تاریخ انتشار : جمعه ۱۱ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۰
 

پیام‌های انتصاب رئیس جدید ستادکل نیروهای مسلح‌

Share/Save/Bookmark
پیام‌های انتصاب رئیس جدید ستادکل نیروهای مسلح‌
 
یکی از موضوعات مهمی که درباره سرلشکر باقری مطرح می‌شود، نگاه آینده‌نگرانه و استراتژیک وی است که می‌تواند در ترسیم نقشه راه عملیاتی برای افزایش اقتدار دفاعی و امنیتی کشورمان، کمک شایانی کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:نام سرداران (شهید) حسن و محمد افشردی مشهور به باقری، از ابتدای تشکیل سپاه پاسداران، با تلاش و مجاهدت در حوزه عملیاتی و اطلاعاتی گره خورده است.
با حکم‌ فرمانده معظم کل قوا، سرلشکر محمد باقری به سمت عالی‌ترین مقام نظامی کشورمان پس از فرماندهی کل قوا منصوب شد.
سردار باقری در سال 87 همراه با سردار مصطفی ایزدی، با دریافت درجه از دستان مبارک فرمانده کل قوا به درجه سرلشکری منصوب شده و پیش از انتصاب به سمت معاون ارکان و امور مشترک ستادکل در سال 1393، معاون اطلاعات و عملیات ستاد کل نیروهای مسلح بود.
سردار سرلشکر محمد باقری پس از پیروزی انقلاب اسلامی با پیوستن به دانشجویان خط امام(ره) و شرکت در تسخیر لانه جاسوسی و نیز حفظ و نگهبانی از مناطق امنیتی کشور، خدمت صادقانه خود را در جامه یک دانشجو آغاز کرد اما حوادث کردستان در تابستان سال 59، سرلشکر باقری را به سپاه کشاند.
هنوز یک هفته از جنگ تحمیلی نگذشته بود که وی با لباس رزم وارد میدان جنگ حق علیه باطل شد و به‌دلیل حضور در گروه اطلاعات و عملیات جنگ که مبدع آن نابغه جنگ یعنی حسن باقری بود، عملا در تمامی عملیات‌ها به‌جز عملیات ثامن‌الائمه(ع) (شکست حصر آبادان) حضور داشت. وی ازجمله سرداران برجسته نیروهای مسلح است که کمتر در رسانه‌ها حضور دارد و خود نیز تأکید کرده که به‌دلیل نوع کار و اشتغالاتش‌ترجیح می‌دهد کمتر در منظر عام باشد.
سردار باقری پس از پیروزی انقلاب به سمت مسیر دروس فنی دانشگاه رفت اما حوادث انقلاب و جنگ، وی را به‌سوی نیروهای مسلح و باقی ماندن در سپاه کشاند و اگرچه رشته مهندسی مکانیک دانشگاه پلی تکنیک آن زمان پذیرفته شد و تا انقلاب فرهنگی هم در دانشگاه مشغول تحصیل بود اما از زمانی که دانشگاه‌ها در بهار 59 به‌سبب انقلاب فرهنگی تعطیل و حوادث کردستان شروع شد، از تابستان سال 59 در سپاه مشغول فعالیت شد.
آینده‌نگری و تشخیص دقیق شهید باقری مبنی بر این‌که باید واحد «اطلاعات عملیات» تشکیل و گسترش یابد، در این برادر کار بلد نیز تبلور ویژه یافته و تا زمان انتصاب به‌عنوان معاونت ارکان ستادکل نیروهای مسلح نیز در مسؤولیت معاونت اطلاعات و عملیات این ستاد مشغول خدمت بود.
سوابق، تفکرات و روحیات سرلشکر باقری نشان می‌دهد، وی از توانمندی ویژه‌ای برای اجرای تأکیدات فرمانده کل قوا مبنی بر «ارتقاء توانمندی‌ها و آمادگی‌های دفاعی امنیتی نیروهای مسلح، امکان پاسخگویی به‌موقع به هر سطح و نوع از تهدیدات با عمل انقلابی» برخوردار است.
 نقش ویژه‌ سرلشکر باقری در تحکیم امنیت پایدار غرب ایران
سرلشکر باقری با توجه به سالهای طولانی در بخش‌های اطلاعاتی و عملیاتی نیروهای مسلح، در بررسی و تصویب طرح‌های مهمی چون حمله به عمق 10 کیلومتری خاک عراق در سال 1375 جهت نابودی کامل حزب منحله کوموله و دموکرات و تروریست‌هایی که شرارت‌های فراوانی را در غرب کشور انجام می‌دادند، نقش ویژه‌ای داشت.
در آن زمان، سپاه پاسداران عملیاتی به فرماندهی سردار شهید احمد کاظمی طراحی کرد که به مرکزیت این مجموعه حمله شد و حدود 200 دستگاه خودرو اعم از توپ، نفربر، خمپاره‌اندازها، واحدهای پیاده و... به مقر اصلی تروریست‌ها حمله کردند و گلوله‌باران مفصلی علیه این مجموعه صورت گرفت و از سال 75 تا سال‌ها بعد مشکل ناامنی در شمال غرب کشور ازجمله استان کردستان و آذربایجان غربی وجود نداشت که ازجمله طراحان و مغزهای متفکر این عملیات مهم، رییس جدید ستادکل نیروهای مسلح است.
 مبتکر تئوری «تهدید در برابر تهدید»
در اواسط سال 1390 بود که سردار باقری در معدود سخنرانی‌های عمومی خود، به مجلس شورای اسلامی رفت و سخنان مهم وی، تا مدتها مورد توجه اندیشکده‌ها و مراکز تحلیلی منطقه و جهان بود.
وی در این سخنان که به مناسبت هفته بسیح صورت گرفت با اشاره به هشدار مهم رهبر انقلاب مبنی بر این‌که «در مقابل تهدید، تهدید می‌کنیم»، اعلام کرد: این جمله مهم فرمانده کل قوا، به‌معنای تجدیدنظر در استراتژی دفاعی ملت ایران است و اگر تهدیدات متجاوزان علیه ایران ادامه یابد و هر روز سناریوی جدیدی برای تخطئه حرکت ملت ایران داشته باشند و ایران‌هراسی را پیش ببرند، در مشی ملت ایران تجدیدنظر صورت می‌گیرد.
این تفسیر منطقی و قاطعانه سردار باقری که آن زمان معاون اطلاعات عملیات ستادکل نیروهای مسلح بود با دقت و بازتاب ویژه‌ای از سوی رسانه‌ها و کارشناسان عربی و غربی همراه شد چراکه تعبیر و تحلیلی عمیق از بیانات مهم رهبر انقلاب محسوب می‌شد.
نگاه آینده‌نگرانه و استراتژیک
یکی از موضوعات مهمی که درباره سرلشکر باقری مطرح می‌شود، نگاه آینده‌نگرانه و استراتژیک وی است که می‌تواند در ترسیم نقشه راهی عملیاتی برای افزایش اقتدار دفاعی و امنیتی کشورمان، کمک شایانی کند.
یکی از این طرح‌های مهم و آینده نگرانه، در توسعه سواحل مکران و حتی نگاه منطقی اما آینده نگرانه تا قطب شمال است. معاون سابق ارکان و امور مشترک ستاد کل نیروهای مسلح این ایده را در اختتامیه همایش توسعه ملی سواحل مکران و اقتدار دریایی جمهوری اسلامی ایران که در چابهار برگزار شد، مطرح کرد و افزوده بود: «ما از سواحل مکران، دسترسی مستقیم به آب‌های آزاد و بدون وجود هیچ خشکی در سر راه، به قطب جنوب داریم و می‌توانیم طبق قوانین بین‌المللی در بخشی از قطب جنوب هم ادعای حاکمیت کنیم.»
این نگاه نه تنها معطوف به آینده، بلکه با زمینه‌های الگوگیری از گذشته است چراکه به همت و مساعدت وی مجموعه «گزارش روزانه جنگ» که دسترنج گزارش‌های فرماندهان اطلاعات و عملیات محورهای جبهه جنوبی دفاع مقدس است، چند سالی است منتشر و مورد استفاده گسترده محققان قرار می‌گیرد.
از اقدامات مهم دیگر سردار باقری در دوران حضور در سمت معاونت ستادکل نیروهای مسلح، دیدار با برخی هیئت‌های نظامی خارجی بود که حضور فرماندهان ارشد ارتش چین به ریاست سان‌جین بوآ جانشین رئیس ستاد مشترک ارتش چین را می‌توان نقطه عطفی در آن دانست.
سرلشکر باقری در تشریح این دیدار و گفتگو، تأکید کرده بود که قرار است همانطور که روابط اقتصادی‌مان با چین را گسترش دادیم، روابط نظامی‌مان را نیز گسترش دهیم. باقری با بیان این‌که چین در دوران دفاع مقدس به ما کمک کرد، اعلام کرده بود که ضرورت مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری و ایجاد ثبات در سوریه و عراق از مواضع مشترک ما بوده است.
هم‌چنین سردار باقری پیش‌نویس تفاهم‌نامه نظامی ایران و چین در زمینه‌های دفاعی، آموزشی، فنی، اطلاعاتی، سایبری و مبارزه با تروریسم را از طرف کشورمان با ارتش چین به امضا رسانده است.
هم‌چنین ازجمله فرماندهان ارشدی که می‌توان نام و تصاویر او را در اکثر رزمایش‌های مهم و بزرگ نیروهای مسلح کشورمان مشاهده کرد، سرلشکر باقری است که این حضور علاوه بر آن‌که از نوع مسؤولیت‌های وی تاکنون سرچشمه می‌گیرد، حاکی از علاقه و روحیات او در ارتباط‌گیری مستقیم با رده‌های مختلف نیروهای مسلح و اطلاع از آخرین دستاوردها و تاکتیک‌های رزمی و اطلاعاتی ارتش و سپاه دارد.
این حضور به اندازه‌ای جدی و مؤثر است که سردار باقری، در اکثر رزمایش‌ها، ساعاتی را برای گفتگو و اطلاع از وضعیت دقیق فعالیت یگانهای مختلف مستقر در این مناطق اختصاص داده و بی‌واسطه با تمامی رده‌های حاضر در محل، از سرباز تا امیر و سردار به گفتگو می‌پردازد و ضمن آشنایی با مشکلات و کمبودها، پیشنهادات و نظرات آن‌ها را شنیده و برای موارد مهم و مناسب، دستورات لازم را صادر می‌کند.
با توجه به تأکیدات مهم فرمانده کل قوا از رییس جدید ستادکل نیروهای مسلح مبنی بر این‌که «ارتقاء توانمندی‌ها و آمادگی‌های دفاعی امنیتی نیروهای مسلح و بسیج مردمی و امکان پاسخگویی به‌موقع و مؤثر به هر سطح و نوع از تهدیدات متوجّه به نظام جمهوری اسلامی ایران با عمل انقلابی مورد انتظار است.» می‌توان متوجه شد که سردار باقری از تجارب و تفکر برجسته‌ای برای اجرای این رهنمودهای مهم برخوردار است.
وی ازجمله فرماندهان مؤثر در قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص) نیز محسوب می‌شود که در حکم‌ فرمانده معظم کل قوا نیز به این خدمات شایسته و تجارب ارزنده در قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) اشاره شده است اما به‌دلیل عدم معرفی و تشریح دستاوردها و فعالیت‌های این قرارگاه در رسانه‌ها، از پرداختن به آن اجتناب می‌شود.
پیام انتصاب سرلشگر محمد باقری به ریاست ستاد کل نیروهای مسلح برای حریفان نظامی ایران
اگرچه روندهای اساسی در نیروهای مسلح تغییر نخواهد کرد اما به نظر می‌رسد با توجه به تأکید فرمانده کل قوا در حکم انتصاب سردار باقری که تأکید بر «انقلابی عمل کردن» شده، این انتصاب؛
1- به‌معنای تزریق تفکر راهبردی روزآمد به ساختار نیروهای مسلح خواهد بود،
2- هماهنگی میان نیروهای مسلح را به نحو قابل توجهی ارتقا خواهد داد،
3- به تهدیدات نوین ازجمله تهدید سایبری اولویت داده خواهد شد،
4- جنبه‌های برون‌مرزی فعالیت نیروهای مسلح ازجمله نیروی قدس مقتدرانه‌تر پیگیری خواهد شد و سیستم نظامی ایران به‌طورکلی «چابکی ژئوپلتیکی» بیشتری خواهد یافت،
5-    نیروهای مسلح به سمت‌ ترکیب سرعت حضور و قدرت تمام‌کنندگی، به‌ویژه با تمرکز بر عملیات‌های اطلاعات پایه حرکت خواهند کرد. این البته به‌معنای آن نیست که در دوره فرماندهی سرلشگر فیروزآبادی مسیری متفاوت وجود داشته است، همان مسیر پیشین است که «انقلابی‌تر» اجرا خواهد شد. ان‌شاءالله.‌
کد مطلب: 338214