تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۸
 
سردار دهقان درگفتگوی ویژه خبری:

«باور 373»در ارتفاع 27کیلومتر باهدف درگیرمیشود/ اولین تست«باور»روی موشک بالستیک خواهد بود/پیشنهادات سپاه درخصوص جنگنده قاهر

Share/Save/Bookmark
«باور 373»در ارتفاع 27کیلومتر باهدف درگیرمیشود/ اولین تست«باور»روی موشک بالستیک خواهد بود/پیشنهادات سپاه درخصوص جنگنده قاهر
 
وزیر دفاع گفت: موتور «اوج» هم بر روی پهپادها و هم هواپیماهای جت آموزشی و پشتیبانی نزدیک قابل نصب است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما به تشریح آخرین دستاوردهای حوزه دفاعی پرداخت.

سردار دهقان در ابتدا درخصوص موتور بومی توربوجت «اوج» که امروز با حضور رئیس جمهور رونمایی شد، اظهار داشت: همیشه یکی از بخش های گلوگاهی ما در حوزه هواپیماها، بحث موتور است که ساخت موتور اوج در حوزه توربوجت‌ها در دستور کار قرار گرفت. البته این قبلا در موشک‌ها تولید شده بود اما این بار برای پرنده های تا 10 تن وزن ساخته شد.

وی ادامه داد: این موتور هم بر روی پهپادها و هم هواپیماهای جت آموزشی و پشتیبانی نزدیک قابل نصب است.

دهقان با بیان اینکه حرکت به سمت موتورهای سنگین تر توربوجت و بعد توربوفن در دستور کار است، گفت: در یک برنامه حداکثر 3ساله به موتور توربوجت سنگین دست پیدا خواهیم کرد.

وزیر دفاع گفت: سامانه موشکی باور 373 می تواند در ارتفاع 27 کیلومتر با هدف درگیر شود.

وی ادامه داد: این موشک در منطقه پرتاب رفته و تست های میدانی نیز آزمایش شده و رئیس جمهور خواست تا اولین تست موشک آن علیه موشک بالستیک باشد که تا پایان سال انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: در بحث پدافند ارتفاع بالا و برد بلند، سیستم دیگری نیاز نداریم و قصد داریم سیستم باور 373 را ارتقا دهیم. لذا نیازی به خرید سلاح دیگر ازجمله S-300 یا S-400 نیست.

دهقان درخصوص پیشنهاد روسها برای واگذاری سامانه S-400 نیز گفت: چون رییس جمهور روسیه دستور عدم تحویل S-300 را صادر کرده بود، بعدا آنها پیشنهاد S-400 یا آنتی 2500 را دادند که ما قبول نکردیم.

به گزارش فارس، وزیر دفاع درخصوص تحویل سامانه های S-300 از سوی روسیه نیز گفت: ما طبق قرارداد پیش می رویم. ابتدا قرار بود 2 گردان منتقل شود و 2 گردان بعدی با یک فاصله زمانی -چون باید تولید می شد- وارد شود که آنها هم تولید شده و تمامی این سیستم ها در مراکز ساخت مورد بازرسی قرار گرفته و تحویل شده و همه آنها مهر و موم شدند و در حال انتقال به ایران هستند.

وی همچنین درخصوص برخی گمانه‌های زنی های خارجی ها از جمله آمریکایی ها درباره محل های استقرار سامانه‌های S-300 در ایران تاکید کرد: این موضوع ربطی به آمریکایی‌ها ندارد.

وی درخصوص هواپیمای جنگنده قاهر نیز اظهار داشت: نمونه های کوچک این هواپیما پرواز کردند و نمونه یک یکم آن نیز نهایی شده و در حال نصب موتور بر روی آن هستیم.

وزیر دفاع گفت: البته از نیروی هوافضای سپاه نیز آمدند و این هواپیما را دیدند و سفارش هایی روی آن گذاشتند و تصورم بر این است که این هواپیما امسال تاکسی می‌کند و اماده پرواز میشود

دهقان ادامه داد: تولید انبوه آن بستگی به سفارش دارد و ما هم این هواپیما را در واقع یک پروژه تحقیقاتی می‌دانیم.

وی با بیان اینکه هیچ محدودیتی در حوزه موشک ها نداریم، گفت: الان ما به موشک‌های برد بلند نیاز نداریم و این برد متناسب با تهدیدات تعیین می‌شود.

وزیر دفاع در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص ارتقا توان هوایی نیروهای مسلح در حوزه جنگنده‌ها نیز تصریح کرد: البته ما برای تقویت نیروی هوایی نیاز به تامین جنگنده داریم. ما در عین حال جنگنده‌های خود را عمردهی کرده و آنها را کاملا بازسازی می کنیم. سیستم‌های اویونیکی آنها را بروز کرده و سیستم سلاح هواپیماها نیز بومی سازی شده‌اند. در واقع می‌توان گفت بجز بدنه و موتور، همه سامانه‌ها را تغییر داده و بازسازی کرده‌ایم.

سردار دهقان درخصوص خرید جنگنده‌های سوخو30 از روسیه نیز گفت: این هواپیما، جنگنده خوبی است و ما هم برای خرید آنها پاسخ منفی از روسها نشنیدیم.

وی ادامه داد: در این باره در حال مذاکره هستیم و امیدواریم این زمان، خیلی به درازا نکشد و بتوانیم خبرهای خوبی به ملت ایران بدهیم.

دهقان در پاسخ سوال مجری برنامه که پرسید آیا خرید هواپیماهای میگ ٣٥ و میگ ٣١ هم در دست اقدام است، گفت: خیر ما به دنبال کلاسی هستیم که سوخو ٣٠ جزو آن است و طبیعتا فقط روس ها آن را دارند.

وزیر دفاع درخصوص تانک «کرار» نیز که چندماه قبل خبر آن را داده بود گفت: این تانک با مدل تانک T-90 قابل مقایسه است که متناسب با شرایط آب و هوایی ما طراحی و ساخته شده و درضمن نقایص تانک T-90 را هم ندارد.

وزیر دفاع خاطرنشان کرد: نواقص تانکهای T-72S خودمان را هم بر طرف کرده ایم.

زیردریایی بومی «فاتح»، از دیگر موضوعاتی بود که وزیر دفاع به آن اشاره کرد و گفت: این زیردریایی از فناوری بالایی برخوردار است که قرار بود در سوم خرداد الحاق شود اما دوستان نداجا تردیدهایی داشتند که در حال رفع آنها هستیم.

دهقان تصریح کرد: فاتح اخیرا در دریا تست شده و در این کلاس به دنبال خرید خارجی نیستیم.

وی در بخش دیگری از این گفت و گو به موضوع حضور هواپیماهای روسی در ایران اشاره کرد و افزود: این حضور به درخواست دولت سوریه بود و بنا بود طی آن، روس‌ها بخشی از توان هوایی خود را به سوریه منتقل کنند.

وزیر دفاع ادامه داد: با توجه به اینکه تروریستها در سوریه توسط امریکا و عربستان بصورت جدی تجهیز شدند، لذا لازمه مقابله با آنها حملات سنگین زمینی و پشتیبانی زیاد هوایی بود که در این راستا از پایگاه نوژه استفاده کردند.

سردار دهقان از نمایندگان مجلس نیز به دلیل توجه به حوزه دفاعی و بیانیه تقدیرآمیز آنها تشکر کرد.

وی در عین حال تصریح کرد: ما نه پایگاهی به روس‌ها دادیم نه قرار است آنها در ایران بمانند بلکه این کمکی بود که ما امکان نشست و برخواست و سوخت گیری را به آنها دادیم و در واقع این یک همکاری عملیاتی بود.

وزیر دفاع نحوه اعلام خبر این حضور از سوی روس‌ها را نوعی خودنمایی و بی معرفتی از طرف آنها عنوان کرد.

م
کد مطلب: 345221
مرجع : فارس