رئیس مرکز مطالعات "ایران معاصر" روسیه در لرستان:

روسیه 7 میلیارد دلار خط اعتباری ویژه صادرات به ایران را افتتاح کرد

تسنیم , 24 آبان 1394 ساعت 13:34

رئیس مرکز مطالعات «ایران معاصر» روسیه گفت: روسیه در حال حاضر 7 میلیارد دلار خط اعتباری مخصوص صادرات به ایران را افتتاح کرده که انتظار داریم از طرف ایران نیز چنین ظرفیتی تدارک دیده شود تا به بهبود مناسبات اقتصادی تجاری کمک کند.


پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی خرم‌آباد، رجب صفراُف، در دیدار با مسئولان ارشد استان لرستان با اشاره به تجربه‌ 20 ساله‌ فعالیتشان در حوزه‌ تجارت با ایران، اظهار داشت: باهدف آشنایی با ظرفیت‌های اقتصادی تجاری لرستان به این استان سفرکرده‌ایم.
وی بابیان اینکه اعتقادداریم عدم آشنایی دو کشور روسیه و ایران نسبت به ظرفیت‌های همدیگر عامل عدم ارتباطات دوجانبه اقتصادی تجاری بود، افزود: درسال گذشته حجم تجارت میان این دو کشور بسیار ناچیز بوده که در مقایسه با روابط روسیه با دیگر کشورها کمتر از یک درصد بوده است که باعث تأسف است.
رئیس مرکز مطالعات "ایران معاصر" روسیه عنوان کرد: این در حالی است که ظرفیت‌های بسیار خوبی در دو کشور وجود دارد که می‌تواند مبنای روابط بیشتر باشد که متأسفانه این ظرفیت‌ها تاکنون شناخته‌نشده‌اند.
وی با اشاره به اینکه نشریه «تجارت با ایران» نخستین نشریه‌ای است که با موضوع تجارت با ایران فعالیت می‌کند، بیان کرد: این مجله می‌تواند نقش بسیار خوبی در توسعه‌ی روابط دو کشور ایران و روسیه داشته باشد که سفر ما به استان‌های مختلف ایران در راستای تحقق همین امر است.
صفراُف با تأکید بر اینکه زیرساخت توسعه روابط، شناخت متقابل از توانمندی‌های طرفین است، تصریح کرد: مطمئن هستیم که امکانات و ظرفیت‌های منحصربه‌فردی در ایران وجود دارد که قابلیت معرفی به روسیه و سایر کشورهای CIS رادارند.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر روسیه هفت میلیارد دلار خط اعتباری مخصوص صادرات به ایران افتتاح کرده که انتظار داریم از طرف ایران هم‌چنین ظرفیتی تدارک دیده شود تا به بهبود مناسبات اقتصادی تجاری کمک کند.
ناشر نشریه «تجارت با ایران» بابیان اینکه تجار ایرانی می‌توانند حضور و جایگاه قابل‌توجهی در بازار قوی روسیه داشته باشند، گفت: متأسفانه ایران رایزن اقتصادی در روسیه ندارد، این در حالی است که رایزنان اقتصادی روسیه در ایران حضور مستمری دارند و ما به همین اکتفا نکرده‌ایم که خودمان هم به ایران سفرکرده‌ایم.
وی اظهارداشت: پیشنهاد می‌شود بروشور و کتابچه‌هایی که در رابطه با ظرفیت‌های لرستان و فرصت‌های سرمایه‌گذاری این استان وجود دارد، به زبان روسی هم منتشر شوند تا بخشی از خلأ عدم آشنایی روس‌ها در این زمینه برطرف شود.
محمدرضا صفی خانی، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان لرستان نیز با اشاره به اینکه لرستان ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه‌های مختلف دارد، اظهار داشت: با توجه به سابقه‌ی تاریخی روابط ایران و روسیه انتظار می‌رود روابط تجاری اقتصادی بهتری میان این دو کشور جریان داشته باشد که گویا این‌چنین نیست.
وی بابیان اینکه امیدواریم در حوزه‌ روابط دو کشور با جهش خوبی مواجه شویم، افزود: خوشبختانه تیم مدیریتی جدید استان تمایل زیادی برای بالفعل کردن ظرفیت‌های بالقوه‌ی لرستان دارد و در این راه از سرمایه‌گذاری خارجی هم استقبال می‌کند.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت لرستان با اشاره به اینکه ظرفیت‌های معدنی بسیار خوبی که در لرستان وجود دارد، عنوان کرد: آنچه در سفر به لرستان می‌بینید، ظرفیت‌های بالفعل این استان است در حالی که بسیاری از ظرفیت‌های این سرزمین هنوز بالقوه است بنابراین تلاش می‌کنیم تا این ظرفیت‌ها بالفعل شوند.
وی با اشاره به اینکه در اربیل عراق دفتر تجاری لرستان راه‌اندازی شده است،  بیان کرد: راه‌اندازی یک دفتر یا میز مشترک میان روسیه و استان لرستان هم ضروری به نظر می‌رسد.
صفی خانی با ابراز امیدواری برای برقراری همکاری‌های دوجانبه میان روسیه و لرستان، تصریح کرد: سیاست ما این است که تجارت را از تولید جدا کنیم و با راه‌اندازی دفاتر تجاری، سفارش و نیاز کشورهای مختلف را به واحدهای تولیدی‌مان منتقل کنیم.

م


کد مطلب: 309904

آدرس مطلب: http://www.hamandishi.ir/news/309904/

هم اندیشی
  http://www.hamandishi.ir