تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۰
۱
 
آخرین جزئیات از تأیید و ردصلاحیت‌های انتخابات مجلس

شورای نگهبان رکورد بیشترین تأیید صلاحیت‌ تاریخ ایران را زد

Share/Save/Bookmark
 
هیئت‌های نظارت شورای نگهبان با بررسی وضعیت صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی ۴۷۲۰ داوطلب را در حالی تأیید صلاحیت کرده که این رقم نشانگر آن است که دوره دهم شاهد بیشترین تأیید و احراز صلاحیت بوده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: هیئت‌های نظارت شورای نگهبان با بررسی وضعیت صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی، 4720 داوطلب را در حالی تأیید صلاحیت کرده که این رقم نشانگر آن است که دوره دهم شاهد بیشترین تأیید و احراز صلاحیت بوده، به‌ طوری که چنین رقم بالایی در تأیید صلاحیت‌ها هیچ‌گاه در تاریخ ایران سابقه نداشته است.
با توجه به تأیید صلاحیت‌ها که تا این لحظه انجام شده، باید گفت که به‌طور میانگین برای هر کرسی نمایندگی مجلس 16 نفر رقابت می‌کنند.
با توجه به اعلام هیئت نظارت شورای نگهبان، تا این لحظه 3113 نفر به‌دلایل مختلف قانونی ردصلاحیت و 1528 نفر عدم‌احراز صلاحیت شده‌اند که به‌گفته منابع خبری مطلع و نزدیک به شورای نگهبان در صورت احراز صلاحیت آنها در مرحله بررسی شکایات، احراز صلاحیت‌‌شان اعلام خواهد شد، لذا داوطلبانی که از سوی هیئت نظارت رد یا عدم‌احراز صلاحیت شده‌اند تا 3 روز فرصت شکایت دارند.
به گزارش تسنیم، از میان 12 هزار و 41 پرونده داوطلبان انتخابات مجلس، 518 داوطلب در مرحله ابتدایی انصراف داده‌اند.
مهمترین تفاوت انتخابات اسفند 94 با دوره‌های قبلی انتخابات مجلس از این جهت است که در انتخابات دوره دهم بیش از 10 برابر برخی دوره‌های دیگر(دوره دوم 1590 نفر یا دوره چهارم 1276 نفر) ثبت‌نام کرده بودند و حتی دوره دهم با 12هزار و 123 داوطلب از مجموع چهار دوره دیگر انتخابات با 8هزار و 608 ثبت‌نام، به‌مراتب بیشتر است.
لذا اگر مجموع ثبت‌نامی‌ها 4 دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را از مجموع داوطلبانی که تنها برای انتخابات مجلس دهم ثبت‌نام کرده‌‌ند، کسر کنیم 3هزار و 515 داوطلب دیگر باقی می‌ماند.
برخی فعالان برجسته حقوقی در همین زمینه گفتند: وقتی تعداد داوطلبان یک دوره انتخابات ده برابر یک دوره دیگر می‌شود، طبیعی است که تعداد عدم‌احراز صلاحیت‌ها و احراز صلاحیت شده‌ها هم افزایش می‌یابد، اما جریان ضدانقلاب با بزرگنمایی تنها به تعداد عدم‌احراز صلاحیت‌ها تکیه می‌‌کند و هیچ اشاره‌ای به افزایش 62درصدی تعداد داوطلبان نمی‌کنند.
تعداد ثبت‌نام‌ داوطلبان در 9 دوره گذشته به‌شرح زیر است:
اولین دوره انتخابات مجلس: 3هزار و 748 نفر
دومین دوره انتخابات مجلس: هزار و 590 نفر
سومین دوره انتخابات مجلس: هزار و 994 نفر
چهارمین دوره انتخابات مجلس: هزار و 276 نفر
پنجمین دوره انتخابات مجلس: 5هزار و 361
ششمین دوره انتخابات مجلس: 6هزار و 852
هفتمین دوره انتخابات مجلس: 8هزار و 167 نفر
هشتمین دوره انتخابات مجلس: 7هزار و 595 نفر
نهمین دوره انتخابات مجلس: 5هزار و 382
دهمین دوره انتخابات مجلس: 12 هزار و 123 نفر.
براساس این گزارش، هیئت‌‌های اجرایی انتخابات تعداد 795 داوطلب را ردصلاحیت کرده که در بین ردصلاحیت شدگان چهره‌های شاخص اصول‌گرا نیز مشاهده می‌شود، البته از این تعداد 162 داوطلب اقدام به اعتراض و شکایت مبنی بر ردصلاحیت‌شان نداشته‌اند.
باید توجه داشت که هیئت‌های اجرایی انتخابات به صورت فله‌ای اقدام به تایید صلاحیت‌ها کرده‌اند و با برنامه‌ریزی دقیق برای تخریب شورای نگهبان و هجمه به این نهاد قدم برداشته‌اند.

انتهای پیام/د
کد مطلب: 320093
مرجع : تسنیم
 
یک دوست
Germany
۱۳۹۴-۱۰-۲۹ ۲۲:۲۸:۱۱
برو بابا مردم عقل دارند درصد تایید یا رد صلاحیت را در نظر می گیرند.