تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۷
 

روشنگری دکتر جلیلی درباره امتیاز جعلی غربی ها

Share/Save/Bookmark
روشنگری دکتر جلیلی درباره امتیاز جعلی غربی ها
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:علی اکبر ولایتی در بخشی از سخنان خود در مناظره سوم انتخابات ریاست جمهوری سال۹۲ که با استقبال گسترده رسانه‌های غربی روبرو شد و حتی هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا هم در کتاب خاطراتش از آن به شدت استقبال کرد، با اشاره به مذاکرات آلماتی خطاب به سعید جلیلی گفت:

- دیپلماسی هسته‌ای این نیست که بنشینیم حرف بزنیم. در آخرین صحبتی که آقای جلیلی در آلماتی داشتند پیشنهادات طرف مقابل دادند که اگر به آن پیشنهاد‌ها توجه می‌شد ما می‌توانستیم یک مقدار جلو برویم اما این پیشنهاد‌ها را آقای جلیلی نپذیرفتند.


- گروه ۱+۵ پیشنهاد داد اگر شما غنی سازی ۲۰ درصد را متوقف کنید و فوردو را کند کنید، ما این سه تحریم‌ها را از روی شما برداریم و معلوم است که هر کاری آدم باید انجام دهد، باید قدم به قدم بردارد و می‌شد به آن‌ها گفت ما فلان کار را انجام می‌دهیم و شما تمام تحریم‌ها را بردارید.

- وقتی که طرف می‌خواهد صد قدم بردارد و شما سه قدم بردارید، معلوم است که نمی‌خواهید کار را پیش ببرید. دیپلماسی بیانیه پشت میز خواندن نیست. اگر اینطور نبود وضع ما به اینجا نمی‌رسید.

این سخنان تعجب‌برانگیز ولایتی در مناظره که نشان داد میزان آشنایی او با روند پیشرفت مذاکرات تا چه اندازه است، با استقبال چهره‌های خاص در عرصه سیاست رورو شد؛ استقبالی که در ایران به سمت جریان اصلاح‌طلب بود و در خارج نیز طرف غربی ایران در مذاکرات.

اما پاسخ دکتر جلیلی درباره امتیاز جعلی که طرف غربی در مذاکرات سعی در معاوضه آن با امتیازات واقعی طرف ایرانی داشت جالب توجه است.کد مطلب: 294774