تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۵۳
 

روایتی از تراژدی غم‌بار بی‌آبی در کوه‌حیدر بشاگرد و بی خیالی مسئولان استان هرمزگان/ تشنگی مطلق مردم کنار سد جگین‌+ تصاویر

Share/Save/Bookmark
روایتی از تراژدی غم‌بار بی‌آبی در کوه‌حیدر بشاگرد و بی خیالی مسئولان استان هرمزگان/ تشنگی مطلق مردم کنار سد جگین‌+ تصاویر
 
بی‌آبی مطلق در منطقه کوه‌حیدر از توابع شهرستان بشاگرد بسیار جدی است و مردم این منطقه می‌گویند در هفته هر خانوار تنها به ۲۰ لیتر آب دسترسی دارد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: آب مایه حیات است و نبودنش موجب از بین رفتن زندگانی تمام مخلوقات می‌شود؛ این مهم برای همه ثابت شده است و هیچ کسی نمی‌تواند منکر آن شود چنانچه امروزه ما ایرانی‌ها به‌ازای هر نفر بیش از 200 لیتر آب مصرف می‌کنیم یعنی به‌طور میانگین یک خانواده چهارنفره 800 لیتر آب مصرف می‌کند.

طبق تحقیقات انجام‌شده کارشناسان بر این باور هستند که انسان در طول شبانه‌روز باید حدود 4 لیتر آب جذب بدنش شود که این آب از راه آشامیدن و مواد غذایی تأمین می‌شود، اگر ما همین 4 لیتر را هم میزان قرار دهیم شاهد خواهیم بود که در یک هفته انسان فقط باید 28 لیتر آب را جذب بدن کند تا اعمال حیاتی آن دچار مشکل نشود و بدن ضعف نکند که قطعاً این مهم در زندگی‌های ما بدون اینکه حواسمان به آن باشد به‌شکل خودکار تأمین و جذب می‌شود.

در ایامی که خداوند توفیق روزه‌داری را به ما عطا فرموده است شاید بیشتر متوجه این موضوع شده‌ایم که تشنگی چقدر سخت است و بالاتر از آن زمان‌هایی که به هر دلیلی حس می‌کنیم آب بدنمان بر اثر روزه‌داری افت کرده است چه حالی پیدا می‌کنیم که باید هزاران بار شاکر خداوند متعال باشیم که در حین افطار نه به‌قدر نیاز بلکه به‌اندازه دلخواه از این نعمت برخوردار هستیم.

علمای اسلام یکی از حکمت‌های وجوب روزه و روزه‌داری را برقراری مساوات بین انسان‌ها می‌دانند مسئله‌ای که شاید بیشتر به این شکل نمود پیدا می‌کند که می‌گویند "حال فقرا را درک کنیم"، اما درک کردن برای چیست؟ درکی که منجر به عمل نشود چه فایده‌ای دارد؟ روزه‌داری برای این است که فقیر و غنی، سیاه و سفید، متولد جکدان بشاگرد و تهران در ساعاتی که باید امساک کنند از خوردن و آشامیدن و... به یک میزان بهره‌مند باشند با این پیام بزرگ که "همه با هم برابر هستید و نباید در مصرف نعمت‌های اجتماعی بر دیگری پیشی بگیرید" جلوه می‌کند.

این گزارش در ایامی نوشته می‌شود که در لابه‌لای درخت آب دادن‌هایمان، ماشین شستن‌هایمان و همه کارهایی که با آب انجام می‌دهیم و دلخوشیم که پولش را پرداخت می‌کنیم؛ مردان و زنانی زندگی می‌کنند که برای مساوی شدن سرانه مصرف آبشان با یک روز مصرف آب من و شما  باید بیش از یک ماه قطره‌چکانی زندگی کنند تا به‌اندازه یک روز ما آب استفاده کنند.

اهالی روستای "کوه‌حیدر" از بخش جکدان شهرستان بشاگرد رنجنامه‌ای دارند که گذر زمان نه‌تنها از آلامشان نمی‌کاهد بلکه دردهایشان را بیشتر می‌کند.

امروز در محافل هر کجا که بگویید یک خانواده با 20 لیتر آب حدود یک هفته زندگی می‌کند آن را غیرممکن قلمداد خواهند کرد اما متأسف هستیم که بگوییم در حالی که آب هرمزگان (انتقال آب خلیج فارس ) مبنای توسعه کرمان، یزد، فلات مرکزی ایران و حتی طبق سخنان اخیر ریاست محترم جمهوری، خراسان قرار گرفته است برخی دیگر هم شروع به تلاش برای سهم‌خواهی از آن کرده‌اند؛ اهالی روستای جکدان در فاصله 28کیلومتری از خط انتقال آب سد جگین به سردشت در بی‌آبی مطلق به‌سر می‌برند و کسی برای آنها روبه‌روی رسانه‌ها کلنگی بر زمین نمی‌زند.

کم‌آبی علی‌رغم ایجاد مشکلات زیستی و بهداشتی حاوی بیماری‌های بسیاری نیز است که دیر یا زود گریبان مردمی را که در نقاط بی‌آب زندگی می‌کنند خواهد گرفت.

علی حسین‌زاده رئیس شورای روستای کوه‌حیدر اظهار داشت: این روستا بالغ بر هزار و 400 نفر جمعیت دارد که در قالب 220 خانوار ساکن بوده و با مشکلات عدیده روبه‌رو هستند.

وی افزود: در گذشته در جوار روستای کوه‌حیدر یک سد کوچک داشتیم که با ذخیره کردن آب در آن روزگار را سپری می‌کردیم، شرکت آب و فاضلاب روستایی نیز جهت بهره‌مندی بیشتر مردم یک چاه درون سد احداث کرده بود اما با توجه به خشکسالی و عدم بارش باران سد و چاه به‌کلی خشک شده است و مردم دچار بحران شده‌اند.

رئیس شورای اسلامی روستای کوه‌حیدر بیان کرد: هم‌اکنون آب‌رسانی به مردم روستا با تانکر انجام می‌شود و یک روز در میان آب می‌آورند که با آن منبع آب روستا را پر می‌کنیم که به هر خانوار در هفته 20 لیتر آب می‌رسد.

حسین‌زاده تأکید کرد: با این میزان آب زندگی ناممکن و بسیار سخت است مردم هیچ آبی را رسیدگی به وضعیت بهداشتی ندارند و خود بنده هم که کارمند هستم و در حال رفت‌وآمد به شهر هفته‌ای یک بار هم نمی‌توانم استحمام کنم.

وی تصریح کرد: کمبود آب موجب بیماری‌های بسیاری شده است و بیماری‌های کلیوی در روستا به‌دلیل این مسئله شایع شده است.
رئیس شورای اسلامی روستای کوه‌حیدر خاطرنشان کرد: آخرین مکاتبات و پیگیری‌ها موجب این نتیجه شده است که گفتند "فعلاً اعتبار نداریم و باید تا خردادماه صبر کنید تا در جلسات مطرح و تأمین اعتبار شود".

وی تأکید کرد: از خطوط انتقال آب جگین به شهر سردشت تا روستای کوه‌حیدر 28 کیلومتر فاصله است و از این طریق می‌توان حداقل به‌طور موقت مشکل آب روستا را مرتفع کرد.

 مشکل آب روستای کوه‌حیدر بارها از تریبون‌های مختلف بیان شده است و فعالان اجتماعی و مدنی نیز نسبت به آن واکنش‌هایی نشان داده‌اند چنانچه محمد زارع‌زاده فعال فرهنگی و مدنی و استاد دانشگاه فرهنگیان در واکنش به گزارشات کم‌آبی روستای کوه‌حیدر نوشته است: وضعیت اسفناک آب در هرمزگان درشرایطی است که با پروژه مهم انتقال آب خلیج فارس قرار است فلات مرکزی ایران، استان‌های کرمان، یزد و اصفهان دگرگون گردد و هنوز پروژه‌ انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی به پایان نرسیده است که خبرهایی از تلاش مسئولین استان فارس برای انتقال آب به آن استان نیز جریان دارد، آب حق همه است اما پسماند شیرین‌سازی آب دریا تنها سهم هرمزگان از سیراب کردن استان‌های قوی و برخوردار از مدیران توانمند و نمایندگان مقتدر در مرکز کشور نباشد، پسماندی که نتیجه‌اش از بین رفتن اکوسیستم‌های منطقه است.


م
کد مطلب: 423810