تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۷
 

محصولی دانش‌بنیان پایداری مواد صنعتی را افزایش داد

Share/Save/Bookmark
 
شرکتی دانش‌بنیان به حوزه تولید صمغ زانتان ورود کرد تا صنایع مختلف کشور از این فرآورده پایدارکننده بهره‌مند شوند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  شرکت گام تک تبریز یک مجموعه دانش‌بنیان است که با تولید صمغ زانتان، نیاز صنایع مختلف شیمی، غذایی، فرآورده‌های نفتی و مواد آرایشی را پاسخ داد. محصولی بسیار پرکاربرد و مهم که بازار واردات داغی داشت. اما این شرکت با تولید این ماده ایران را در لیست کشورهای محدود تولیدکننده این ماده قرار داد.

صمغ زانتان یک ماده افزودنی غذایی است که به ضخیم شدن محصولات غذایی کمک می‌کند. این ماده معمولا در صنایع، جایی که به اتصال مواد به یکدیگر نیاز است کاربرد دارد. صمغ زانتان به عنوان یک تثبیت‌کننده نیز شناخته می شود.

این صمغ از گلوکز حاصل از غلات مانند ذرت، سویا یا گندم و گاهی از لاکتوز (قند حاصل از شیر) تولید می‌شود. از نیشکر و چغندر نیز می‌توان به عنوان منبع گلوکز در محصول استفاده کرد.

این ماده در صنایع بالا دستی نفت، صنایع غذایی، بهداشتی و آرایشی، داروسازی، رنگ‌های ساختمانی، لعاب و سرامیک، نساجی، سرامیک، کشاورزی و راه سازی و معدن کاربرد بسیاری دارد.

به گفته مجتبی بدری مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، نیاز کشور به این ماده پایدارکننده بسیار زیاد است و سالی ۵۰۰ تن باید از این ماده در کشور تولید شود تا نیاز صنایع برطرف شود. ما در مجموعه دانش بنیان خود  ۴۰۰ تن آن را تامین می‌کنیم و بقیه نیاز کشور را بازار واردات پاسخ می دهد. این صمغ در انواع مختلفی از نوشابه‌ها، کنسروها و مواد غذایی منجمد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی همچنین افزود: این صمغ، با وجود داشتن وزن مولکولی بالا، به سادگی در آب سرد و گرم حل می‌شود و حتی در مقادیر کم، محلول بسیار غلیظ تولید می‌کند.

بدری ادامه داد: تولید این محصول راهبردی در اختیار چند کشور بود اما ایران نیز با تولید آن به جرگه این کشورها پیوست. پیش از این تنها کشورهای فرانسه، انگلیس، آلمان و آمریکا این ماده را تولید می کردند.

این فعال فناور همچنین بیان کرد: گام تک یکی از واحدهای مطرح صنعت زیستی میکروبی در سطح کشور است و در نظر دارد علاوه بر زانتان تولیدات خود را با محصولاتی در حوزه زیستی متکی بر بیوپلیمرها گسترش دهد.

گام تک مجهز به سامانه‌های تاسیسات، در سالن‌های تولید مجهز به انواع بیوراکتورها و سیستم‌های استخراج و فرآوری محصول است. متخصصان ما توانایی تهیه سویه‌های میکروبی، طراحی فرآیند، تهیه نقشه‌ها و ساخت تجهیزات در مرحله پایلوت برای فرآیندهای تولید میکروبی و مشاوره در تولید زیست فناوری میکروبی را دارند.
ش
کد مطلب: 421822