تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۳
 
یک سال از توافق هسته‌ای گذشت؛

کُندی برچیده شدن تحریم‌ها، حمایت‌های مردم ایران از دولت روحانی را کاهش داده است

Share/Save/Bookmark
کُندی برچیده شدن تحریم‌ها، حمایت‌های مردم ایران از دولت روحانی را کاهش داده است
 
«ایرانی‌ها هزاران سانتریفیوژ را از بین بردند و هسته مرکزی اصلی‌ترین رآکتور خود را با سیمان پر کردند و بازرسان بین المللی در میان تجهیزات هسته‌ای آنها پرسه می‌زنند.»
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: روزنامه امریکایی نیویورک تایمز در یادداشتی به قلم "دیوید سینگر" به بررسی نتایج توافق هسته ای بین ایران و کشورهای 1+5 در یک سال گذشته پرداخته است.
به نوشته این روزنامه، کُندی برچیده شدن تحریم ها در یک سال گذشته، موجب کاهش حمایت عمومی در ایران از برجام و دولت روحانی شده است.
 
متن کامل این یادداشت را در ادامه بخوانید:

««یکسال بعد از توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای 1+5 بدترین حالتی که پیش‌بینی می‌شد، روی داده است. ایران با کنار گذاشتن 98 درصد از مواد هسته‌ای خود، سرسخت‌ترین منتقدان توافق هسته‌ای را به چالش کشید. ایرانی‌ها هزاران سانتریفیوژ را از بین بردند و هسته مرکزی اصلی‌ترین رآکتور خود را با سیمان پر کردند و بازرسان بین المللی در میان تجهیزات هسته‌ای آنها پرسه می‌زنند.
اواخر ماه ژانویه سال جاری میلادی بود که یک افسر رده بالای ارتش اسرائیل هم اعتراف کرد از این اقدام ایرانیان شگفت زده شده است. ژنرال "آیزنکوت" فرمانده ستاد ارتش اسرائیل مدعی شد: «توافق در واقع جدی‌ترین خطر برای موجودیت اسرائیل را تا آینده‌ای قابل پیش‌بینی از بین برد و این تهدید را در درازمدت به میزان زیادی کاهش داد.»
با وجود توافق 130 صفحه‌ای، تهران همچنان نیروهای نظامی خود را برای حمایت از بشار اسد به سوریه اعزام می‌کند و همچنان به دنبال تاثیرگذاری در عراق است.
از سوی دیگر با سوءاستفاده از قطعنامه جدید سازمان ملل -که تنها از ایران خواسته آزمایش‌های موشکی خود را محدود کند- ایران به طور مداوم آزمایش‌های موشکی خود را با تسلیحاتی پیشرفته‌تر ادامه می‌دهد.
توافق هسته‌ای مانعی شد بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران و جلوی ساخت بمب هسته‌ای را گرفت، در نتیجه جلوی احتمال حمله به تجهیزات هسته‌ای ایران هم گرفته شد.
اکنون یکسال بعد از توافق، روند رفع تحریم‌های اقتصادی بسیار کندتر از آنی است که بیشتر ایرانی‌ها انتظارش را داشتند و به موجب آن حمایت عمومی از این توافق و حمایت از دولت حسن روحانی که آینده سیاسی‌اش به این توافق مشروط شده بود، کاهش یافته است.
جان کری وزیر خارجه آمریکا که نقش مهمی در مذاکرات داشت، گفته است بدون این توافق، شانسی برای گفتگو با ایران وجود نداشت. کری به همکاری ایران در آتش‌بس سوریه و آزادی سریع سربازان آمریکایی اسیر شده در خلیج فارس اشاره کرد. وی البته مدعی شد: «نیروهای ایرانی که خواستار این توافق نبودند، به خوبی به تروریسم کمک کردند و همچنین از طرق دیگر سعی در به چالش کشاندن ایران و عربستان سعودی داشتند که از آن جمله آزمایش‌های موشکی، حملات سایبری و حمایت از حزب الله را نام برد که توافق هسته‌ای آن‌ها را شامل نشده است.»
کمتر مساله امنیت ملی در آمریکا توانسته مانند توافق هسته‌ای با ایران، میان مقامات آمریکایی شکاف بیندازد.
یک سال بعد از توافق هسته‌ای، همچنان این درگیری‌ها در آمریکا وجود دارد و اخیرا مجلس نمایندگان دستور داد جلوی توافق فروش بوئینگ به ایران گرفته شود. این توافق می‌توانست بزرگترین معامله میان دو کشور طی 37 سال گذشته باشد.
کنگره تهدید کرده است جلوی دستیابی تهران به سیستم مالی آمریکا را بگیرد و همچنین مخالفان برجام نسبت به تصمیم وزارت انرژی برای معامله آب سنگین با ایران معترض شدند.
بسیاری از جمهوری‌خواهان بر این باورند که چنین معامله‌ای به سود ایرانی‌ها خواهد بود، اما این روسیه بود که بعد از اقدام آمریکا برای خرید مواد مازاد تسلیحات و تبدیل آن به سوخت برای نیروگاه هسته‌ای، بیشترین سود را برد.»»
 
 م
کد مطلب: 339838
مرجع : جام نیوز