تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۳
 
همراه با پاورپوینت های ارائه شده از سوی جلیلی؛

یک سال پس از حضور جلیلی و ظریف در کمیسیون برجام؛ کدام نگاه درباره برجام و آینده تحریم ها درست بود؟

Share/Save/Bookmark
یک سال پس از حضور جلیلی و ظریف در کمیسیون برجام؛ کدام نگاه درباره برجام و آینده تحریم ها درست بود؟
 
یک سال پیش در چنین روزهایی بهارستان خبر ساز بود، چرا که اعضای تیم سابق و فعلی مذاکره کننده هسته ای کشورمان با حضور در کمیسیون برجام مجلس شورای اسلامی، نظرات تخصصی خود در باره برجام و آینده تحریم ها را بیان کردند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: در سلسله جلساتی که محمد جواد ظریف، عباس عراقچی، علی اکبر صالحی و مجید تخت روانچی در کمیسیون برجام حاضر شدند بر لغو جامع تحریم ها با اجرای برجام تاکید کردند و با رد اظهارات منتقدان اعلام کردند که برجام می تواند نقطه عطف جدیدی برای کشور باشد زیرا با لغو تحریمها، قفل های اقتصاد ایران گشوده خواهد شد و حتی زمینه برای سرمایه گذاری خارجی در کشور فراهم خواهد شد.
 
اما همزمان، سعید جلیلی، علی باقری، فریدون عباسی و حمید عسگری نظر دیگری داشتند و با ارائه  پاورپوینت های انتقادی خود نسبت به برجام، صراحتا نظر رییس جمهور و دیگر اعضای تیم مذاکره کننده را رد کرده و تاکید کردند که با اجرای برجام نه تنها ساختار تحریم ها باقی خواهد ماند بلکه توان کشور در این عرصه نیز از بین خواهد رفت و محدودیت های طولانی مدت در عرصه هسته ای بر ایران تحمیل می شود.
 
پس از حضور دو تیم سابق و فعلی مذاکره کننده هسته ای در مجلس، روزنامه های مختلف نیز به این اظهارات واکنش های مختلفی نشان دادند، اصلاح طلبان بر جلیلی تاختند و سخنان وی را غیر قابل قبول خواندند و در مقابل برخی رسانه های اصولگرا نیز سخنان جلیلی را درست توصیف کردند.
 
در هر صورت، یک سال پس از آن روزهای داغ، به نظر می رسد به خوبی روشن شده که کدام جریان نسبت به آینده برجام نگاه دقیق تری داشته است چرا که این روزها حتی ولی ا... سیف رییس بانک مرکزی دولت روحانی نیز با بیان «تقریبا هیچ» دستاوردهای برجام را خیلی خلاصه و دقیق برای ملت اعلام کرده است و به همین مناسبت رجانیوز ضمن بازنشر پاورپوینت های ارائه شده از سوی دکتر سعید جلیلی در کمیسیون برجام، کلیپ کوتاهی در این باره که اولین بار وب سایت «حیات طیبه» منتشر کرده را نیز به نمایش می گذارد:
 
 
 
 
 
 
دانلود با کیفیت متوسط

دانلود با کیفیت خوب
 
 


د

 
کد مطلب: 348571
مرجع : رجانیوز