تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۸
 

آموزش مسائل دینی در قالب هنر اسلامی و خوشنویسی در قم‌

Share/Save/Bookmark
آموزش مسائل دینی در قالب هنر اسلامی و خوشنویسی در قم‌
 
معاون آموزش ابتدایی آموزش‌وپرورش کل استان قم از آموزش مسائل دینی در قالب هنر اسلامی و خوشنویسی در قم خبر داد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:مسائل تربیتی فرزندان در دین مبین اسلام به‌قدری حائز اهمیت شناخته‌شده است که آیات، روایات و سخنان زیادی از ائمه معصومین بر اهمیت آن دلالت می‌کند. در اندیشه اهل‌بیت (ع) علاوه بر آموزش آداب و رفتارهای اجتماعی و اخلاقی باید فرزندان را با نکات معنوی و تربیت دینی نیز آشنا کرد.
گسترش تربیت دینی نسبت به فهم درک آنان گذشته از اینکه فرزندان را با مبدأ حقیقی جهان آفرینش مرتبط می‌سازد، در وجود آنان نیز روحیه اعتمادبه‌نفس، افزایش نیروی استقامت و پایداری در مقابل مشکلات کمرشکن زندگی را ایجاد خواهد کرد.
معاون آموزش ابتدایی آموزش‌وپرورش استان در رابطه با این موضوع در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، ضمن بیان اهمیت آموزش مسائل دینی اظهار داشت: همه ما بر این باور بوده که فرهنگ یک جامعه نقش کلیدی و به‌سزایی در هویت بخشی به مردم آن جامعه دارد، همچنین مجموعه آداب، سنن و پیشرفت‌های جوامع بشری که محصول سالیان دراز و بلکه قرون متمادی بوده سرمایه‌های عظیمی برای بشریت در سراسر عالم به شمار می‌رود.
علی محمدی گفت: بدون شک یکی از میراث‌های کهن اسلام و ایران که اکنون 14 قرن از آن می‌گذرد، هنر والای خط و خوشنویسی است.
وی تصریح کرد: گنجینه بی‌نظیر خط و کتابت که از همان قرن یکم هجری تاکنون در موزه‌های ایران و جهان به نحو شگفت‌انگیزی خودنمایی می‌کند و بر تارک فرهنگ و ادب ایران می‌درخشد گواه این مدعاست که این آثار فخیم و فاخر سندی زنده بر هویت ایرانی اسلامی است.
معاون آموزش ابتدایی آموزش‌وپرورش استان با تأکید بر اهمیت آموزش و ترویج هنر والای خوشنویسی برای همه مردم، افزود: در همین رابطه امروز بر عموم مسئولان لازم است که به حفظ آثار گران‌سنگ هنری همت گمارده و پدران و مادران فخیم نیز با زمینه‌سازی برای آموزش و ترویج آن در میان نسل نو، به‌ویژه نسل چهارم انقلاب اسلامی دین خود را به این مرزوبوم ادا کنند.
وی ادامه داد: با توجه به کلام امام صادق علیه‌السلام در مورد زمان شروع تربیت دینی و آموزش احکام شرعی که می‌فرمایند"در هفت‌سالگی بر والدین لازم است ،حلال و حرام را به کودکان بیاموزند"، می‌توان بر اهمیت اصل تربیت به‌ویژه آموزش پی برد.
برگزاری مسابقات خط و خوشنویسی در قم
علی محمدی خاطرنشان کرد: در این راستا آموزش‌وپرورش استان سعی کرده ضمن برگزاری دوره‌های آموزشی خط و خوشنویسی در بین دانش آموزان دوره ابتدایی، رقابتی نیز بین آنان ایجاد کند که این رقابت در سه مرحله ناحیه، منطقه و استانی اجرا و درنهایت ضمن تجلیل از 50 نفر برگزیده خوشنویسی در سراسر استان، آثار ماندگار آنان را با خط و هنر خودشان به نمایش گذاشته‌ایم.
وی به اهمیت توجه به هنر خوشنویسی اشاره کرد و گفت: بی‌تردید خط و خوشنویسی بخشی از شاکله شخصیتی فرزند ما را تشکیل می‌دهد و برای همه ایام و روزگاران نمود رشد و تعالی خردمندانه محسوب می‌شود، که در این زمینه تلاش و پیگیری ما نیز بر این بوده که به بارورسازی این استعداد ذاتی و درونی کمک کنیم و آن را به نمایش بگذاریم.
معاون آموزش ابتدایی آموزش‌وپرورش استان قم در بیان ویژگی‌های کتابی با مضمون تربیتی عنوان کرد: این مجموعه در دو بخش تدوین شده که بخش نخست ،مهم‌ترین وظایف پدران و مادران را با بهره‌گیری از منابع معتبر روان‌شناختی و روایات ائمه معصومین (ع) به تصویر کشیده و در بخش دوم نیز اصلی‌ترین وظایف فرزندان به رشته تحریر درآمده است.
وی ابراز کرد: این موضوع با الهام از سفارش‌های مؤکد مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قم در ارتباط با آموزش مسائل دینی به‌ویژه احترام به پدر و مادر با جلوه‌های زیبای خوشنویسی به قلم نونهالان این خطه فرهنگ خیز در اختیار عموم قرارگرفته است .
به نظر می‌رسد با توجه به این‌گونه صحبت‌ها می‌توان از ظرفیت هنر و خوشنویسی برای آموزش ارکان و مسائل دینی بهره برد و این‌گونه رفتارها با توجه به جایگاه فرهنگی کشورمان می‌تواند سوق‌دهنده نسل‌های آینده به سمت درک بهتر دین اسلام باشد.
ف
 
کد مطلب: 368730
مرجع : تسنیم