تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۶
 
سردار سلامی:

حضور شناورهای رزمی سپاه در خلیج‌فارس براساس وظیفه ذاتی است/ ظرفیت‌سازی دفاعی سپاه در خارج از مرزها

Share/Save/Bookmark
حضور شناورهای رزمی سپاه در خلیج‌فارس براساس وظیفه ذاتی است/ ظرفیت‌سازی دفاعی سپاه در خارج از مرزها
 
جانشین فرمانده سپاه پاسداران با اشاره به ظرفیت‌های سپاه پاسداران از ظرفیت‌سازی دفاعی این نیرو در خارج از مرزها خبر داد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: سردار حسین سلامی جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با حضور در برنامه تیتر خبر در شبکه خبر با اشاره به دیدار فرماندهان سپاه پاسداران با رهبر انقلاب و محورهای بیان‌شده در این دیدار اظهار داشت: ما در سپاه پاسداران سعی می‌کنیم هر سال افق‌های حرکت خود را با توجه به شرایط متغیر جهان و منطقه در بستر تفکر رهبر عظیم الشأن انقلاب تنظیم کنیم.
وی افزود: امروز در واقع لیلةالقدری برای مجموعه سپاه پاسداران بود و ما در فضایی صمیمانه و جدی افق‌های نوین حرکت خود را از سخنان حکیمانه رهبر انقلاب دریافت کردیم.
جانشین فرمانده سپاه پاسداران با ابراز اینکه فرازهای سخنان رهبر انقلاب در جمع فرماندهان سپاه پاسداران درخشان و برجسته بود، با توجه به برخی از نکات مطرح‌شده در این دیدار گفت: این که سپاه پاسداران سنگر مستحکم دفاع از انقلاب اسلامی است و این سخن ریشه در حقایق و تدبیر امام خمینی(ره) دارد از نکات مهم دیدار امروز فرماندهان سپاه پاسداران با رهبر انقلاب بود.
سلامی با یادآوری بی‌اعتمادی به دشمن در بیانات امروز رهبر انقلاب گفت: اصل بی‌اعتمادی به دشمن به‌خصوص آمریکا به‌عنوان مؤلفه اصلی قدرت نرم نظام تعبیر شد، مسئله‌ای که تجربه تاریخی واقعیت آن را نشان داده است و گویای این است که آمریکایی که هویت خود را از فریبکاری گرفته هرگز قابل اعتماد نیست.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به سوابق فریبکاری آمریکا در جنگ با کشورهای مسلمان و ایجاد 36 پایگاه نظامی در اطراف ایران یادآور شد، این رویکرد آمریکا نشان می‌دهد که این کشور قابل اعتماد نیست و نمی‌توان با آن از مسیر گفتمان،‌ دیالوگ و روابط و مذاکره رفتار کرد و باید قدرت بازدارندگی خود را براساس احتمال مقابله با آن تنظیم کنیم.
جانشین فرمانده سپاه پاسداران با اظهار اینکه قدرت بازدارندگی و دفاعی کشور باعث توسعه علمی، فرهنگی و پیشرفت اجتماعی کشور می‌شود، گفت: رهبر انقلاب سپاه پاسداران را از جمله ستون‌های مستحکم امنیت و دفاع کشور در داخل و خارج کشور دانسته‌اند و این که سپاه باید همواره در جهت گسترش قدرت دفاعی خود باشد از جمله دیگر نکات مهم دیدار فرماندهان سپاه پاسداران با رهبر انقلاب بود.
سلامی در بخش دیگری از سخنان خود به محور دیگری از سخنان رهبری اشاره کرد و افزود: غلط بودن و غیرعقلانی بودن این گزارش درباره کشورهایی بودند که پس از جنگ سازماندهی نظامی خود را گسترش ندادند و به موفقیت رسیدند و این که آنها در واقع دچار شکست و عقب‌ماندگی شدند، واقعیتی که با بررسی اوضاع ژاپن و آلمان به‌خوبی مشاهده می‌شود. این که هر از چندگاهی در ژاپن مردم این کشور به نظامیانی که به نوامیس آنها تعرض کرده‌اند اعتراض می‌کنند و یا این که آلمان پس از جنگ جهانی دوم به 2 قسمت تقسیم شد و در واقع کمر آن شکست، پیروزی و موفقیت برای این کشورها نیست و شکست است.
وی در همین زمینه افزود: قطعاً مدل‌های شکست‌خورده و ناموفق نمی‌توانند فرا راه ما در نظام اسلامی قرار گیرند و جایی که دشمن ما را تهدید می‌کند و مترصد فرصت برای استفاده از گزینه نظامی است، قطعاً توسعه توان و اقتدار نظامی و دفاعی لازم است و عقلانیت حتی محاسبه‌گر کنار گذاشتن توسعه نظامی و دفاعی را تأیید نمی‌کند.
جانشین فرمانده سپاه پاسداران همچنین گفت: این سخن رهبری که اگر به دشمن اعتماد کنیم به عقب برمی‌گردیم از دیگر بیانات ارزشمند ایشان بود که قرآن نیز به آن اشاره می‌کند و ما نیز در تاریخ معاصر در مسئله مشروطه و رفتار انگلیسی‌ها با آن به‌خوبی آن را مشاهده کردیم.
سلامی در ادامه این برنامه تلویزیونی در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی بر "راهبرد سپاه برای دفع تهدیدات فرامرزی چیست و آیا اساساً ایران را خطری تهدید می‌کند؟" گفت: این که تهدید وجود دارد یا نه به نوع رفتار ما و کیفیت و کمیت اقتدار دفاعی و امنیتی کشور بستگی دارد.
وی با بیان "تهدیدات ایران وسیع، متنوع، واقعی، جدی و نزدیکتر از آن چیزی است که احساس می‌کنیم"، افزود: آن چیزی که امروز شعاع اثر تهدیدات را از قلب تحول در جهان اسلام یعنی ایران اسلامی دور کرده است اقتدار دفاعی و امنیتی و تدبیر راهبردی نظام برای دفع تهدید است، البته که تهدیدات علیه کشور وجود دارد اما ظهور آنها و تبدیل آن به واقعیت به میزان اقتدار ما در حوزه دفاع، امنیت و بازدارندگی برمی‌گردد.
جانشین فرمانده سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: آرزوی دشمن این بوده است که تمرکز قدرت را در یک آرایش ائتلافی و جهانی در سرزمین ایران اسلامی متمرکز کند اما نیروهای مسلح کشور و مردم در پرتو تدبیر رهبری با اتحاد، همبستگی و ایمان این تمرکز را به تفرقه تبدیل کردند و در اولین گام تمرکز دشمن را از سرزمین خود دور کردند.
سلامی ادامه داد: برای دفع خطر و تهدید باید سطح قاعده تأثیر خود را گسترش داد و قدرت خود را به دیگر قدرت‌های جهان اسلام و سرزمین‌های اسلامی گره‌ زد. باید به این واقعیت پی برد که ما در جهان اسلام همه در یک کشتی حضور داریم و با گره زدن قدرت بازدارندگی و ظرفیت خود می‌توانیم از این قدرت در مسیر تضعیف دشمن استفاده کنیم.
وی در همین زمینه تأکید کرد: سپاه پاسداران امروز در خارج از مرزها توانسته ظرفیت‌سازی دفاعی صورت دهد و از عمق راهبردی و عمق استراتژی از مکمل‌های نیرومند دفاعی بهره‌مند شده است به‌شکلی که امروز حزب‌الله در جهان به‌عنوان یک پیکره مستقل با اهداف آرمان‌های انقلاب به یک نیروی دفاعی قدرتمندی تبدیل شده که توانست ارتش به‌ظاهر شکست ناپذیر آمریکا و اسرائیل را شکست دهد و این یک قدرت دفاعی است.
جانشین فرمانده سپاه پاسداران در پاسخ به سؤال دیگر مجری برنامه درباره ضرورت مبارزه با تروریست‌ها در خارج از مرزهای کشور، گفت: ما راهکارهای مختلفی در این زمینه داریم؛ یک راه این است که ما نسبت به تحولات منطقه و جهان بی‌تفاوت باشیم و در مقابل دشمن اتحادی نداشته به‌شکلی که به‌تدریج بر ما و کشورهای مسلمان دیگر مسلط شده و قدرت‌های اسلامی را نابود کند.
سلامی گفت: یک راه دیگر این است که مساحت تأثیرگذاری خود را افزایش دهیم و با گره زدن توانمندی‌های خود به کشورهای مسلمان جهان استخوان‌های دشمن را در دوردست بشکنیم، در این صورت سایر کشورهای اسلامی مانند سوریه، لبنان، یمن، عراق و بحرین نیز پایدار خواهند بود و امنیت ما نیز تضمین می‌شود. عقلانیت درونی می‌گوید که ما باید با جهان اسلام متحد شویم و در مقابل دشمن آرایش‌یافته بسیج شده و با آن بجنگیم، قطعاً ما در ایران اسلامی همچنان که در گذشته دیده‌ایم با یک اراده قوی که از یک انقلاب شکوهمند به دست آمده است با دشمن مقابله خواهیم کرد و می‌توانیم با استفاده از ظرفیت جهان اسلام را نیز از ثبات و پایداری بهره‌مند سازیم.
وی تأکید کرد: اگر ما در خارج از مرزها با دشمن نجنگیم باید در داخل با آنها بجنگیم زیرا دشمن ما را رها نمی‌کند یا باید در داخل با آن جنگید یا در خارج از مرزها.
جانشین فرمانده سپاه پاسداران در پاسخ به سؤال دیگری درباره ادعاهای اخیر رسانه‌های آمریکایی مبنی بر تقابل نیروهای دریایی سپاه با ناوهای آمریکایی و زیاد شدن این تقابل گفت: این که آمریکا از هزاران مایل آن‌طرف‌تر وارد خلیج فارس و آب‌های آزاد ایران می‌شود و چنین ادعاهایی را مطرح می‌کند که "شناورهای رزمی سپاه پاسداران به ناوهای ما نزدیک شده است" از اساس مضحک است.
سلامی این رفتار آمریکایی‌ها را نشانه خوی برتری‌طلبی آنها دانست و گفت: واقعیت این است که حضور نیروهای دریایی سپاه پاسداران در آب‌های آزاد و آب‌های سرزمینی ایران پدیده جدیدی نیست و براساس وظیفه حراست و حفاظت تمامیت ارضی و رصد مدام مرزهای آبی، آب‌های آزاد و دفاع از حریم ملی آب‌های زمینی و همچنین سیادت دریایی ایران در برابر دشمن از جمله وظایف نیروهای دریایی سپاه پاسداران است.
وی گفت: ما این عملکرد را تحریک کننده و تهدید کننده نمی‌دانیم بلکه آن را وظیفه حرفه‌ای خود می‌دانیم که از تنگه هرمز به خلیج فارس و از خلیج فارس تا دریای عمان را رصد کنیم، که فیلم‌های این مسئله نیز وجود دارد.
جانشین فرمانده سپاه پاسداران در پاسخ به اینکه چرا در چند وقت اخیر ادعاهای آمریکایی‌ها در این زمینه زیاد شده است، گفت: این مسئله ناشی از دلهره و ترسی‌ است که آمریکایی‌ها از سال گذشته پس از دستگیری تفنگ‌داران آمریکایی در جزیره فارسی کسب کرده‌اند و بخشی از آن هم به عملیات روانی تحت عنوان سپاه هراسی و ایران هراسی برمی‌گردد زیرا آنها همیشه علاقمندند توپ تهدیدات را به سرزمین‌های دیگری غیر از سرزمین خود بیندازند و از طریق ایجاد هراس در دل شرکای خود بازار فروش اسلحه‌ها و تولیدات کارخانه سلاح‌سازی خود را نیز فعال کنند.
سلامی در خصوص اینکه قدرت دفاعی و بازدارندگی کشور چگونه است، گفت: قدرت دفاعی ما به‌اندازه‌ای است که ظرف 38 سال پیش مشاهده کرده‌اید، آمریکا طی سال‌های گذشته به 14 کشور اسلامی به‌همراه صهیونیست‌ها حمله کردند و در منطقه 12 جنگ راه انداختند اما همواره نسبت به ایران با احتیاط و احترام و از روی دلهره و نگرانی رفتار کردند. قطعاً اگر اقتدار نظامی و دفاعی کشور نبود آمریکایی‌هایی که برای حل مسئله همواره به گزینه نظامی متوسل می‌شوند در مواجهه با ایران پای میز مذاکره نمی‌آمدند و اقتدار قدرت و نظامی ما توانسته است بازدارندگی دفاعی ایجاد کند که آنها مسیر مذاکره و گفتگو را در مقابل ایران انتخاب کرده‌اند.
وی درباره قدرت بازدارندگی و دفاعی ایران گفت: امروز کشور به آن درجه از قدرت دفاعی و بازدارندگی رسیده است که در همه حوزه‌ها منافع حیاتی دشمنان را در منطقه چه از مبدأ ایران و چه از مبدأ خارج از مرزهای جغرافیایی با هر قدرت دلخواهی در هر زمان و هر مکانی مورد تهاجم قرار می‌دهد، این راهبرد تهاجم دشمن در هر زمان و هر موقعیت استراتژی دفاعی امروز ما است و جهتگیری سپاه پاسداران محسوب می‌شود. البته قدرت دفاعی و بازدارندگی مانند رکاب‌زدن دوچرخه است که همواره باید در جهت حرکت و توسعه حرکت کرد، که در این مسیر حرکت می‌کنیم و قطعاً هر تهدیدی را در هر نقطه‌ای به هر شکل و هر سطحی می‌توانیم مورد هدف قرار دهیم، مسئله‌ای که دشمنان نیز امروزه به‌خوبی آن را درک کرده‌اند و با آن آشنا هستند.
جانشین فرمانده سپاه پاسداران در بخش دیگری از این گفتگو در خصوص اظهارات فرمانده سپاه پاسداران درباره اینکه سپاه پاسداران اجازه نفوذ به دشمنان را نخواهد داد، گفت: آمریکایی‌ها در صدد هستند علیه ایران دست به اقداماتی زنند، 1 ــ این که بتوانند در دستگاه محاسباتی مسئولان نظام تغییراتی انجام دهند و آنها را از عقلانیت وحیانی و  معنویتی و دینی به یک عقلانیت محاسبه‌ای تغییر دهند و به‌شکلی بستر مورد علاقه خود در زمینه اعتماد به دشمن را در این میان ایجاد کنند.
سلامی با اشاره به تعریفی از نفوذ گفت: ایجاد میدان تأثیر در اندیشه و اراده مسئولان نظام که ما با روشنگری و تذکر از هر طریقی حتی با افشای رفتارهای اطلاعاتی و جریانی تلاش کردیم مسیر دشمن را بر همگان روشن کنیم تا دشمن نتواند جا پایی برای خود باز کند و در این میدان با آن مقابله خواهیم کرد.
وی گفت: دشمن در این مسیر می‌خواهد از یک طرف با تهاجم فرهنگی مردم را از ایمان و اعتقاد و اعتماد به نظام دور کند و از طرف دیگر به‌دنبال ایجاد اعتماد به دشمن بین مسئولان است. البته این مسئله تعمدی نبوده بلکه با تأثیرگذاری روی تفکر افراد تلاش می‌کند نگاه آنها را به دشمن تغییر دهد. اگر تفکر ما با تفکر دشمن هم‌راستا شد باید بدانیم این مسیر، مسیری است که دشمن می‌خواهد و این مسئله همه مسئولان کشور از خود بنده تا دیگران را تهدید می‌کند، لذا باید به‌دنبال استقرار فکری و حرکت در بستر یک تفکر ملی بدون اعتماد به دشمن حرکت کرد. البته ملت ایران هرگز استحاله فکری به کسی نداده و نخواهد داد.
جانشین فرمانده سپاه پاسداران در بخش پایانی سخنان خود در پاسخ به "مهمترین خطری که امروز سپاه پاسداران را تهدید می‌کند، چیست؟" گفت: ما از تهدیدات خارجی هیچ نگرانی نداریم و مهمترین خطری که متوجه سپاه است، تهدید داخلی نیز نیست، اما نگرانی این است که سپاه از هویت خود فاصله گیرد و همین مهمترین تهدید برای ما محسوب می‌شود.
سلامی گفت: سپاه پاسداران مادامی که مردم و ملت عظیم‌الشأن کنار آن قرار دارد و از تدابیر رهبری اندیشمند بهره می‌گیرد از هیچ تهدید خارجی نمی‌ترسد زیرا ظرفیت‌سازی زیادی را در جهان در این زمینه صورت داده است.
وی درباره مهمترین مؤلفه قدرت دفاعی ایران نیز گفت: وجود رهبری نیرومند، شجاع، حکیم، ملتی آگاه و ایمان مهمترین مؤلفه‌های قدرت ملت ایران محسوب می‌شود.
انتهای پیام/د
کد مطلب: 349022
مرجع : تسنیم