تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۰
 
استاد دانشگاه شهید بهشتی:

هنوز هم برخی از فتنه گران در نظام ما مسئولیت دارند/ اصلاح طلبان هیچ گاه به حق خود قانع نبودند

Share/Save/Bookmark
هنوز هم برخی از فتنه گران در نظام ما مسئولیت دارند/ اصلاح طلبان هیچ گاه به حق خود قانع نبودند
 
شکل گیری فتنه مجلس ششمی ها که با جوسازی آنها در انتخابات، تخلفات و تقلبات گسترده ای صورت گرفت هم موجب شد تا شورای نگهبان نتواند انتخابات تهران را تائید کند اما در نهایت انتخابات این شهر با حکم حکومتی رهبری تائید شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محمدرضا مرندی درباره لزوم بازخوانی جریان فتنه در کشور گفت: قاعدتا فتنه از جانب خواص اتفاق می افتد، در جامعه شناسی سیاسی افراد جامعه به دو دسته خواص و عوام و نخبه و توده تقسیم بندی می شوند و تحولات جامعه و اثرات مثبت و منفی این مسئله از جانب خواص روی می دهد.

از فتنه 78 و حادثه کوی دانشگاه تا فتنه ای که مجلس ششمی ها به راه انداختند

وی ادامه داد: نخبگان وخواص تاثیرگذارند و توده ها تاثیر پذیرند، این مسئله به شکل برعکس اتفاق نمی افتد یعنی توده ها معمولا بر نخبگان و جامعه اثر نمی گذارند بنابراین اگر حرکت هایی هم در جامعه از سوی توده شکل می گیرد، معلول اقدام نخبگان و یا خواص است.

استاد دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به فتنه هایی که طی سالهای اخیر در جمهوری اسلامی شکل گرفته، افزود: فتنه 78 و حادثه کوی دانشگاه از مهمترین فتنه هایی بوده که علیه نظام اسلامی شکل گرفته است، براین اساس در 18 تیر 78 با بهانه تعطیلی روزنامه سالم، حادثه کوی دانشگاه اتفاق افتاد.

 وی در خصوص فتنه مجلس ششم، بیان کرد: شکل گیری فتنه مجلس ششمی ها که با جوسازی آنها در انتخابات، تخلفات و تقلبات گسترده ای صورت گرفت هم موجب شد تا شورای نگهبان نتواند انتخابات تهران را تائید کند اما در نهایت انتخابات این شهر با حکم حکومتی رهبری تائید شد.

مرندی افزود: فتنه کنفرانس برلین و اقدامات هنجارشکنانه روزنامه های زنجیره ای در درون جریان اصلاحات هم از دیگر فتنه هایی بوده که علیه جمهوری اسلامی طی سالهای اخیر شکل گرفته است.

وی در رابطه با علل شکل گیری فتنه 88 عنوان کرد: قدرت طلبی برخی افراد، عدم التزام به قانون، زیاده خواهی و سهم خواهی از مهمترین علت های شکل گیری فتنه 88 بوده است اما به طور کلی تجربه نشان داده که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، طرف مقابل یعنی جناح چپ هرگاه شکسته خورده هیاهو و جنجال به راه انداخته است در حالی که جناح راست شکست های خود را همواره پذیرفته و  نه تنها جار و جنجال به راه نینداخته بلکه سکوت کرده است.

جریان اصلاحات هیچ گاه به حق خود قانع نبوده است

این استاد دانشگاه گفت: جریان اصلاحات هیچ گاه به حق خود قانع نبوده و هنوز  هم به دنبال بد مستی کردن و زیرسوال بردن هستند تا به منافع زودگذرشان دست پیدا کنند.

مرندی اظهار کرد: فتنه سال 88 اثرات مثبت و منفی برای جمهوری اسلامی داشت، طبعا اثر منفی این مسئله، مخدوش شدن اقتدار عظیم کشورمان در افکار جهان بود زیرا در جریان انتخابات سال 88 حدود 85 درصد مردم در انتخابات شرکت کردند و همین موضوع باعث شد تا اوباما، پیام محرمانه ای برای رهبری بفرستد تا پرونده بحث هسته ای بسته شود اما فتنه ای که به وقوع پیوست همه برنامه ها را برهم زد.

وی افزود: بعد از این مسئله ایران در شورای امنیت تحریم شد و این امر ضربات بزرگی را به نظام اسلامی وارد کرد.

وی عنوان کرد: اثر مثبت این فتنه را می توان در شناسایی افراد شاخص فتنه و رو شدن دست این افراد ارزیابی کرد، هرچند هنوز هم در عرصه های مختلف و در رسانه ها و دولت افراد فتنه گر حضور دارند اما به هرحال جریان فتنه 88 باعث شد تا سرشاخه های اصلی شناسایی شده و ترد شوند.

استاد دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: یکی دیگر از آثار مثبت این فتنه برای نظام ما این بود که جمهوری اسلامی در برابر فتنه های بزرگ واکسینه شد و جایگاه رهبری در جهان به یک جایگاه تعیین کننده بدل گردید، همچنین بعد از آن جریان مردم ما هوشیارتر شدند و دیگر فریب فتنه گران را نخوردند و نخواهند خورد.

مرندی یادآور شد: مقام معظم رهبری با فرصت دادن به فتنه گران، شتاب نکردن در مقابله با آنها و جدا کردن صف مردم فریب خورده از فتنه گران؛ توانستند فتنه 88 را مدیریت کنند.

وی ادامه داد: رهبر انقلاب در همان زمان هنگامی که مردم علیه فتنه گران شعار می دادند، فرمودند، این ها فتنه گر نیستند و یاران انقلاب اند، ایشان با این سخن خود کاری کردند که اگر در بین این طیف افراد سوء تفاهمی هم ایجاد شده، دوباره به قطار انقلاب بازگردند تا فضا تلطیف شود.

وی بیان کرد: با فرصتی که مقام معظم رهبری دادند، مردم به مرور زمان دریافتند که جریان اصلی جنبش سبز، ضد انقلاب بوده و به دنبال براندازی است و حتی به آرمان های امام راحل هم پایبند نیستند لذا اگر رهبری به آنها فرصت نمی داد، این جریان خودش را به این شکل نشان نمی داد.

فرصت رهبری باطل بودن جریان فتنه را برای همه مشخص کرد

مرندی تصریح کرد: فتنه در ظاهر حق است اما در باطن باطل است لذا با فرصت رهبری باطل بودن جریان فتنه برای همه مشخص شد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: اکنون نیز همان فتنه و همان جریان ما را تهدید می کند لذا نظام اسلامی باید تکلیف خودش را با این جریان مشخص کند نباید اجازه بدهیم فتنه گران دوباره در عرصه های مختلف نظام جولان بدهند، اگرچه برخوردهایی با این جریان صورت گرفته اما این برخوردها آن طور که باید و شاید نبود و هم اکنون عده ای فتنه گر در نظام ما مسئولیت دارند.

وی با اظهار تأسف عنوان کرد: هم اکنون در نظام ما برخی از کسانی که در جریان فتنه بازداشت شدند، روزنامه تأسیس کرده و مدیر مسئول هستند، مگر کشورداری شوخی است که عده ای فتنه گر هرکار دوست داشتند در این کشور انجام دهند؟

م
کد مطلب: 335358
مرجع : جهان