تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۸
 

بحران خانواده در اروپا

Share/Save/Bookmark
رئیس شورای پاپی امور خانواده واتیکان گفت: وضعیت خانواده‌های امروزی مناسب نیست و پدیده مستقل گرایی و فردگرایی هرروز در حال افزایش است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  اسقف اعظم وینچنزو پالیا امروز در نشست علمی دین، خانواده و تحولات اجتماعی که در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران برگزار شد، اظهار داشت: جای بسی خوشحالی و سپاسگزاری است که در این ماه مبارک رمضان توفیق هم‌نشینی به ما اعطا کرده و ما را در مسیر دوستی و همگرایی قرار داده است.
وی قم را از شهرهای مهم هم درزمینه اعتقادی و زیارتی کشور دانست و افزود: شهر قم مرکز فرهنگ شیعی است و برای من توفیق شده بااینکه سفرم فرهنگی و ایمانی است به این شهر بیایم.
 
رئیس شورای پاپی امور خانواده واتیکان تصریح کرد: دنیا در بحث خانواده نیازمند همکاری همه است و برای ضرورت احیای خانواده باید در باطن خویش به دنبال ارتباط با جوانان باشیم و لذا چاره‌اندیشی در این زمینه برای آینده کشورها ضروری است.
 
وی وضعیت خانواده‌های امروزی را مطلوب ندانست و گفت:با آنکه طبق تحقیقات، خانواده امروزی یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های تاریخ بشریت است ولی هیچ زن و مردی در دنیا وجود ندارد که به دنبال خانواده نباشد.
 
پالیا ادامه داد: خانواده امروز به محلی برای نزاع و بحران‌ها تبدیل‌ شده و برخی از فلاسفه فرانسوی تعبیرشان این است که دومین انقلاب فردگرایانه در حال وقوع است.
 
وی بابیان اینکه فردگرایی نه‌تنها انسان بلکه دیگران را هم تسلیم خود خواهد کرد، ابراز کرد: یک خانواده ضعیف نمادی از جامعه بشری ضعیف است و اگر تفکر فردگرایی در زندگی‌ها حاکم شود تبعات آن تمام جوامع اجتماعی و حکومتی را تحت تأثیر قرار خواهد داد.
 
رئیس شورای پاپی امور خانواده واتیکان عنوان کرد: اگر در حکومتی فردگرایی اصل باشد دیگر ملت‌ها می‌توانند از این ضعف استفاده کنند و بر منافع آنان تسلط شوند و لذا به این خاطر است که می‌گوییم چاره‌اندیشی برای خانواده به‌نوعی چاره‌اندیشی برای جهان است.
 
وی اظهار داشت: نتیجه مباحث خانواده‌ای بین اسقف‌ها در کتابی با عنوان نشاط عشق و خانواده جمع‌آوری‌شده است که امیدوارم به فارسی ترجمه و در اختیار مردم قرار گیرد.
 
پالیا با تأکید بر اینکه باید راه جدیدی برای ارتباط با جوانان و القای ضرورت خانواده در آن‌ها به وجود آید، گفت: امروز باید از خودمان سؤال کنیم چرا جوانان به فکر هم‌زیستی هستند ولی ازدواج نمی‌کنند که شاید دلیل آن علاقه به فردگرایی و ترس از گرفتار شدن در مشکلات یک زندگی سخت باشد.
 
وی خاطرنشان کرد: متأسفانه امروزه در کشورهای غربی پدیده‌ای نگران‌کننده در حال رشد است که در آن زنان و مردان سعی می‌کنند مستقل و به‌تنهایی زندگی کنند و سعادت خود را در فردگرایی می‌بینند ولی در تمام کتاب‌های مقدس بر تنها نبودن و ازدواج تأکید شده است.
 
رئیس شورای پاپی امور خانواده واتیکان تصریح کرد: باید زنان و مردان نگاه عمیق‌تری نسبت به خانواده داشته باشند و در کنار احیای آموزه‌های دینی و دین گرایانه این مشکل فرهنگی را با بازگشت به خدا حل کنیم و باید تمام جامعه بشری از شیعه و کاتولیک گرفته همه دست‌به‌کار شوند تا مشکل حل شود.
 
وی افزود: ادیان ابراهیمی باید به احیا و بها دادن مجدد به تفکر خانواده گرایی در برابر تفکر فردگرایی فراخوانده شوند.
م
 
کد مطلب: 335742
مرجع : تسنیم