تاریخ انتشار : شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۰
 
اعتراض دبیراتحادیه صنف مشاوران املاک تهران به حذف کد رهگیری

دیوان عدالت نمی‌تواند دستور حذف کد رهگیری را صادر کند؛ بیکار نمی‌نشینیم/ این اقدام خطرناک است

Share/Save/Bookmark
 
مصطفی قلی خسروی گفت: حذف کد رهگیری از سامانه معاملات املاک منجر به افزایش بیش از پیش کلاهبرداری در زمینه املاک، فروش یک ملک به چندین نفر خواهد شد
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: دبیر اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران، اعلام داشت که رای دیوان عدالت اداری دایر بر حذف کد رهگیری از سامانه معاملات املاک بر اتحادیه مشاوران و بخش خصوصی امری نافذ نیست.
"چندی پیش، دیوان عدالت اداری، از ابطال مصوبه دریافت کد رهگیری خبرداده و اعلام داشت که در پی ابطال بندهای 5 و 6 مصوبه کد رهگیری سازمان امور مالیاتی از سوی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، لزوم دریافت این کد برای مشاورین املاک برداشته شده و نتیجه گیری کرده رای صادره برای همه لازم‌الاجراست."
کمی بعدتر، رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک این خبر را تکذیب کرده و گفته بود که  کد رهگیری حذف نشده و ضرورت دریافت آن مصوبه هیات وزیران است.
حال،"مصطفی قلی خسروی" حذف کد رهگیری را یک تصمیم نادرست توصیف کرده و افزوده که آرای دیوان عدالت اداری ، مختص بخش های دولتی  است و نه بخش خصوصی.
وی، با بیان اینکه کد رهگیری در حال حاضر اجرایی بوده و لغو نشده است، تصریح کرد که اتحادیه مشاوران املاک زیر نظر شورای اصناف بوده و نه دیوان عدالت اداری.
به گفته قلی خسروی، چنانچه هیات عالی نظارت دستور حذف کد رهگیری را صادر کند ، اتحادیه از این دستور پیروی خواهد کرد.
وی افزود: قانون نظام صنفی، از تصویب مجلس گذشته و اختیار کامل آن هم با هیت عالی نظارت است، بنابراین انتظار می رفت دیوان عدالت اداری برای طرح موضوع به سراغ هیات عالی نظارت هم می رفت و نه اینکه حذف آن را رسانه ای  می کرد.
دبیر اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران، تصریح کرد: راه اندازی کد رهگیری، ساعت ها زمان برده و هزینه سنگینی را در برداشته که با حذف آن کل این هزینه ها از بین می رود.
وی، گفت که بخشی از مردم با حذف کد رهگیری موافق بوده اند و افزود: با اینهمه نباید به دلیل وجود پاره ای  مشکلات کل صورت مساله را پاک کرد،بلکه باید با رفع مشکل به بهتر اجرا شدن آن کمک کرد.
قلی خسروی، تبعات حذف کد رهگیری از سامانه معاملات املاک را افزایش بیش از پیش کلاهبرداری در زمینه املاک، فروش یک ملک به چندین نفر، ایجاد هرج و مرج و بی بندو باری در ارایه جواز املاک و ایجاد مخاطره در  امنیت معاملات توصیف و نتیجه گیری کرد که بروز این موارد منجر به شکایات مردم و افزایش بیش از پیش پرونده های قضایی خواهد شد.
دبیراتحادیه مشاوران املاک استان تهران، مشاوران املاک را مصداق کاسب حبیب الله دانست و به نسیم آنلاین گفت که سردفتران تصور دارند که با حذف کد رهگیری درآمدآنها بیشتر خواهد شد درحالیکه اینطور نیست.
وی، دلالی و مشاورت در خرید و فروش ملک را امری بس دشوار خواند و افزود که مشاوران املاک مولد مالیاتی هستند. قلی خسروی،تاکید کرد که اتحادیه در برابر حذف کد رهگیری بیکار نخواهد نشست.
د
کد مطلب: 324667
مرجع : نسیم