تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۰
 

تابوت نمادین امام هشتم(ع) حمل شد

Share/Save/Bookmark
تابوت نمادین امام هشتم(ع) حمل شد
 
زنان نوغان بار دیگر با حمل تابوت نمادین امام رضا(ع) عشقِ تاریخی خود به آن حضرت را بازآفرینی می‌کنند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:طبق یک سنت هرساله در سالروز شهادت امام هشتم(ع) زنان نوغان بار دیگر عشق و ارادت خود را به امام هشتم شیعیان به نمایش می‌گذارند و با عزاداری امام هشتم ارادت خود را به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) نشان می‌دهند.
براساس گزارش اسناد تاریخی، نوغان یکی از شهرهای چهارگانه ولایت توس بوده که بعدها در مشهد ادغام شده است و شغل اصلی مردم آن نیز نوغانداری بوده است.
امروز این محله جزو محلات قدیمی مشهد مقدس محسوب می‌شود و نکته جالب این است که این محله همجوار با حرم منور رضوی است و جزو قدیمی‌ترین محلات مشهد و در عین حال مذهبی‌ترین محلات نیز محسوب می‌شود.
اما علت اینکه مسئله زنان نوغان این‌قدر توسعه و شهرت یافته است، چیست؟ این مسئله دارای ریشه تاریخی است، زیرا براساس اسناد زنان نوغان نخستین عزاداران آن حضرت محسوب می‌شوند.
عزاداری هرساله زنان نوغان همواره دارای یک مقدمه گسترده است یعنی منحصر به روز شهادت نمی‌شود، از چند روز مانده به شهادت امام هشتم محلات نوغان سیاهپوش می‌شود و عزاداری برای آن حضرت و مقدمه برای حمل تابوت نمادین آن حضرت در روز شهادتشان آماده می‌شود.
بساط گسترده نذری‌ها، آش و شله و شله‌زرد در محلات نوغان در روزهای منتهی به شهادت حضرت به اوج می‌رسد.
اوج حرکت زنان نوغان مربوط به روز شهادت آن حضرت است، امروز نیز زنان نوغان بار دیگر تابوت نمادین آن حضرت را با پارچه‌ای سبزرنگ و معطر به گل‌های سرخ حمل می‌کنند و بار دیگر عشق تاریخی خود به مولای شیعیان را بازآفرینی می‌کنند.

م
 
کد مطلب: 313747
مرجع : تسنیم