تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۴
 
سفر دوره‌ای ظریف به آمریکای لاتین

ظریف در نیکاراگوئه/ از هدیه‌های لوپز تا دیدار یک ساعته با اورتگا+عکس

Share/Save/Bookmark
 
وزیر امور خارجه ایران در دومین مقصد از سفر دوره‌ای خود به آمریکای لاتین با مقامات نیکاراگوئه دیدار و گفت‌وگو کرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دوشنبه شب به وقت محلی وارد نیکاراگوئه شد و در بدو ورود مورد استقبال فرزند دانیل اورتگا رئیس‌جمهور این کشور و مشاور رئیس‌جمهور نیکاراگوئه قرار گرفت و مراسم استقبال ویژه‌ای از ظریف در فرودگاه ماناگوآ به عمل آمد.  
 

 
وی صبح سه‌شنبه در اولین برنامه دیدارهایش با مقامات نیکاراگوئه با حضور در مجلس ملی این کشور با نائب رئیس اول مجلس و تعدادی از نمایندگان دیدار کرد.
در این دیدارها بر گسترش روابط دو جانبه در همه سطوح و بخش‌ها به ویژه مناسبات پارلمانی تاکید شد.

دیدار ظریف با نائب رئیس اول مجلس نیکاراگوئه
 
ظریف در این دیدار خطاب به اعضای پارلمان نیکاراگوا گفت: مردم ایران مقاومت دلیرانه دولت و ملت انقلابی نیکاراگوا در مقابل فشارها و دخالت‌های خارجی را ارج می‌نهند.
وی ابراز امیدواری کرد روابط اقتصادی دوجانبه نیز پس از این سفر به سطح و عمق مناسبات سیاسی دو کشور برسد.
ایریس مونتنگرو رئیس پارلمان نیکاراگوئه نیز در دیدار با ظریف ضمن خیرمقدم به وزیر خارجه کشورمان به ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: ایران باعث افتخار و مباهات ماست. 
به گزارش فارس، ظریف پس از این دیدار در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بسیار خوشحالم در کشور انقلابی و مقاوم آمریکای لاتین سفرم را با دیدار با نمایندگان مردم بزرگ نیکاراگوئه آغاز کردم.
وی ادامه داد: مردم دو کشور به خاطر انقلاب و مقاومت در برابر فشار خارجی احساس نزدیکی زیادی دارند.
 

گفت‌وگوی وزرای خارجه ایران و نیکاراگوئه با خبرنگاران
 
رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه امروز امیدوارم علاوه بر روابط قوی سیاسی روابط اقتصادی گسترده‌ای با هم برقرار کنیم، افزود: با یک هیات بزرگ اقتصادی از بخش خصوصی و دولتی در نیکاراگوئه حضور دارم.
ظریف خاطرنشان کرد: امیدواریم امروز بتوانیم زمینه‌های مختلف همکاری اقتصادی را به نتیجه برسانیم. 
شرکت در همایش تجاری ایران و نیکاراگوئه برنامه بعدی ظریف بود که با حضور وزرا، نهادهای اقتصادی و تجاری از بخش دولتی و خصوصی و شرکت‌های عمده نیکاراگوئه برگزار شد، وی در این همایش ضمن قدردانی از رئیس‌جمهور اورتگا اظهار داشت: ایران و مردم آن برای نیکاراگوئه انقلاب ساندنیستی و مردم این کشور احترام و اهمیت ویژه‌ای قایلند مردم این کشور مثل مردم ایران به قدرت‌های بزرگ نشان دادند راهی جز احترام به خواست مردم وجود ندارد. 
وی خاطرنشان کرد: این مقاومت یک رابطه عمیق و ناگسستنی بین دو کشور ایجاد کرده است. 
وزیر امور خارجه با بیان اینکه دو کشور در طول ٣٧ سالی که از انقلابشان می‌گذرد در کنار هم در صحنه‌های بین‌المللی بوده و خواهند بود، افزود: امروز ما با عزم راسخ به این کشور آمدیم که این رابطه عمیق انقلابی را با یک رابطه گسترده اقتصادی مستحکم‌تر کنیم.
 

حضور ظریف در همایش تجاری ایران و نیکاراگوئه
 
ظریف با اشاره به هیات همراه اقتصادی آن را نشانگر اهمیتی دانست که ایران و بنگاه‌های اقتصادی ایران برای کار با نیکاراگوئه قائلند.
رئیس دستگاه دیپلماسی با تاکید بر اینکه نمایندگان بخش‌های مختلف خصوصی در این سفر حضور دارند، تصریح کرد: شرکت‌های ساخت و ساز ما می‌توانند در پروژه بزرگ بین اقیانوسی حضور داشته باشند.
ظریف افزود: در بخش انرژی شرکت‌هایی را داریم که می‌توانند در این بخش با همتایان نیکاراگویه‌ای خود همکاری کنند. در بخش علم و فناوری شرکت‌های دانش بنیان داریم که می‌توانند با همتایان خود به همکاری بپردازند.
وی ادامه داد: در حوزه صنایع غذایی شرکت‌های ایرانی در زمینه صنایع بسته‌بندی و هم تولیدات لبنی آماده همکاری با طرف‌های نیکاراگوئه‌ای هستند.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه در حوزه معادن و صنایع نمایندگانی در این هیات حضور دارند، اظهار داشت: در بخش دولتی نمایندگانی حضور دارند که کار بخش خصوصی را تسهیل می‌کنند. نمایندگان شرکت سرمایه‌گذاری خارجی و بانک مرکزی در این هیات حضور دارند.
ظریف ادامه داد: مدیران بخش حمل و نقل ما، شرکت کشتیرانی ایران و سایر شرکت‌های مرتبط با حمل و نقل نیز در این هیات حضور دارند.
وی افزود: از بخش نفت و گاز مدیران شرکت نفت ما حضور دارند که با همتایان زمینه‌های همکاری را بررسی کنند.
به گزارش فارس، در این نشست نماینده رئیس‌جمهور، وزیر دارایی، دبیر اجرایی پروژه بزرگ کانال بین اقیانوسی، مشاور رئیس‌جمهور و رئیس شرکت نفتی نیکاراگوئه حضور داشتند.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه برنامه‌های خود با ساموئل سانتس لوپز همتای خود دیدار و راه‌های گسترش مناسبات دوجانبه را بررسی کرد. 
در این دیدار سانتوس لوپز وزیر امور خارجه نیکاراگوئه پیام محبت رئیس‌جمهور نیکاراگوئه به ملت ایران را ابلاغ کرد.
 

دیدار وزرای خارجه ایران و نیکاراگوئه
 
وزیر خارجه نیکاراگوئه همچنین در حاشیه دیدار با همتای ایرانی خود، زندگینامه پدر استقلال نیکاراگوئه، قهوه و لوح اشعار این کشور را به ظریف اهدا کرد.
محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان پس از دیدار با همتای نیکاراگوئه‌ای خود در جمع خبرنگاران گفت: بسیار خوشحالم در دومین توقفم در سفر به آمریکای لاتین در شهر زیبا و مقاوم ماناگوآ در بین مردم نیکاراگوئه هستیم. 
وی با بیان اینکه ما برای روابط با آمریکا و نیکاراگوئه اهمیت بسیار زیادی قائلیم، اظهار داشت: امروز با یک هیات اقتصادی امکان برقراری و گسترش روابط را در حوزه های گسترده اقتصادی بررسی کردیم. 
ظریف ادامه داد: توجه شخص اورتگا به این موضوع (اقتصادی) و حضور مسئولان این کشور نشانگر اهمیتی است که نیکاراگوئه برای این مسئله قائل است. 
وی خاطرنشان کرد: همکاری دو کشور می تواند از مشارکت ایران در ساخت کانال بین اقیانوسی همکاری در بخش کشاورزی و تولید انرژی ، پتروشیمی، صنایع غذایی و دارویی و زمینه های علمی و فناوری صورت گیرد و ما برای همه این حوزه ها از بخش خصوصی و دولتی نمایندگانی را در هیات داریم از بخش بانکی و اعتباری و حمل و نقل مسئولانی در هیات ما هستند. 
ساموئل سانتس لوپز وزیر خارجه نیکاراگوئه هم پس از دیدار با ظریف در جمع خبرنگاران با اشاره به دعوت اورتگا از ظریف برای سفر به ماناگوآ عنوان کرد: این سفر پاسخ به دعوت آقای اورتگا است. 
وزیر خارجه نیکاراگوئه گفت: شرایط تحریم ها که ایران متحمل آن بود باعث شد این سفر که مدتها در انتظار آن بودیم با مقداری تاخیر صورت گیرد. 
وی با اشاره به هیات اقتصادی همراه ظریف افزود: این حضور گسترده نشان از اراده مقامات ایرانی به ویژه وزیر خارجه ایران دارد که با جدیت برای گسترش روابط به آمریکای لاتین قدم گذاشته است. 
وزیر خارجه نیکاراگوئه افزود:  به لطف تلاش وزیر خارجه ایران شاهد فصل جدیدی از گسترش روابط ایران و نیکاراگوئه و کل کشورهای آمریکای لاتین هستیم. 
به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در پایان دیدارهایش در نیکاراگوئه با دانیل اورتگا رئیس‌جمهور این کشور در فضایی صمیمی دیدار و گفت‌وگو کرد.
 

دیدار ظریف با رئیس‌جمهور نیکاراگوئه
 
در این دیدار که بیش از یک ساعت به طول انجامید، در خصوص روابط دو جانبه و مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی به تفصیل بحث و تبادل نظر شد.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه سفر دوره‌ایش به آمریکای لاتین نیکاراگوئه را به مقصد اکوادور ترک کرد و شب سه‌شنبه به وقت محلی وارد کیتو پایتخت اکوادور شد.
وی قرار است در دیدار با مقامات این کشور ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه سیاسی و اقتصادی را مورد رایزنی قرار دهد.
وزیر خارجه ایران پس از اکوادور به شیلی، بولیوی و ونزوئلا سفر خواهد کرد.
به گزارش فارس، ظریف که بعدازظهر یکشنبه در اولین مقصد خود وارد کوبا شده بود، روز دوشنبه در دیدار با مقامات کوبایی به تبادل نظر در خصوص افزایش مناسبات دوجانبه و بررسی زمینه‌های همکاری های اقتصادی بین تهران و هاوانا پرداخت.
وی همچنین با حضور در محل یادبود خوزه مارتی قهرمان استقلال کوبا با اهدای تاج گل به وی ادای احترام کرد و پس از آن با رودریگو مالمیرتا وزیر تجارت خارجی کوبا ابعاد مختلف همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور را بررسی کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان ضمن حضور در مراسم افتتاحیه اولین نشست تجاری مشترک ایران و کوبا در این نشست به ایراد سخنرانی پرداخت و پس از آن با حضور در محل وزارت خارجه کوبا با «رودریگز پاریلا» همتای کوبایی خود ابعاد مناسبات دوجانبه را بررسی کرد.
ظریف همچنین با «ریکاردو کابریساس» معاون رئیس‌جمهور و وزیر اقتصاد این کشور که اخیرا سفری به تهران داشت و پیام کتی رائول کاسترو برای روحانی را ابلاغ کرد، دیدار و گفت‌وگو کرد.
دیدار با رائول کاسترو رئیس جمهور کوبا آخرین برنامه سفر ظریف به این کشور بود.


منبع:فارس
کد مطلب: 345568