رئیس دفتر مقام معظم رهبری:

حوزه علمیه عامل بقاء انقلاب است/حوزه باید انقلابی باقی بماند/اگر قدرت نظامی نبود دشمنان ایران را می بلعیدند

ایرنا , 21 فروردين 1395 ساعت 21:41

رئیس دفتر مقام معظم رهبری گفت: حوزه علمیه ستون فقرات این نظام و وجود آن عامل بقاء انقلاب اسلامی است كه اگر از بین برود در كشور انقلابی باقی نخواهد ماند.


پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: آیت الله محمد محمدی گلپایگانی روز شنبه در مراسم تودیع و معارفه اعضا و دبیر شورای عالی و مدیر حوزه علمیه خراسان با حضور رییسان مدارس حوزه های علمیه، اعضای خبرگان رهبری، استاندار، نماینده ولی فقیه در استان، تولیت آستان قدس رضوی، رئیس دادگستری و دیگر مسئولان خراسان رضوی در مشهد افزود: دشمن متوجه نقش اساسی روحانیت در جهان اسلام شده و عواملی را نفوذ می دهند كه هم خوب درس می خوانند و هم خوب درس می دهند اما دانسته یا ندانسته عمله دست دشمن هستند.
وی ادامه داد: كسانی كه از راه انقلابی كنار كشیدند گمان نكنند تقدسی پیدا كردند، گمان نكنند كه اگر اتفاقی بیافتد آنان در امان هستند.
رئیس دفتر مقام معظم رهبری گفت: اگر قدرت نظامی نبود دشمنان ایران را می بلعیدند اما اكنون توان نظامی جمهوری اسلامی به فرماندهی مقام معظم رهبری مایه افتخار است.
وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی افزود: حوزه باید انقلابی باقی بماند و این مساله را رصد كند، این وظیفه بر عهده شورای مدیریت حوزه است كه در این راستا در برابر جریان ضدانقلاب در حوزه محكم بایستد و ابزار این امر در حوزه فراهم است.
آیت الله محمدی گلپایگانی ادامه داد: تنها راه ایستادگی در برابر انحرافات رویه خشن نیست بلكه باید با نیازمندیها و سئوالات طلاب با روی باز برخورد كرد.
وی همچنین گزارش عملكرد مدیریت قبلی حوزه علمیه خراسان را را قابل توجه توصیف و بیان كرد: از آنجا كه نیاز به سبك جدید مدیریت در حوزه احساس می شد تصمیم بر تغییر گروه مدیریتی گرفته شد.
رئیس دفتر مقام معظم رهبری گفت: در دوره مدیریت جدید كه از افراد فاضل تشكیل شده سطح حوزه بسیار بالاتر خواهد رفت.

* جنایات داعش به آمریكا هم نفوذ خواهد كرد
وی در ادامه همچنین گفت: داعش نتیجه دلارهای خیانتكاران به بیت الله الحرام است كه مشاهده می شود این گروه تروریستی به اروپا نفوذ كرده و دور نیست كه در آمریكا نیز نفوذ كند و آنها سزای تربیت این نیروی جنایتكار را ببینند.
آیت الله محمدی گلپایگانی افزود: این در حالی است كه در كشور به بركت انقلاب، رهبری هوشمند و چشمان بیدار نیروهای نظامی امنیت، آسایش و آرامش برقرار است.

* حوزه علمیه باید در زندگی فردی و اجتماعی پیدا كند
مدیر حوزه علمیه خراسان نیز در این مراسم گفت: فلسفه اصلی حوزه های علمیه حضور آن در زندگی فردی و اجتماعی مردم، پاسخگویی به مشكلات عقیدتی جامعه و ایستادگی در برابر انحرافات است.
حجت الاسلام و المسلمین سید مصباح عاملی افزود: در این راستا وجود یك نظام جامع علمی پژوهشی هدفمند، زماندار، باكیفیت و تحول بخش برای تمامی عرصه های مورد نیاز جامعه ضروری است.
وی ادامه داد: حركت متناسب با شرایط جامعه، پاسخگویی به حوادث جاری و توقف نركدن در وقایع گذشته از دیگر مولفه های لازم برای حوزه های علمیه است.
مدیر حوزه علمیه خراسان ایفای نقش روحانیت در برابر نظام جمهوری اسلامی و ولایت فقیه را از دیگر عناصر لازم برای حوزه های علمیه برشمرد.
وی گفت: تولید اندیشه انقلابی و همراه با عمل انقلابی از مسائل اساسی است كه باید در حوزه علمیه مورد توجه خاص قرار گیرد.
در پایان مراسم حضرات آیات و حجج اسلام آقایان حاج سید حسن مرتضوی، حاج شیخ رجبعلی رضازاده، حاج شیخ مهدی مروارید، سید احمد علم الهدی نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی و حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی، حاج شیخ محمدباقر فرزانه و حاج سید مصباح عاملی به عنوان عضو شورای عالی حوزه و جناب آقای فرزانه به عنوان دبیری این شورا و جناب آقای عاملی به عنوان مدیریت حوزه حكم خود را از رئیس دفتر مقام معظم رهبری دریافت كردند.
حوزه علمیه خراسان با هزار و 200 سال قدمت و حدود 30 هزار طلبه در حال آموزش در 131 مدرسه علمیه تحت نظر دو هزار استاد، پس از حوزه علمیه قم دومین مركز حوزوی ایران است.
هم اكنون افزون بر 40 جلسه درس خارج و 400 جلسه درس سطوح عالی در حوزه علمیه خراسان برقرار است.

م
 


کد مطلب: 329392

آدرس مطلب: http://www.hamandishi.ir/news/329392/

هم اندیشی
  http://www.hamandishi.ir