تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۵
 
تحلیلی از رضا سراج ؛

اهمیت میدانی، سیاسی و راهبردی پیروزی های سوریه

Share/Save/Bookmark
اهمیت میدانی، سیاسی و راهبردی پیروزی های سوریه
 
تحولات سوریه و پیروزی های میدانی، سیاسی و راهبردی آن، روسیاهی را برای کدخدا پذیرانی گذاشت که حل بحران سوریه را تنها در تعامل با کدخدا می دیدند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: رضا سراج در کانال شخصی اش و در تحلیل پیروزی های اخیر ارتش سوریه نوشت:  پس از عملیات پیروزمندانه آزادسازی فرودگاه کویرس و پیروزی های اخیر سوریه در ریف لاذقیه، شاهد یک پیروزی بزرگ دیگر برای دولت و مردم این کشور بودیم. محاصره چهار ساله شهرک های نبل و الزهرا در حومه حلب و در نزدیکی با مرزهای ترکیه شکسته شد.
پیروزی های اخیر دولت، مردم سوریه و مقاومت اسلامی از سه منظر میدانی، سیاسی و راهبردی حائز اهمیت است.

 اهمیت میدانی :
پس از پیروزی های مهم در جبهه ریف شمالی لاذقیه در چند ماه اخیر حالا با پیروزی در حومه حلب و شکته شدن محاصره نبل و الزهرا، تماس مستقیم با مرزهای ترکیه را برای دومین بار امکان پذیر می سازد.نزدیکی تدریجی ارتش سوریه و مقاومت به مرزهای ترکیه، موجب انسداد راههای مواصلاتی تروریست ها با ترکیه خواهد شد.
عملیات های اخیر از منظر روحی-روانی نیز تاثیری فوق العاده ای بر تحولات میدانی داشته است. آزادسازی فردگاه محاصره شده کویرس و شهرک های نبل و الزهرا به عنوان نماد و سمبل های مقاومت و ایستادگی در برابر تروریست ها، عامل برتری روحی-روانی در تحولات میدانی شده است.
آزاد سازی این دو شهرک که در 20 کیلومتری شمال غرب حلب و 40 کیلومتری مرز ترکیه قرار دارند، منبع عظیمی از نیروهای با تجربه شیعی را برای ادامه تحولات میدانی ( به ویژه در شمال حلب ) و عمق بخشیدن به وضعیت دفاعی در اختیار سوریه و مقاومت اسلامی قرار می دهد.

 اهمیت سیاسی :
این پیروزی ها در حوزه سیاسی برای دولت سوریه، جبهه معارضان و بازیگران محور غربی-عربی نیز حائز اهمیت است.
پیروزی های اخیر از یک طرف باعث ایجاد دست برتر نظام سوریه شده و آینده آن را در شرایط تثبیت قرار داده و از طرفی قدرت چانه زنی جبهه معارضان را به شدت کاهش و برگ های برنده آنان را نیز سوزانده است.
پیروزی های میدانی در حوزه سیاسی یک واقعیت را نیز بیش از پیش به محور غربی-عربی دیکته کرده است و آن، خارج شدن سرنوشت بشار اسد و نظام سیاسی سوریه از دست بازیگران غربی-عربی در ژنو و قرار داشتن آن در دست دولت و مردم سوریه است.

 اهمیت راهبردی :
پیروزی های اخیر به ویژه شکسته شدن محاصره شهرک های نبل و الزهرا در حوزه راهبردی نیز حائز اهمیت خواهد بود.
این پیروزی ها شرایط دست برتر را برای ائتلاف چهارگانه در برابر محور غربی-عربی ایجاد کرده است. در این شرایط به نظر می رسد اوباما با نا امیدی ترجیح خواهد داد تبعات پرونده سوریه، گریبان گیر رئیس جمهور بعدی آمریکا شود. این مهم به معنای ثبت یک شکست دیگر برای آمریکا و ناتوانی آن برای بستن پرونده ها خواهد بود.
همچنین پیروزی های اخیر ترکیه، عربستان و قطر را نیز در شرایط پرمخاطره ای قرار می دهد که کمترین آن تضعیف قدرت بازیگری آنان در تحولات منطقه ای خواهد بود.
در خاتمه باید گفت تحولات سوریه و پیروزی های میدانی، سیاسی و راهبردی آن، روسیاهی را برای کدخدا پذیرانی گذاشت که حل بحران سوریه را تنها در تعامل با کدخدا می دیدند.
 تقدیم به همه رادمردان مدافع حرم و شهیدان والام مقام آن با ذکر صلوات.

م
 
کد مطلب: 322836
مرجع : مشرق