تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۳۰
 
زیاده‌خواهی قابل پیش‌بینی آمریکا

رفع محدود تحریم‌های هسته‌ای در ازای محدودیت‌های دائمی!

Share/Save/Bookmark
رفع محدود تحریم‌های هسته‌ای در ازای محدودیت‌های دائمی!
 
پس از آن که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در اقدامی خلاف سیاست قطعی کشور درباره رفع تحریم‌های آمریکا، مذاکره غیرمستقیم درباره برداشتن تحریم‌ها را پذیرفت، اکنون و در آستانه مذاکرات وین، دولت بایدن از طرح خود برای نحوه بازگشت به برجام رونمایی کرده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:پس از آن که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در اقدامی خلاف سیاست قطعی کشور درباره رفع تحریم‌های آمریکا، مذاکره غیرمستقیم درباره برداشتن تحریم‌ها را پذیرفت، اکنون و در آستانه مذاکرات وین، دولت بایدن از طرح خود برای نحوه بازگشت به برجام رونمایی کرده است.
 
طبق اعلام سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، از نظر واشنگتن فرمول‌بندی اصلی مندرج در برجام در مورد تحریم‎ها کماکان پابرجا است. این فرمول‌بندی عبارت است از «رفع محدود تحریم‌های هسته‌ای» در ازای وضع «محدودیت‌های دائمی و قابل راستی‌آزمایی علیه برنامه هسته‌ای ایران».
 
این بدان معناست که آمریکا نه‌تنها تحریم‌های دوران ترامپ را لغو نخواهد کرد، بلکه آن دسته از تحریم‌ها که با عناوین غیرهسته‌ای احیا شده بود را نیز پابرجا نگه داشته و در مقابل خواهان محدودیت‌های دائمی بر برنامه هسته‌ای ایران است.
 
تیم مذاکره‌کننده قبل از سفر به وین اعلام کرده بود که تنها در صورتی که کلیه تحریم‌های آمریکا علیه ایران لغو و سپس راستی‌آزمایی شود، ایران گام‌های کاهش تعهد خود را طبق برجام به حالت اول باز خواهد گرداند.
 
با این حال طرح جدید آمریکا به وضوح هم از جهت وسعت تحریم‌های مدنظر برای کنار گذاشتن و هم از نظر مطالبه امتیاز جدید از ایران خلاف سیاست اعلامی کشور بوده و باید قاطعانه رد شود.
 

م
 
کد مطلب: 422937