تاریخ انتشار : شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۶
 

۲۵۰ هزار دوز واکسن کرونای «سینوفارم» امروز وارد کشور می‌شود

Share/Save/Bookmark
۲۵۰ هزار دوز واکسن کرونای «سینوفارم» امروز وارد کشور می‌شود
 
سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: امروز ۲۵۰ هزار دوز واکسن کرونای سینوفارم وارد کشور می‌شود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  دکتر علیرضا رئیسی در حاشیه جلسه امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا با بیان این‌که روز پنجشنبه با حضور وزیر بهداشت در سرای سالمندان کهریزک واکسیناسیون کرونا را شروع کردیم، اظهار کرد: در این مرحله از واکسیناسیون، افراد مقیم خانه سالمندان و معلولان جسمی و ذهنی مستقر در آسایشگاه‌ها، جانبازان شیمیایی بالای 50 درصد، غسال‌ها واکسینه خواهند شد؛ باقیمانده کادر درمان شاغل در بخش‌های ویژه کرونا، بخش‌های بستری کووید19 و آزمایشگاه‌هایی که آزمایش کرونا انجام می‌دهند علیه کرونا واکسینه خواهند شد؛ واکسیناسیون کرونا برای افراد شاغل در مراکز نمونه گیری ومراکز منتخب کرونا در بخش سرپایی و بهداشت انجام خواهد شد و اورژانس‌های بیمارستانی جزو گروه‌های جدید واکسیناسیون کرونا هستند.
واردات 250 هزار دوز واکسن کرونای سینوفارم
رئیسی افزود: امروز 250 هزار دوز واکسن کرونای سینوفارم وارد کشور می‌شود و در آینده نزدیک نیز از هندوستان واکسن کرونا وارد کشور خواهد شد؛ تاریخ ورود 4.2 میلیون دوز واکسن کرونا از سبد کووکس نیز طی امروز یا فردا به ما اعلام می‌شود.
وی اظهار امیدواری کرد که تا پایان امسال واکسیناسیون کرونا برای یک میلیون و 300 هزار نفر از گروه‌های پرخطر انجام شود.
وی ابراز کرد: امیدواریم تا فروردین ماه 1400بتوانیم گروه پرخطر مرحله اول را واکسینه کنیم و بقیه واکسیناسیون نیز بر اساس سند ملی واکسیناسیون مصوب ستادملی مقابله با کرونا انجام خواهد شد.
اروپا درگیر ویروس انگلیسی!
رئیسی با بیان این‌که وضعیت بیماری در سطح دنیا مطلوب نیست؛ گفت: در جهان بیش از 114 میلیون ابتلا و 2 میلیون مرگ رخ داده است؛ کشور آمریکا سهم بالایی در زمینه فوتی‌ها دارد؛ انگلیس نیز میزان مرگ و میر بالایی دارد و در سطح اروپا رتبه اول مرگ ومیر را نسبت به جمعیت دارد؛ سایر کشورهای اروپایی نیز به همین ترتیب درگیر بیماری هستند و محدودیت‌های شدیدی در بسیاری از این کشورها در حال اجراست. ویروس کرونای انگلیسی سطح اروپا را دربر گرفته است و در انگلیس جایگزین ویروس ووهان شده است.
وی افزود: سیستم درمانی انگلیس قوی است اما در مقابل این ویروس انگلیسی به زانو درآمده است؛ اگرچه وضعیت بیماری کرونا در کشور ما تقریباً باثبات است اما استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری با افزایش بیماری مواجه هستیم.
گردش ویروس انگلیسی در خوزستان
وی با اشاره به شیوع ویروس کرونای انگلیسی در خوزستان یادآور شد: گردش ویروس انگلیسی در اهواز و آبادان بالاست و موجب افزایش ابتلا و بستری شده است؛ میزان رعایت پروتکل‌ها در دزفول و شادگان بهتر از قبل شده و به نظر می‌رسد روند افزایشی در حال کنترل است اما تا حالت مطلوب فاصله زیادی داریم؛ بیش از 12 هزار تست در خوزستان انجام می‌شود و میزان تست در کشور به بیش از 100 هزار تست در روز رسیده است.
وجود 11 شهر قرمز کرونایی در کشور
سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا با اشاره به وجود 11 شهر قرمز در کشور تصریح کرد: این 11 شهر در استان خوزستان قرار دارند؛ اهواز، آبادان، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، هویزه و کارون این شهرای قرمز هستند که امیدواریم با افزایش رعایت پروتکل‌ها از وضعیت قرمز خارج شوند.
وی ادامه داد: 32 شهر نارنجی، 251 شهر زرد و 154 شهر آبی در کشور داریم. ماهیت ویروس کرونا قابل پیش‌بینی نیست و به محض کاهش رعایت پروتکل‌ها ویروس جهش‌یافته انگلیسی که قدرت سرایت بالایی دارد می‌تواند کشور را فرا بگیرد.
تشدید کنترل مرزها
رئیسی با اشاره به افزایش کنترل مرزهای کشور گفت: قرار شد که جمعیت هلال احمر نیز به کمک نیروهای بهداشت برای مراقبت از مرزهای کشور بیایند؛ در حال حاضر مرزهای غربی کشور بسته شده و به شدت در حال کنترل است و امیدواریم مرزهای زمینی، آبی و هوایی را بتوانیم کنترل کنیم. اگرچه ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور گردش پیدا کرده است اما باید اطرافیان بیماران را به سرعت شناسایی و قرنطینه و ویروس را مهار کنیم و از انتشار بیشتر این ویروس در کشور جلوگیری کنیم.

م
کد مطلب: 421644