تاریخ انتشار : شنبه ۷ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۰۹
 

سبد کالا چگونه تحویل مردم می شود؟

Share/Save/Bookmark
قانون ارائه سبد کالای دولتی به برخی اقشار جامعه به‌منظور اجرا به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور قانون ارائه سبد کالای دولتی به برخی اقشار جامعه را به‌منظور اجرا به دستگاه‌‌های ذی‌ربط ابلاغ کرد. متن کامل این قانون به‌شرح زیر است:

تصویب‌نامه در خصوص سبد کالای حمایتی دولت از برخی اقشار جامعه

شماره ۱۵۵۴۰۸/ت۴۹۹۷۳هـ ۱۳۹۲/۱۰/۱

تصویب‌نامه در خصوص سبد کالای حمایتی دولت از برخی اقشار جامعه

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ــ وزارت امور اقتصادی و دارایی

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ــ وزارت صنعت، معدن و تجارت

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ــ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور

هیئت وزیران در جلسه مورخ ۱۳۹۲/۹/۲۰ بنا به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و به‌استناد اصل یک‌صد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب نمود:

۱ ــ در راستای سیاست‌های حمایتی دولت از برخی اقشار جامعه، سبد کالا شامل (۸.۱) کیلوگرم روغن نباتی مایع، (۱۰) کیلوگرم برنج، (۴) کیلوگرم گوشت مرغ، (۸۰۰) گرم پنیر بسته‌بندی (uf) و (۸.۱) کیلوگرم تخم مرغ به افراد مشمول این تصویب‌نامه در دو نوبت تا پایان سال ۱۳۹۲ تحویل می‌شود.

۲ ــ افراد زیر مشمول این تصویب‌نامه می‌باشند:

الف ــ کلیه شاغلان و بازنشستگان دولت و نیروهای مسلح اعم از کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی و کلیه کارگران مشمول قانون کار و قانون تأمین اجتماعی.

ب ــ روزنامه‌نگاران، خبرنگاران و هنرمندان (به‌تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) و دانشجویان متأهل (به‌تشخیص وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی) و طلاب (به‌تشخیص مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه).

ج ــ سرپرستان خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور.

تبصره ــ قضات و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی از شمول این تصویب‌نامه مستثنی می‌باشند.

۳ــ سبد کالای موضوع این تصویب‌نامه به‌صورت رایگان و در ازای بن تحویل خواهد شد.

۴ــ وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجاز به انتخاب بن کاغذی یا کارت الکترونیکی برای تحویل کالا می‌باشد.

۵ ــ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است فهرست افراد موضوع بند (۲) را از دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط دریافت و پس از راستی‌آزمایی و پالایش به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام نماید.

*تبصره ــ*وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح موظف است آمار کارکنان و بازنشستگان خود را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نماید.

۶ ــ دستگاه‌های اجرایی که آمار مشمولان واجد شرایط آنها توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام می‌گردد، موظفند نسبت به دریافت بن از وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام نمایند.

۷ــ دستگاه‌های اجرایی موظفند در مهلت تعیین شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به تسویه حساب بن‌ها با وزارت مذکور اقدام نمایند.

۸ ــ معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور موظف است اعتبار مورد نیاز جهت اجرای این تصویب‌نامه را تا سقف مبلغ پانزده هزار میلیارد (۱۵.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال از محل ردیف‌های متفرقه تأمین و در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دهد.

۹ــ وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است به‌منظور تسریع و تسهیل در تأمین اقلام سبد کالا، نسبت به پرداخت علی‌الحساب بخشی از اعتبارات به مباشرین تأمین کالا اقدام نماید.

۱۰ــ انتخاب مباشرین تأمین کالا توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت می‌گیرد.

۱۱ــ دستگاه‌های مباشر تأمین موظفند تا پایان اردیبهشت ۱۳۹۳ نسبت به ارائه اسناد و مدارک مثبته به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اقدام نمایند و سازمان مذکور نیز موظف است تا پایان تیر ۱۳۹۳ نسبت به محاسبه قطعی یارانه موضوع این تصویب‌نامه و تسویه حساب نهایی با مباشرین اقدام نماید.

۱۲ــ وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان) موظف است بر نحوه اجرای این تصویب‌نامه نظارت نماید.

معاون اول رئیس‎جمهور ــ اسحاق جهانگیری
الف/
کد مطلب: 196752
مرجع : تسنیم