادت دارد خودش را به عنوان «فانوس دموکراسی» در جهان معرفی کند و از همه می‌خواهد که در برابر آنچه که اعتراضات مسالمت آمیز می‌خواند رویکرد انسان دوستانه داشته باشند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه اضافه کرد، این فانوس دموکراسی نیست بلکه لنگر دموکراسی است. دولت جدید ایالات متحده باید در درجه اول به شهروندان خود توجه کند و از رویکرد دوگانه در خانه و نصحیتهای حقوق بشری در دیگر کشورها در خارج دست بردارد. در شرایط کنونی آمریکا دارای وجهه اخلاقی برای سخنرانیهای بی پایان خود علیه دیگران در زمینه آزادی و حقوق بشر نیست. 

وی با اشاره به نقض مکرر حقوق بشر در ایالات متحده افزود: آمریکا به معترضان و مشارکت کنندگان در حمله ششم ژانویه به ساختمان کنگره این کشور برچسب تروریستهای داخلی زده است.

علاوه بر نقض مکرر حقوق آزادیهای مدنی شهروندان آمریکایی در خلال اعتراضات انتخاباتی آمریکا، در جریان کشته شدن «جورج فلویدم شهروند سیاه پوست آمریکایی و جنبش «جان سیاه پوستان مهم است»، پلیس و نیروهای امنیتی آمریکا مجموعه‌ای از نقض مکرر حقوق بشر را از خود به نمایش گذاشتند که با محکومیتهای جهانی نیز مواجه شد. 

طی هفته‌های اخیر کشورهای غربی تلاش کرده‌اند از پرونده «الکسی ناوالنی» به عنوان یک بهانه ضدحقوق بشری برای اعمال فشار بر روسیه استفاده کنند. پرونده ناوالنی به یکی از تنشهای حقوق بشری میان روسیه و غرب تبدیل شده است و کشورهای اتحادیه اروپا تحریمهایی نیز علیه مسکو اعمال کرده‌اند.

 ناوالنی روز یک شنبه ۱۷ ژانویه (۲۸ دی‌ماه) توسط ماموران فدرال در فرودگاه «شرمتیوو» مسکو بازداشت شد. وی از ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰ به دلیل نقض مکرر مقررات مشروط در لیست افراد تحت تعقیب پلیس فدرال روسیه قرار داشت و از سوی دادگاهی در مسکو به سه سال و نیم حبس محکوم شده است.
ش
کد مطلب: 421623