تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۳
 
حجتی در صحن علنی مجلس:

برای امنیت غذایی کشور راهی جز توسعه مکانیزاسیون نداریم/رشد سالانه 5.4 درصدی بخش کشاورزی

Share/Save/Bookmark
برای امنیت غذایی کشور راهی جز توسعه مکانیزاسیون نداریم/رشد سالانه 5.4 درصدی بخش کشاورزی
 
وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای حفظ امنیت غذایی کشور باید توسعه مکانیزاسیون باید در دستور کار قرار گیرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محمود حجتی در گزارش خود به نمایندگان در جلسه علنی مجلس 24 خرداد 95 گفت: توسعه مکانیزاسیون یکی از مسائلی است که اگر بناست امنیت غذایی‌مان را حفظ کنیم و به امنیت غذایی‌مان پایدار در کشور برسیم باید آن را مدنظر داشته و به آن توجه داشته باشیم.

وی افزود: خوشبختانه در این سالها این توفیق حاصل شد تا با پشتیبانی بانک کشاورزی از نیمه دوم سال 92 هیچ محدودیتی در این مدت زمانی تاکنون در ارتباط با ارائه تسهیلات از طریق خطوط اعتباری که توسط بانک کشاورزی ایجاد شده در ارتباط با انواع و اقسام ماشین آلات کشاورزی نداشته‌ایم و در این سالها حدود 2 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار جذب شده و این خط اعتباری همچنان ادامه دارد.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: منابعی ای را که صندوق توسعه ملی با مصوبه مجلس سالانه در اختیار وزارت کشاورزی به صورت تسهیلات قرار می‌دهد این منابع در جهت افزایش تولید و کاهش مصرف آب در حوزه کشاورزی سالم بودن تولید هزینه می‌شود.

حجتی خاطرنشان کرد: موضوع آبخیزداری با توجه به مسائل اقلیمی که ما داریم از موضوعاتی است که در دستور کار ماست که این هم یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی است که به طور جد در دستور کار است و امیدواریم که بتوانیم منابع را در این حوزه به خوبی به کار گرفته و در آن هزینه کنیم.

وی افزود: سه طرح محوری که با پشتیبانی رئیس جمهور و هدایت ویژه مقام معظم رهبری در ارتباط با زیرساخت‌ها در دستور کار ما قرار گرفت و بخش عمده‌ای از کشور متاثر از این طرح‌ها هستند و منابع آن از محل صندوق توسعه ملی در اختیار ما قرار می‌گیرد یکی از آنها طرح معروف 550 هزار هکتاری خوزستان و ایلام است که 50 هزار هکتار آن در ایلام و مابقی در خوزستان است که تا امروز 200 هزار هکتار آن اجرا شده است و اگر با بهره‌برداری خوب و آموزش خوب اجرای این طرح همراه شود به کشاورزی این محدوده تبدیل به یک کشاورزی مدرن و با بهره خواهد شد و در حال حاضر 9 هزار نفر پیمانکار و متخصص در این کار در 91 کارگاه که در این ارتباط فعال هستند کار می‌کنند.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: موضوع رودخانه‌های مرزی طرح دیگری است که محدوده آن حدود 220 هزار هکتار و 120 هکتار آن عمدتا در استان‌های غربی و شمال غرب واقع شده و در دست اجراست و طرح سوم طرح 46 هزار هکتاری سیستان است که در دستور کار قرار گرفته و به خوبی در دست اجراست.

حجتی خاطرنشان کرد: ما به خاطر تنوع اقلیمی که در کشور داریم مزیت‌های خاصی را داریم که در کمتر مناطقی از دنیا این مزیت‌ها در کنار همدیگر دیده می‌شود این مزیت به خاطر تنوع اقلیم و پستی و بلندی است که در اختیار داریم و به ویژه در حوزه باغبانی ما مزیت حضور در بازارهای جهانی را داریم.

وی افزود: ما در گیاهان دارویی وضعیت منحصربه فردی را داریم و در تعداد زیادی از محصولات باغی یا منحصر به فرد هستیم و یا جزو 10 کشور اول دنیا هستیم که در این ارتباط دارای مزیت هستیم و بر همین اساس در یک برنامه میان مدت اعلام کردیم که می‌توانیم تراز تجاری بخش کشاورزی مان را به صفر برسانیم.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: تراز غذای کشور در سال 92 منهای 8.1 میلیارد دلار بوده و در 93 به منهای 5.45 میلیارد دلار رسیده و در سال 94 به منهای 3.43 میلیارد دلار رسیده است و امیدواریم در یک افق پنج ساله این میزان به صفر برسد.

حجتی خاطرنشان کرد: این کاهش تراز بخش عمده ای از آن مرهون افزایش تولید و کاهش واردات و افزایش صادرات است و حدود 20 تا 30 درصد آن نیز به کاهش قیمت‌های جهانی مربوط می‌شود.

وی افزود: علیرغم اینکه کشور به صورت کلان وضعیت خوبی را در نرخ رشد نداشت بخش کشاورزی طبق گزارش ارائه شده از مرکز آمار ایران 5.4 درصد رشد داشته و در برنامه ششم توسعه نیز پیش بینی شده که بخش کشاورزی متوسط رشد 5 درصد را داشته باشد.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: یکی از مسائلی که همه مردم جهان از جمله مردم ما و تولید کنندگان ما از آن رنج می‌برند سیاست‌های تجاری در ارتباط با تولید کشور است . در سالهای برنامه سوم در ارتباط با تولید شکر تولید بر واردات پیش گرفته است.

حجتی اضافه کرد: در سال 85 فاجعه‌ای در تولید شکر کشور رخ می‌دهد علیرغم اینکه سالهای قبل به طور متوسط 300 تا 400 تن شکر در کشور وارد می‌شده در این سال 2 میلیون و 537 هزار تن شکر به کشور وارد می شود و این یک سیاست تجاری است.

وی افزود: واردات 2 میلیون و 500 هزار تن شکر در سال 85 تولید ما را تا سال 93 نسبت به واردات کمتر می‌کند و متاسفانه در سالهای 87 تا 88 تولید ما را در شکر به نصف می‌رساند چرا که این شکر وارداتی بازار را اشباع کرد. تعرفه آن صفر شد. با یارانه صادراتی محصولات خارجی کشتی‌ها وارد کشور شد.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: اتفاقی که در سالهای 87 و 88 افتاد این بود که تولید کشور از یک میلیون و 200 هزار تن به کمتر از نصف رسید ولی با تنظیم سیاست‌های تجاری و پرداختن به مسائل تولید و افزایش بهره وری در یکی دو سال اخیر واردات شکر در سال 92 یک میلیون و 500 هزار تن در سال 93 823 هزار تن و سال 94 ، 521 هزار تن بوده است.

حجتی خاطرنشان کرد: تولید شکر در سال 93 از یک میلیون و 100 هزار تن به یک میلیون و 335 هزار تن و در سال 94 به یک میلیون و 510 هزار تن می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: موضوع خرید گندم از 2 میلیون و 200 هزار تن در سال 91 به 8 میلیون و 50 هزار تن در سال 94 رسیده و پیش بینی می‌شود تا در سال 95 این میزان به 10 میلیون تن برسد که خرید 10 میلیون تن گندم نیازمند حدود 13 هزار میلیارد تومان اعتبار دارد و ارزیابی ما این است که کشور یک بار دیگر نیاز خود را در داخل تامین کند و به مرحله خودکفایی برسد.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: البته ما در ارتباط با گندم به ورود موقت این امکان را ایجاد کردیم که در کشور تبدیل به آرد شده و صادر شود و ما صادرات مجدد را در ارتباط مجدد با آن داشته باشیم.

حجتی خاطرنشان کرد: در مورد قیمت مرغ از ابتدای کار این دولت اگر قیمت آن کمتر نشده افزایش هم نیافته اما متاسفانه ما بعضا شاهد هستیم که به دلیل افزایش عرضه، قیمت مرغ کمتر از قیمت تمام شده است که ما در صدد حل این مشکل هستیم. ما امروز در صنعت مرغداری‌مان ظرفیت بالقوه صادرات تا یک میلیون تن مرغ را داریم.

وی افزود: ما دو میلیون و 200 هزار تن مصرف مرغ در کشور را داریم که در داخل تولید می‌شود ما در این سالها صادرات مرغ را داشته‌ایم اما محدود بوده و حدود 70 تا 80 هزار تن مرغ به خارج از کشور صادر می‌شود و در زمینه تخم مرغ نیز وضعیت به همین نحو است.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در ارتباط با برنج ما معتقدیم تنها در گیلان و مازندران باید برنج کشت شود و به دلیل محدودیت‌های آبی نباید در استان های دیگر برنج کشت شود و در مورد دانه‌های روغنی وضعیت غیرقابل قبول داریم و درصد خودکفایی کشور در این بخش متاسفانه زیر 10 درصد است.

حجتی خاطرنشان کرد: با افق 10 ساله‌ای که پیش بینی شده در صدد هستیم تا وضعیت تولید دانه‌های روغنی کشور از 8.8 درصد به 71 درصد خودکفایی برسد که این امر با حمایت‌های به موقع در ارتباط با تولید از یک سو و اعمال سیاست‌های تجاری در ارتباط با واردات میسر است.

وی افزود: تامین منابع مالی، توسعه سرمایه گذاری بخش دولتی و غیر دولتی، ایجاد زنجیره‌های تولید، تامین تسهیلات ارزان،‌پوشش حمایت‌های تعرفه‌ای و بیمه‌ای از محصولات از جمله الزاماتی است که در حوزه کشاورزی باید به آن توجه شود.

وی افزود: بیمه محصولات کشاورزی نباید به عنوان یک بیمه تجاری به آن نگاه شود و قطعا این بیمه یک بیمه حمایتی است.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: مجلس هر سال در بحث بیمه حمایتی از بخش کشاورزی و اعتباری را به این بخش اختصاص می‌دهد و دولت نیز در چارچوب توانایی های خود آن را تخصیص می‌دهد گرچه تخصیص اعتبارات در این زمینه در سالهای اخیر فوق العاده کم بوده و ما تعهداتی را هم که سالهای گذشته داشته‌ایم هنوز نتوانستیم به آنها عمل کنیم.

حجتی خاطرنشان کرد: ثبات در سیاست‌های بازرگانی موضوعی است که شبانه روز در وزارت کشاورزی مورد پیگیری است و موضوعی که مدنظر ماست که در ارتباط با سیاست های بازرگانی روشی دنبال شود که به تولید ملی آسیب نرسد.

وی افزود: منطقی کردن نظام قیمت گذاری و سرکوب نکردن قیمت ها ، همسویی سیاست‌های کلان اقتصادی،‌پولی، مالی و صنعتی با بخش کشاورزی،‌انتقال و انتشار فناوری‌های نوین،‌ توسعه و تحقیق و ترویج توسط بخش غیر دولتی از جمله موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. موضوع ترویج و بعد از تحقیق و آموزش موضوعی است که بسیار موثر است.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: همسویی دیپلماسی خارجی چه در ارتباط با صادرات و مزیت‌های صادراتی و چه در مقوله کشت فرازمینی بسترهایی است که در دستور کار است و امروز ایرانیان در کشورهای مختلف در حال حاضر نزدیک یک میلیون هکتار در حوزه کشت فراسرزمینی در حال مذاکره و عقد قرارداد هستند و حدود 250 هزار هکتار را تحت مالکیت خود دارند و یا قراردادهای بلند مدت 30 تا 50 ساله در خصوص این زمین‌ها بسته و در حال کشت و زرع هستند تا در مورد کشت محصولاتی که در بلند مدت ممکن است ما با محدودیت آبی در مورد آنها مواجه شویم مشکلی نداشته باشیم.
د
کد مطلب: 335511
مرجع : فارس