تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۷
 
نوبخت در صحن علنی مجلس:

دولت با ارائه اصلاحیه بودجه 95 حجتش را تمام کرد/ آمادگی دولت برای اعطای تسهیلات به طرح‌های عمرانی

Share/Save/Bookmark
دولت با ارائه اصلاحیه بودجه 95 حجتش را تمام کرد/ آمادگی دولت برای اعطای تسهیلات به طرح‌های عمرانی
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: دولت در اصلاحیه بودجه 95 با ارائه پیشنهادی به دنبال کمک و اعطای تسهیلات به طرح‌های عمرانی است، از این جهت دولت حجتش را تمام کرده و آمادگی فعال کردن پروژه‌های عمرانی را دارد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و سخنگوی دولت صبح امروز (سه‌شنبه) در نشست علنی مجلس شورای اسلامی طی سخنانی به عنوان نماینده دولت درباره یک فوریت لایحه اصلاحیه قانون بودجه 95، اظهار داشت:‌ با توجه به اینکه در این جلسه فوریت لایحه بودجه 95 مطرح است، طبق آیین‌نامه شما نمایندگان مجلس و بنده حقیر نمی‌توانیم درباره کلیات، جزئیات و محتوای این لایحه صحبت کنیم، صرفاً در ارتباط با فوریت و ضرورت امر باید دلایلی از سوی مخالفین و دولت بیان شود.

وی افزود: امروز 4 ماه از سال 95 گذشته و ما در آستانه ورود به ماه پنجم سال جاری هستیم، دولت برای سال جاری برنامه گسترده‌ای در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه به منظور اشتغالزایی و افزایش تولید در دستور کار دارد، در این راستا برای کمک به بخش خصوصی باید نظام بانکی فعالانه وارد عرصه شود ولی متأسفانه نظام بانکی امروز با 2 مشکل روبروست.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: امروز نظام بانکی هم مطالبات معوق فراوانی دارد و هم با عدم کفایت سرمایه مواجه شده است.

نوبخت تأکید کرد: دولت دهم پیش از پایان دوره خود، به نظام بانکی بدهکار بود از این جهت مصوبه‌ای از سوی مجمع عمومی بانک مرکزی دریافت کرد تا در راستای بند «ب» ماده 26 قانون پولی و بانکی، بتواند 74 هزار میلیارد تومان بدهی خود را برای 8 مورد بدهی شامل بدهی شرکت‌ بازرگانی دولتی و شرکت‌های دولتی و سایر تعهدات دولتی از این محل پرداخت کند، اما چون فراتر از شمول ماده 26 قانون پولی و بانکی بود، رد شد ولی امروز دولت یازدهم دقیقاً همان بند «ب» ماده 26 قانون پولی و بانکی را از نمایندگان مجلس تقاضا می‌کند تا بتواند با تصویب این تقاضا بدهی‌های خود را بپردازد و مشکلات را حل کند.

وی در ادامه یادآور شد: در تبصره‌های 19 و 20 قانون بودجه 95 این موضوع مطرح شده بود اما حذف شد و ما امروز با خلأ مواجه هستیم و نتوانستیم به جهت محدودیت منابع، طرح‌های عمرانی را به اتمام برسانیم.

سخنگوی دولت همچنین گفت: با تصویب آنچه که دولت در اصلاحیه بودجه 95 پیشنهاد کرده، می‌توانیم همه مطالبات پیمانکاران به دولت را تسویه کنیم، شما نمایندگان مجلس با این اقدام می‌توانید کمک کنید که ما سریعاً نسبت به اعطای تسهیلات به واحدهای عمرانی اقدام و طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی را فعال کنیم.

نوبخت در پایان خاطرنشان کرد: دولت با ارائه این پیشنهاد در اصلاحیه بودجه 95 حجتش را تمام کرده و آماده است با تصویب این اصلاحیه طرح‌های عمرانی را فعال کند، تصویب پیشنهاد دولت هم به اقتصاد ملی و هم به اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی کمک می‌کند.

انتهای پیام/
د
کد مطلب: 338758
مرجع : فارس