تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۱
 
دکتر ولایتی در نشست خبری با اصحاب رسانه در روسیه:

آمریکایی‌ها به دنبال بهره برداری از حضور اهل سنت، شیعیان و کردها در منطقه و تجزیه کشورها برای اهداف شوم خود هستند

Share/Save/Bookmark
آمریکایی‌ها به دنبال بهره برداری از حضور اهل سنت، شیعیان و کردها در منطقه و تجزیه کشورها برای اهداف شوم خود هستند
 
مشاور مقام معظم رهبری در خصوص حضور و نقشه آمریکایی‌ها در منطقه گفت: آمریکایی‌ها به دنبال بهره برداری از حضور اهل سنت، شیعیان و کردها در منطقه و تجزیه کشورها برای اهداف شوم خود هستند و جمهوری اسلامی ایران در مقابل این خواسته ایستادگی کرده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:دکتر ولایتی در پایان سفر رسمی خود به روسیه و دیدارها و ملاقات های انجام شده با مقامات عالی این کشور، در نشست خبری با حضور خبرنگاران رسانه های مختلف در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه شرکت کرد و ضمن ارایه گزارشی از برنامه های سفر به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.
در این برنامه ولایتی با اشاره به سابقه روابط دو کشور گفت: سابقه طولانی بین دو کشور به حدود پانصد سال بازمی گردد و امروز این رابطه بسیار تعیین کننده است و هر دو کشور نقش جدی تر و مهم‌تری را ایفا می‌کنند و اشتراک دیدگاه ها و منافع که همه زمینه ها را شامل می شود بیش از پیش خود را نشان می دهد و باید تلاش کرد در جهت توسعه ارتباطات گام برداشت.
مشاور مقام معظم رهبری به سفر پوتین به تهران هم اشاره کرد و افزود: سفر اخیر رئیس جمهور روسیه به ایران و ملاقات با مقام معظم رهبری و ریاست جمهور نقطه عطفی در روابط دو کشور و توسعه تعاملات راهبردی و استراتژیک محسوب می شود و البته مقامات عالی ایران و روسیه مصمم به ادامه و تحکیم همکاری های راهبردی دو جانبه و منطقه ای هستند.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مبارزه با توسعه طلبی های امریکا و همچنین گسترش ناتو به شرق را ضرورت جدی دیگری برای تعمیق روابط به منظور ترسیم چشم انداز روشن تر در میان کشورهای منطقه آسیا برشمرد.
مشاور مقام معظم رهبری در پاسخ یکی از خبرنگاران پیرامون سوریه و مواضع ایران گفت: ایران همیشه بر راه حل سیاسی و مذاکرات سوری سوری میان دولت و معارضینی که اقدامات تروریستی نکرده اند بدون حضور گروه های تروریستی تاکید داشته و بی تردید موضوع سوریه راه حل نظامی ندارد.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در ادامه به قراردادهای میان دو کشور که از طرف خبرنگار دیگری مطرح شد اشاره کرد و گفت:در حال حاضر در زمینه های مختلف حدود 40 میلیارد دلار قرارداد همکاری میان مقامات دو کشور پاراف شده که در انتظار تامین اعتبار از سوی طرف روسی است و البته در ملاقات های انجام شده با مسئولان عالی دولت و همچنین ریاست جمهور روسیه قول های مساعد در جهت تامین اعتبارات مورد نظر داده شده است.
وی در خصوص اینده منطقه هم گفت: با همکاری کشورهای آسیایی به ویژه ایران، روسیه و چین آینده ای بسیار متفاوت و نوید بخش را در منطقه شاهد خواهیم بود.
مشاور مقام معظم رهبری در خصوص حضور و نقشه آمریکایی ها در منطقه گفت: آمریکایی ها به دنبال بهره برداری از حضور اهل سنت، شیعیان و کردها در منطقه و تجزیه کشورها برای اهداف شوم خود هستند و جمهوری اسلامی ایران در مقابل این خواسته ایستادگی کرده و افرادی که در درون این کشورها هم به نفع این سیاستها و جدایی طلبی ها گام برمی دارند بی تردید خیرخواه ملت های منطقه نیستند.
ولایتی در زمینه توسعه همکاری های دفاعی با روسیه گفت: گسترش روابط استراتژیک با روسیه در تمامی زمینه ها ادامه دارد که از جمله آن حوزه های دفاعی است.
مشاور مقام معظم رهبری در ارتباط با وضعیت یمن هم تصریح کرد: عربستان خود را در با تلاق یمن گرفتار کرده است و یقینا پیروز نهایی، ملت یمن خواهند بود و مصلحت منطقه، مردم یمن و سعودی ها در توقف این حملات وکشتار مردم مطلوم است.
درابتدای این نشست سنایی سفیر ایران در روسیه طی سخنان کوتاهی با اشاره به سفر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری به عنوان شخصیتی شناخته شده و بین المللی و تاثیر مثبت بر گسترش روابط، گزارشی از اقدامات صورت گرفته به ویژه در سال 2015 و گسترش روابط راهبردی و استراتژیک و همچنین سفر رئیس جمهور روسیه به ایران ارایه و این مسیر را مهم و قابل توجه ارزیابی کرد.
 ولایتی به دعوت موسسه تحقیقات استراتژیک روسیه برای شرکت در کنفرانس همکاری های ایران و روسیه در شرایط ژیوپلتیک نوین به این کشور سفر کرد با مقامات عالی این کشور از جمله ریاست جمهور روسیه،دستیار ارشد رئیس جمهور،نماینده ویژه رئیس جمهور،دبیر شورای امنیت ملی،رئیس و اعضا کمیته بین الملل دوما ،نماینده و رئیس کمیته آموزش دوما ملاقات و نشست مشترک با حدود 30 تن از نخبگان،اندیشمندان و مدیران مراکز تحقیقاتی روسیه و دیگر برنامه ها با حصور مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل به اجرا درآمد.

م
 
کد مطلب: 322717
مرجع : فارس