تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۷
 
خبرگزاری روسی گزارش کرد

ترامپ دستور داده است؛ تشدید حملات نظامی آمریکا در یمن

Share/Save/Bookmark
 
خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داده که رئیس‌جمهور آمریکا به پنتاگون دستور تشدید حملات و اقدامات نظامی در یمن را صادر کرده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:در حالی که حملات ائتلاف عربستان سعودی به یمن بزودی سه ساله می‌شود، رسانه‌ها از دستور دونالد ترامپ برای تشدید اقدامات نظامی آمریکا در یمن خبر داده‌اند.
از فروردین ماه سال 1394 بود که عربستان سعودی با تشکیل ائتلافی از کشورها حملات گسترده خود علیه مردم یمن را آغاز کرد؛ حملاتی که به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی و متواری آغاز شد و تاکنون بیش از 10 هزار کشته بر جای گذاشته است.
دو سال کامل است که حملات همه‌جانبه ائتلاف سعودی به یمن ادامه دارد اما متجاوزان نتوانستند در جنگی که در ابتدا قول داده بودند «جنگی کوتاه مدت و سریع» خواهد بود، توفیقی یابند.
البته شدت حملات به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور که با حمایتهای آمریکا و غرب انجام شده، سبب مشکلات گسترده از قبیل کمبود مواد غذایی، سوختی و بیماری‌های مختلف برای غیرنظامیان به ویژه کودکان یمنی شده است.  
حال خبرها حاکی است که رئیس جمهور آمریکا به پنتاگون (وزارت دفاع) دستور تشدید اقدامات نظامی این کشور در یمن را صادر کرده است.
در حالی که طی دو هفته اخیر، سه محموله نظامی تسلیحاتی به دست القاعده در جنوب یمن افتاده است، اکنون اسپوتنیک گزارش داده که دونالد ترامپ دستور تشدید حملات نظامی به گروه تروریستی القاعده در شبه جزیره عرب در یمن را داده است.
به نظر نمی‌رسد این مقدار تسلیحاتی و اقدام نظامی صرفا برای القاعده باشد. ادعای امریکایی‌ها مبنی بر مقابله با القاعده در یمن در حالی مطرح شده است که درباره مواضع واقعی این کشور در یمن، سوالات و تردیدهای جدی مطرح شده است.  
بر همین اساس، برخی رسانه‌های یمنی در گزارش‌هایی تاکید کردند که آمریکا از طریق ائتلاف عربستان در حال تغذیه تسلیحاتی القاعده در یمن است
 در گزارش اسپوتنیک با تاکید بر «استراتژی جدید ترامپ برای مقابله با تروریسم» آمده است: «مقامات آمریکایی می‌گویند که القاعده در شبه جزیره عرب به تعدادی از حملات انجام شده و یا حملات ناکام در غرب از قبیل تیراندازی به دفتر مجله شارلی ابدو فرانسه ربط داشتند و در نتیجه آنها برای آمریکا به نسبت داعش، تهدید بزرگ‌تری هستند».
این رسانه روس ادامه داد: «طی دو روز هفته جاری ارتش آمریکا به طور بی سابقه‌ای 30 بار به مواضع این گروه در جنوب و مرکز یمن حملات هوایی کرد. این حملات، اولین حملات آمریکا پس از عملیات 29 ژانویه در استان البیضا بود که در آن علاوه بر ستیزه‌جویان القاعده، 24 غیرنظامی یمنی که در بین آنها کودک هم بودند، کشته شدند و یک نیروی ویژه آمریکایی هم کشته و چندین تن دیگر زخمی شدند و یک بالگرد آمریکایی نابود شد».
اشاره این رسانه به اولین عملیات برون مرزی در دولت دونالد ترامپ بود که رسانه‌ها آنرا افتضاح کامل و جان مک کین آنرا «عملیات ناموفق» خواندند
 اسپوتنیک در ادامه نوشت: «کارشناسان معتقدند که تصمیم ترامپ برای تشدید تلاش‌ها به منظور توقف گسترش این گروه افراطی به سراسر کشور جنگ زده یمن، نشانگر تمایل رئیس‌جمهور برای تسلیم شدن در برابر فرماندهان نظامی در موضوعات امنیت ملی است».
سخنگوی پنتاگون اما حملات اخیر را تنها مختص به مقابله با فعالیتهای القاعده در یمن ندانسته و تاکید کرده که این حملات به منظور ممانعت از استفاده از اراضی تحت کنترلشان برای طراحی و برنامه ریزی جهت اجرای حملات در خارج از مرزهای یمن و در کشورهای غربی انجام شده است.
از سوی دیگر، ارتش آمریکا هم اعلام کرده که حملات در یمن با هماهنگی عبدربه منصور هادی «رئیس‌جمهور یمن» انجام می‌شود چرا که دولت او «شریکی ارزشمند در مقابله با تروریسم» است.
ف

 
کد مطلب: 368711
مرجع : فارس