تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۸
 
هدیه روحانی به اوباما

بازرگانی قیمت واقعی آب سنگین ایران/معنای نتیجه برد برد در دولت تدبیر/ثمن بخس فروختن آب سنگین ایرانی به امریکا با یک سوم قیمت واقعی

Share/Save/Bookmark
بازرگانی قیمت واقعی آب سنگین ایران/معنای نتیجه برد برد در دولت تدبیر/ثمن بخس فروختن آب سنگین ایرانی به امریکا با یک سوم قیمت واقعی
 
با توجه به قیمت های موجود جهانی، نزدیکترین قیمت به آب سنگین ایرانی، 944 دلار به ازای هر کیلوگرم است. حتی اگر توجیه فروش عمده آن از سوی دستگاه دیپلماسی دولت روحانی مطرح گردد، این قیمت در حالت عمده کمتر از 800 دلار نخواهد بود و با قیمت فروش حدود 270 دلاری ایران به امریکایی ها فاصله 3 برابری دارد. مسلما هزینه تمام شده آب سنگین موجود در کشور حداقل دو برابر قیمت معامله شده با امریکایی هاست.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: در حالیکه سید عباس عراقچی خبر از فروش 32 تُن آب سنگین به امریکا را در صفحه تلگرام خود داد به نظر می رسد دستگاه دیپلماسی دولت تدبیر و امید در راستای سیاست های اعتدالی برد – برد خویش، اینبار در شاهکاری دیگر آب سنگین های ایرانی را به کمتر از یک سوم قیمت واقعی خود به امریکایی ها هبه کرده اند.

به گزارش رجانیوز؛ سه روز قبل عراقچی رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت:
پیش از نشست امروز کمیسیون مشترک ایران و ۱+۵ در وین اتریش قرارداد فروش آب سنگین اراک را با یک شرکت آمریکایی امضا کردیم. ۳ ماه در حال مذاکره پیرامون امضای قرارداد آب سنگین بودیم که قرارداد فروش ۳۲ تن آب سنگین اراک به امضا رسید.
روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال مدعی شد که دولت اوباما در راستای تضمین اجرای توافق هسته‌ای با ایران (برجام)، قصد دارد 32 تن آب سنگین از ایران خریداری کند. بنابر نوشته وال‌ استریت ژورنال، قرارداد خرید 32 تن آب سنگین به ارزش 8.6 میلیون دلار، احتمال داشته که تا صبح امروز (جمعه) در وین به امضا رسد.

پیش از این ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا به وال استریت ژورنال گفته بود:
این یک ایده مناسبی است و ما آن را آزمایش کردیم. این یک آب سنگین کاملا خوبی است و با استاندارهای ما کاملا می‌خواند. ما قسمت کمی از آن را خواهیم خرید.
آنچه از محاسبات قیمتی آب سنگین فروخته شده به امریکا بر می آید این است که ایران به ازای هر کیلوگرم آب سنگین خود 268.75 دلار از امریکایی ها دریافت می کند، این در حالیست که قیمت جهانی این ماده با ارزش بیش از 900 دلار می باشد.
دو سال پیش دکتر آدم فینبرگ در خصوص قیمت هر کیلوگرم آب سنگین اظهار داشت بهترین قیمت آب سنگین در لابراتوری کمبریج ایزوتوپ 680 دلار است که خلوص آن 99 درصد است و این قیمت برای خلوص 99.96 درصد، 995 دلار به ازای هر کیلوگرم خواهد بود.
The price of deuterium oxide (heavy water) varies immensely by purity. The best price in currently aware of for generally usable material comes from Cambridge Isotopes. They sell 1 liter (slightly more than 1kg) of material for 680USD. At that price, you'll get 99%-D, meaning that 99 out of 100 hydrogen atoms are deuteria, with 1 in 100 being hydrogen.
For 995USD, also from Cambridge Isotopes, you can get 1kg of material at 99.96%-D.
وقتی به سایت سیگما آلدریچ معتبرترین سایت عرضه کننده محصولات شیمیایی مراجعه می کنیم قیمت 1135 دلار به ازای هر کیلوگرم برای خلوص 99.9  و قیمت 944 دلار به ازای هر کیلوگرم برای خلوص 99.8 دلار مشاهده می گردد.


قیمت آب سنگین 99.9 درصد در سایت سیگما آلدریچ


قیمت آب سنگین 99.8 درصد در سایت سیگما آلدریچ
 
این درحالیست که علی اصغر زارعان معاون سازمان انرژی اتمی در خصوص خلوص آب سنگین صادراتی ایران به امریکا در 22 بهمن سال گذشته گفته بود: 6 تن از آب سنگین صادراتی ایران در مراکز اتمی و بقیه در مراکز تحقیقاتی آمریکا استفاده می شود. با توجه به راهبرد این سازمان مبنی بر تجاری سازی در حوزه تولیدات و نتایج کیفیت سنجی که اخیرا در آزمایشگاه بین المللی ساوانا در آمریکا بر روی آب سنگین ایران صورت گرفت ، خلوص آن 99.75 درصد تایید شد.

با توجه به قیمت های موجود جهانی، نزدیکترین قیمت به آب سنگین ایرانی، 944 دلار به ازای هر کیلوگرم است. حتی اگر توجیه فروش عمده آن از سوی دستگاه دیپلماسی دولت روحانی مطرح گردد، این قیمت در حالت عمده کمتر از 800 دلار نخواهد بود و با قیمت فروش حدود 270 دلاری ایران به امریکایی ها فاصله 3 برابری دارد. مسلما هزینه تمام شده آب سنگین موجود در کشور حداقل دو برابر قیمت معامله شده با امریکایی هاست.

آب معمولی دارای فرمول H20  اما آب سنگین D2O  است. D یعنی هیدروژن سنگین یا دو تریوم. در حالت عادی در میان هر 7 هزار مولکول آب معمولی یک مولکول آب سنگین وجود دارد که تحت فرآیند بسیار حساس می‌توان آن را از مولکول معمولی جدا کرد.

در راکتور‌های هسته ای تولید برق می‌توان از آب سنگین استفاده کرد. آب سنگین با کند کردن نوترون، احتمال شکافت هسته‌های اورانیوم را بالا می‌برد. این ویژگی سبب می‌شود در راکتورهای حاوی آب سنگین از اورانیوم طبیعی و یا به عبارتی از اورانیوم غنی نشده استفاده شود. بعبارتی دیگر اگر در راکتور اتمی بجای آب سبک از آب سنگین استفاده شود، دیگر نیاز نیست سوخت راکتور ( اورانیوم) را غنی سازی نمود و همان اورانیوم غیر غنی  شده را می توام بعنوان سوخت راکتور استفاده کرد که از لحاظ قیمت و زمان بسیار صرفه اقتصادی خواهد داشت. همچنین برای تعویض سوخت نیروگاه دیگر نیاز به خاموش کردن آن نیست.

 

از دیگر مزیت های آب سنگین میزان بالای پلوتونیوم سوخت مصرف‌شده راکتورهای آب سنگین است که میزان با راکتورهای آب سبک قابل مقایسه نمی باشد. پلوتونیوم موجود در سوخت آب سنگین را می‌توان پس از طی عملیات بازفرآوری جداسازی کرده و ذخیره نمود تا آیندگان پس از تمام شدن اورانیوم (زمین از حیث معادن اورانیوم فقیر است) از پلوتونیوم بتوانند بعنوان سوخت جایگزین برای راه اندازی نیروگاه های برق هسته ای استفاده کنند.

به نظر می رسد دولت در راستای منافع جناحی و سیاسی خود برای معرفی برجام بعنوان آفتاب تابان می خواهد با مانور رسانه ای بر روی یک معامله ضعیف، ثمن بخس فروختن سرمایه های ملی به امریکایی ها را به یک افتخار ملی تبدیل کرده و با آن ضعف های انکار نشدنی برجام را بپوشاند.

د

 
کد مطلب: 330941
مرجع : رجانیوز