تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۹
 
تجزیه و تحلیل حقوق‌های نجومی

برخورد با حقوق‌های نجومی سریع، قاطع و شفاف باشد

Share/Save/Bookmark
برخورد با حقوق‌های نجومی سریع، قاطع و شفاف باشد
 
این روزها حقوق‌های میلیونی و نجومی برخی از مدیران نقل مجالس شده است و در بین مردم این شبهه را به وجود آورده که این تفاوت چشمگیر و غیرمنصفانه میان حقوق مدیران و مردم چه دلیلی دارد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: اوج بیکاری جوانان این مرز و بوم، مشکلات صنعت و تولید به دلیل مشکلات مالی که دولت اعلام می‌کند، سختی زندگی قشر ضعیف کشور، نابسامانی معیشت مردم و ... با حقوق‌های نجومی منافات دارد، در حالی که با حقوق هر یک از این مدیران می‌توان چند جوان بیکار و تحصیلکرده را مشغول کار کرد، اما این حقوق‌ها بدون آنکه برای کشور مزیت و امتیاز خاصی داشته باشد و مدیران با این حقوق‌های نجومی توانسته باشند گره‌ای از مشکلات مردم را رفع کنند و کاری کنند کارستان که لیاقت این حقوق‌ها را داشته باشند، به آنها پرداخت می‌شود.

مدیرانی که پشت میز می‌نشینند و بیشتر هم یا جلسه دارند و یا برای دریافت بیشتر مأموریت برای خود درست می‌کنند، چندشغله هستند و عضو هیأت مدیره بعضی از شرکت‌ها و به پاداش‌های خوبی می‌رسند، حق روزمرد می‌گیرند و حق‌های دیگر؛ که فقط و فقط این حق‌ها برای آنها هست و بس.

در این رابطه با علی‌اکبر کریمی نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی به گفت‌و‌گو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

*حقوق‌های میلیونی یکی از پدیده‌های زشت و ناعادلانه در کشور است

علی‌اکبر کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: موضوع اخذ حقوق‌های میلیونی یکی از پدیده‌های زشت، ناعادلانه و قابل تأمل است که در نظام اسلامی جایی ندارد و باید دولت هرچه سریع‌تر نسبت به رفع این معضل اقدام کند.

وی اظهار کرد: در هر نظام پرداخت در سطح ملی یا در سطح یک سازمان اصولی برای تعیین کف و سقفی که افراد باید در این نظام دریافت کنند، پیش‌بینی می‌شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: هر فردی که در ساختار دولت و ارکان حکومت کار می‌کند باید بابت خدماتی که به مردم ارائه می‌کند حقوقی دریافت کند و این موضوع که این حقوق در بالاترین و پایین‌ترین سطح چقدر اختلاف داشته باشد باید تابع یک منطق باشد.

*دریافت حقوق از بیت‌المال باید تابع ضوابط خاصی باشد

کریمی با اشاره به اینکه در بخش خصوصی موضوع دریافت‌ها مطرح نیست، اما دریافت حقوق از بیت‌المال باید تابع ضوابط خاصی باشد، ادامه داد: در اکثر کشورهای دنیا بالاترین حقوق که متعلق به رئیس جمهور و پایین‌ترین حقوق که متعلق به پایین‌ترین رده هر سیستم دولتی است، رقم شفافی است که معمولاً میزان این حقوق‌ها اعلام می‌شود، اما در کشور ما این‌گونه نیست.

وی با تاکید بر رعایت چند اصل در یک نظام سالم و عادلانه تصریح کرد: در موضوع پرداخت حقوق‌ها نظام پرداخت عالادنه باید مدنظر قرار گیرد، همه انسان‌ها به نیازهای طبیعی چون خوراک، پوشاک، آموزش، بهداشت و ... نیازمند هستند، اینکه بگوییم یک فرد که در رده سازمانی بالاتر قرار گرفته چند صد برابر یک فرد رده پایین حقوق دریافت کند، با منطق سازگار نبوده و به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی از پیش‌بینی یک الگوی متعارف در قانون نظام پرداخت خبر داد و افزود: در قانون نظام هماهنگ پرداخت و در قانون خدمات کشوری برای میزان پرداخت‌ها کف و سقف مشخص شده است، که در قانون خدمات کشوری در بعضی آیتم‌ها قدرت مانور بیشتری برای مدیریت‌ها در پرداخت داده شده است، اما در مجموع میزان اختلاف پرداخت‌ها باید مشخص و قابل قبول باشد.

کریمی با بیان اینکه این موضوع در اکثر دستگاه‌های دولتی و حکومتی رعایت می‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به اولویت‌بندی که در نظام پرداخت برای مشاغل وجود دارد، براساس قانون خدمات کشوری بالاترین میزان حقوق به قضات و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها اختصاص دارد، چرا که قضات جایگاه و شأن خاصی دارند و باید طبق آموزه‌های دینی به لحاظ مادی تأمین باشند تا بتوانند در عرصه صدور احکام بدون چشم‌داشت مادی از طرفین دعوی نسبت به صدور رای اقدام کنند.

وی اضافه کرد: اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها نیز چون موتور محرکه علم و پیشرفت دانش و آموزش هستند پرداخت بالاترین حقوق به آنان توجیه‌پذیر است، اما در مورد مشاغل دولتی، اداری و حکومتی یک رده‌بندی از بالاترین رده که رئیس جمهور است تا پایین‌ترین کارمند اختلاف دامنه‌ای وجود دارد.

*دور زدن قانون برای دریافت حقوق‌های نجومی

کریمی اظهار کرد: اولین و مهم‌ترین مجرای ایجاد اختلاف در پرداخت و امکان دریافت حقوق نجومی بحث شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و جایگاه‌هایی است که از ساختار اداری دولت جدا هستند، اتفاقاتی که اخیراً در موضوع پرداخت‌های نجومی در برخی بانک‌ها، بیمه‌ها و شرکت‌ها رخ داده این است که با توجه به واگذاری بخشی از سهام این موسسات در قالب سهام عدالت، چون سهام عدالت جزء سهام دولت محسوب نمی‌شود و این موسسات دولتی محسوب نمی‌شوند، بحث پرداخت‌ها هم در آن رعایت نمی‌شود، به طور مثال 30 درصد سهام شرکتی سهام عدالت بوده و مابقی در اختیار دولت است، 60 درصد این شرکت تحت سیطره دولت است، اما به ظاهر دولتی محسوب نمی‌شوند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اعضای مجمع عمومی این شرکت‌ها و موسسات کسانی هستند که مدیریت سهام شرکت، انتخاب مدیران و اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل را بر عهده دارند و به تبع در تعیین حقوق آنها هم براساس سلیقه خود اقدام کرده و حقوق‌هایی را تعیین می‌کنند که از اشل‌های قانون خدمات کشوری جدا هستند.

*ایجاد حیاط خلوت برای دریافت حقوق‌های نجومی در موسساتی که تحت سیطره دولت نیستند

کریمی خاطرنشان کرد: این نابسامانی در سال‌های اخیر در مورد برخی از شرکت‌ها رخ داده و شدت گرفته است و باعث شده حیاط خلوتی برای موسساتی که تحت سیطره دولت نیستند ایجاد شود، به طوری که مدیران این مراکز هر میزان حقوقی که می‌خواهند در کنار مزیت‌ها و وام‌های کلان بدون سود دریافت کنند، لذا دولت باید به صورت جدی به این موضوع ورود پیدا کرده و تکلیف نظام پرداخت در این شرکت‌ها، بانک‌ها و بیمه‌ها را مشخص و سقف و محدوده معینی برای آنها تعیین کند.

وی افزود: البته باید این موضوع را در نظر گرفت که افرادی در این مجموعه‌ها به کار گرفته می‌شوند که معمولاً از طریق رانت‌ها به عرصه مدیریت ورود پیدا کرده و براساس شایستگی، تجربه و مدیریت موفق این حقوق‌ها را دریافت نمی‌کنند.

*برخی از مدیران در چند شرکت عضو هیأت مدیره بوده و رقم‌های مختلفی در قالب حق حضور در جلسه، پاداش پایان سال و ... دریافت می‌کنند

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس تصریح کرد: این در حالی است که برخی از این مدیران در چند شرکت عضو هیأت مدیره بوده و رقم‌های مختلفی نیز در قالب حق حضور در جلسه، پاداش پایان سال و ... دریافت می‌کنند که این مسئله با توجه به شرایط حاکم بر کشور و بیکاری موجود به هیچ عنوان پذیرفتنی نبوده و جزء آن دسته از ایراداتی است که به گسترش فساد کمک کرده و با عدالت سازگاری ندارد.

کریمی با تاکید بر اینکه پرداخت‌های نجومی علاوه بر اینکه با عدالت تناقض جدی دارد، باعث سرخوردگی و ایجاد یاس و ناامیدی در کشور می‌شود، گفت: فردی که در یک اداره و یا کارگاه ماهانه یک میلیون تومان حقوق دریافتی دارد زمانی که می‌بیند مدیری چند صد میلیون حقوق دریافت می‌کند و هیچ توجیهی برای آن وجود ندارد، چگونه می‌تواند به عدالت‌مداری در نظام و حکومت باور و امید داشته باشد، چگونه بپذیرد که امور جامعه و کارها براساس عدالت سامان پیدا می‌کند، این موضوع قطعاً باعث سرخوردگی و ناامیدی افراد شده و باعث می‌شود افراد به خود اجازه دهند دست به هر تخلفی بزنند.

وی از ورود کمیسیون اصل 90 مجلس به موضوع حقوق‌های میلیونی خبر داد و اظهار کرد: قطعاً اگر دولت با سرعت و جدیت به این مسئله نپردازد و آن را سامان ندهد، مجلس با به‌کارگیری ابزارهای قانونی و مباحث نظارتی مسئله حقوق‌های نجومی را ساماندهی خواهد کرد.

*دلایل بروز چنین مسائلی در جامعه عدم شفافیت و نظارت است

وی عدم شفافیت و نظارت را از دلایل بروز چنین مسائلی در جامعه عنوان کرد و ادامه داد: در بسیاری از کشورها مقامات سیاسی موظف هستند به طور شفاف میزان درآمد خود را اعلام کنند و اگر اظهار نکنند حیثیت سیاسی خود را از دست می‌دهند که این امر نشان می‌دهد این موضوع امری است که در جامعه اهمیت دارد، اما در کشور ما این موضوع وجود ندارد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هر فردی در هر جایگاهی نیاز به نظارت دارد و باید توسط مسؤولان امر در رده بالاتر و مسؤولان نظارتی مورد نظارت قرار گیرد.

کریمی گفت: رسانه‌ها به عنوان افکار عمومی نقش نظارتی بسیار مهمی دارند، رسانه‌ها چشم و گوش افکار عمومی هستند و باید در این موضوعات ورود پیدا کنند، اما در کشور این موضوع بسیار کمرنگ است.

انتهای پیام

د
کد مطلب: 338785
مرجع : فارس