تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۲۲
 
به کجا چنین شتابان؛

سکوت سیاسی مسئولان اقتصادی در برابر رشد هیجانی بورس/ به مردم بگویید "حباب" است!

Share/Save/Bookmark
 
بازار سرمایه در یکی دو هفته اخیر با اجرای برجام، رشد خیره‌کننده‌ای مواجه شده، به طوری که شاخص بورس نزدیک به 10 هزار واحد افزایش یافته است. ارزش بازار سرمایه نیز در این مدت کوتاه نزدیک به 30 هزار میلیارد تومان رشد کرده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: تمامی آمار و ارقام از اوضاع مثبت بورس خبر می‌دهند و قاعدتا چنین وضعیتی را باید به فال نیک گرفت. اما کارشناسان و متخصصان بازار سرمایه، نگاهی دیگر دارند.

هرچند رشد ممتد بورس در 2 هفته اخیر تحت تاثیر اجرای برجام و اعلام لغو تحریم‌ها بوده است، اما به گفته کارشناسان بازار سرمایه، لغو تحریم‌ها و گشایش‌های اقتصادی هنوز هیچ تاثیر واقعی بر وضعیت مالی شرکت‌های عضو بورس نگذاشته است.

بنابراین رشدهای چند برابری سهام برخی از شرکت‌های بورسی در حالی که وضع تولید و فروش و درآمد آنها هیچ تغییری نکرده و حتی برخی از آنها همچنان در حال زیان‌دهی هستند، نشان از احاطه هیجان بر بورس دارد.

همچنین لغو تحریم‌ها هیچ ارتباطی با چرخه کارکرد بسیاری از شرکت‌های بورسی ندارد و رشد چند برابری سهام این نوع شرکت‌ها نیز دقیقا از وضعیت هیجانی در بازار سرمایه خبر می‌دهد.

در این میان، تحرکات برخی بازیگران بزرگ بازار و رفتارهای بعضی شرکت‌ها به هیجان در بورس دامن زده است.

بورس‌بازان حرفه‌ای به خوبی می‌دانند که مسئولان شرکت‌هایی که در 2 سال اخیر به علت مشکلات ناشی از رکود با زیان روبرو شده و سهامشان افت کرده بود، در روزهای اخیر با انتشار اخبار جهت‌دار درباره تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری‌های جدید یا انعقاد قرارداد با شرکت‌های بزرگ خارجی و همچنین اقدام هم‌زمان سهامداران اصلی آنها در کاهش عرضه سهام در بورس، سوار بر موج هیجانی این روزها شده‌اند.
 
تکرار سکوت سیاسی مسئولان اقتصادی در برابر رشد کاذب بورس

طبیعی است فعالان حرفه‌ای بازار که تجربه چنین هیجاناتی را گذرانده‌اند، به خوبی می‌توانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند تا بعدها با ترکیدن حباب بورس، ضرر نکنند.

اما افراد تازه‌وارد به بورس که در روزهای اخیر به امید کسب سود آنی، پول‌های خود را وارد بازار سرمایه کرده‌اند، باید منتظر زیان‌های آنی هم باشند.

از آنجا که چنین اوضاعی در آذرماه سال 1392 پس از انعقاد توافق ژنو نیز رخ داد و شاخص بورس به شدت رکوردشکنی کرد و ناگاه حباب آن ترکید و هزاران نفر از سهامداران تازه‌وارد را به زیان رساند، انتظار می‌رفت مسئولان اقتصادی دولت مانع تکرار این حباب شوند.

اما متاسفانه همانطور که 2 سال پیش شاهد بی‌تفاوتی مسئولان دولتی به واقعیات بازار سرمایه و سوار شدن آنها بر موج حباب بورس بودیم، هم‌اینک هم همان رفتار در حال تکرار است.

از 2 هفته پیش تاکنون هیچ مسئول اقتصادی دولت درباره حبابی بودن رشد بورس صحبتی نکرده و به مردم تذکر نداده که این رشد، حبابی و کاذب است و احتمال ترکیدن آن وجود دارد.

اینطور به نظر می‌رسد که اوضاع اقتصادی نامناسب کشور و فشارهای رکود و گرانی که مردم در 2 سال اخیر تحمل کرده‌اند، دولتی‌ها را به این نتیجه رسانده که از رشد حبابی بورس بهره‌برداری کرده و در واقع با نوعی سیاسی‌کاری رندانه از آن عبور کنند.

احتمالا مسئولان دولتی که این روزها به جز شاخص بورس، دلیل دیگری برای مثبت‌نمایی کارنامه اقتصادی خود ندارند، ترجیح می‌دهند فعلا که بورس روی موج صعود است، سکوت کنند تا شاخص بالا و بالاتر رود و رکوردهای آن به پای کارنامه دولت نوشته شود.
منبع: مشرقد
کد مطلب: 321682