تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۷
 
وزارت خارجه در واکنش به اعمال تحریم‌های جدید آمریکا اعلام کرد

پاسخ ایران به اقدامات ایذایی واشنگتن با پیگیری جدی‌تر برنامه قانونی موشکی

Share/Save/Bookmark
 
وزارت خارجه کشورمان در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد تهران به این اقدامات تبلیغاتی و ایذایی با پیگیری جدی‌تر برنامه قانونی موشکی و ارتقای توانمندی‌های دفاعی و امنیت ملی خود پاسخ خواهد داد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اعمال تحریم‌های جدید توسط آمریکا پس از اجرای برجام بیانیه‌ای به شرح زیر صادر کرد.
«روز گذشته دولت آمریکا با تسلیم در برابر اراده و استقامت مردم و تعامل عزتمندانه دولت جمهوری اسلامی ایران ناگزیر گردید در یک روز نه تنها با رفع تحریم‌های هسته‌ای، رفع موانع غیرقانونی تجارت و همکاری اقتصادی با ایران و آزاد کردن ده‌ها میلیارد دلار سرمایه بلوکه شده ایران، زمینه‌های پیشرفت اقتصادی و موفقیت های سیاسی افزونتر ایران را بپذیرد؛ بلکه فراتر از آن با حل و فصل قسمتی از پرونده خریدهای نظامی پس از 37 سال و پرداخت یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار اصل و غرامت دیرکرد به ایران، آزادی و رفع محدودیت از 28 ایرانی در ایالات متحده و ایران در برابر آزادی 4 زندانی مورد نظر آمریکا و رفع فوری تحریم از بانک سپه فراتر از تعهدات آمریکا در برجام، بطلان و بی تاثیری سیاست فشار و تحریم خود را عملا قبول نماید.
در این شرایط، انتخاب روز رفع تحریم‌های ظالمانه هسته‌ای برای اعلام اسامی افراد و شرکت های جدید تحریم شده از سوی وزارت خزانه داری آمریکا به بهانه برنامه دفاعی موشکی ایران تلاشی در جهت امتیاز دهی به کانون‌های قدرت و نفوذ زیاده خواه داخلی و خارجی است که دهه ها است سیاست خارجی ایالات متحده را گروگان گرفته اند و اینک از شکست سیاست ایران هراسی خود و استیفای حقوق هسته‌ای و برخورداری ایران از بخشی از منابع مالی و منافع اقتصادی خود آشفته شده و به دشمنی همه جانبه با برجام برخاسته‌اند.
متاسفانه دولت آمریکا برای سرپوش گذاشتن بر ناچاری خود از تعظیم در برابر اراده و خواست مردم ایران و پذیرش برنامه صلح آمیز هسته‌ای از یک سو و لغو تحریم‌های ظالمانه از سویی دیگر، اعتیاد مزمن خود بر یکجانبه‌گرایی و تحریم‌های ناکارآمد را با افزودن چند شرکت به فهرست‌های قبلی نمایان ساخت.
بهانه گیری علیه برنامه موشکی دفاعی و بازدارنده ایران توسط آمریکا به عنوان فروشنده سالانه ده‌ها میلیارد دلار سلاح های پیشرفته به کشورهای منطقه، که به صورت سنتی در جنایات جنگی علیه غیر نظامیان فلسطینی و لبنانی و اخیرا یمنی به کار گرفته می‌شوند، فاقد هرگونه مشروعیت قانونی و اخلاقی است. برنامه موشکی ایران به هیچ وجه برای قابلیت حمل سلاح هسته‌ای طراحی نشده و لذا با هیچ مبنای بین‌المللی مغایرت ندارد.
جمهوری اسلامی ایران همانگونه که پیش از این به صراحت اعلام کرده است ضمن رصد کردن دقیق اجرای تعهدات آمریکا در قالب برجام و تصمیم گیری پیرامون نحوه واکنش در قالب ساز و کار مصوب هیات نظارت بر برجام، نسبت به این گونه اقدامات تبلیغاتی و ایذایی با پیگیری جدی‌تر برنامه قانونی موشکی و ارتقاء توانمندی‌های دفاعی و امنیت ملی خود پاسخ خواهد داد.
جامعه جهانی و مؤسسات اقتصادی نیز نشان داده‌اند که بی اعتنا به اقدامات تبلیغاتی دولت آمریکا برای ساکت کردن جنگ طلبان داخلی و خارجی، با علاقه از فرصت پساتحریم برای همکاری با ایران استفاده کرده و مردم خوب ایران ثمره تعامل هوشمندانه و استقامت عزتمندانه خود را مشاهده می کنند که البته به نفع صلح و ثبات در منطقه و جهان است. ساختمان تحریم فرو ریخته و بنای مجدد آن ناممکن است و جمهوری اسلامی ایران با جدیت فرصت‌های ناشی از برجام و سیاست تعامل سازنده خود را پیگیری خواهد کرد.»
وزارت خزانه داری آمریکا با صدور بیانیه‌ای از افزودن نام شرکت‌ها و افراد جدید به فهرست تحریم‌های ایران به واسطه ارتباط با برنامه موشکی ایران خبر داد.
انتهای پیام/د
کد مطلب: 320116
مرجع : فارس