تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۹
 

تغییر نام بوفه مدارس قم به پایگاه تغذیه سالم

Share/Save/Bookmark
 
تغییر بوفه مدارس به پایگاه تغذیه سالم طرحی است که با هدف ساماندهی تغذیه سالم دانش‌آموزان در مداس استان قم از سوی آموزش و پرورش اجرایی می‌شود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:نیاز انسان به غذا یکی از احتیاجات ذاتی یا فیزیولوژیک است،که مهم‌ترین عامل بقای زندگی و طول عمر او خواهد شد، علاوه بر این خداوند در قرآن نیز به این مسئله اشاره داشته است. همچنین روایات زیادی در مورد اهمیت غذای حلال و سالم از ائمه بیان‌شده است،که غذا خوردن نیاز اساسی بشر و همه موجودات زمین است. تغذیه صحیح و متعادل نه‌تنها پدیده رشد را میسر می‌سازد و به تندرستی و طول عمر می‌انجامد، بلکه با تأثیر بر روی اعصاب و روان سبب رشد فکری و نمو نیروهای روانی می‌شود.
اهمیت تغذیه مناسب در جوانان به‌ویژه دانش آموزان که برای تندرستی و رشد فکری خود و ادامه تحصیل نیازمند تغذیه‌ای درست و اصولی هستند، بیشتر احساس می‌شود و با توجه به اینکه در استان قم، بیش از 250 هزار نفر دانش‌آموز مشغول تحصیل هستند که آمار قابل‌توجهی است، بر آن شدیم که به بررسی موضوع بوفه مدارس که نقش مهمی در تغذیه دانش آموزان دارند و باید همواره مورد نظارت همه‌جانبه قرار گیرند بپردازیم.
تغییر نام بوفه مدارس به پایگاه تغذیه سالم
در این رابطه رئیس اداره سلامت و تندرستی آموزش‌وپرورش استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، از اداره بوفه مدارس توسط اداره سلامت و تندرستی آموزش‌وپرورش با مشارکت، وزارت بهداشت و درمان برای نظارت هر چه‌بهتر بر بوفه‌ها خبر داد.
محمد احمدی بابیان اینکه نام بوفه مدارس به پایگاه تغذیه سالم تغییریافته، تأکید کرد: که در تفاهم‌نامه صورت گرفته مدیر اجرایی پایگاه‌های تغذیه سالم با سازمان دانش‌آموزی و نظارت بر عرضه مواد غذایی با مرکز بهداشت و اداره سلامت تندرستی آموزش‌وپرورش است.
وی با اشاره به برگزاری جلسات با همکاری مرکز بهداشت در جهت، ساماندهی پایگاه‌های تغذیه سالم گفت:که درنهایت طبق تصمیمات اتخاذشده صدور مجوز پایگاه‌های تغذیه سلامت با سازمان دانش‌آموزی است تا حداقل شرایط استاندارد برای مکانی که به‌عنوان بوفه در نظر گرفته می‌شود را نظارت کند و مجوز عرضه مواد غذایی نیز همچنان با مرکز بهداشت و اداره سلامت تندرستی آموزش‌وپرورش خواهد بود.
برخورد قاطعانه با توزیع کنندگان اقلام غیرمجاز در بوفه مدارس
رئیس اداره سلامت و تندرستی  آموزش‌وپرورش استان قم با تأکید بر اینکه ابلاغ‌های لازم به مدارس صورت گرفته و مرکز بهداشت و اداره سلامت و تندرستی آموزش‌وپرورش قم نظارت را به شکل جدی دنبال می‌کند افزود: بررسی مواد غذایی که قابلیت عرضه در بوفه مدارس را دارند، شامل 51 مورد ذکرشده است، که با توجه به بررسی‌های به‌عمل‌آمده  این اقلام از استانداردهای لازم برخوردار بوده‌اند.
احمدی خاطرنشان کرد: طرح پایگاه‌های تغذیه سالم با عنوان طرحی نسبتاً جدید شناخته‌شده که نهادینه شدن و کاهش هرگونه تخلف در آن نیز نیازمند زمان است، البته با نظارت حوزه‌های مربوطه و گزارش‌های ابلاغ‌شده، توزیع هر نوع مواد غذایی خارج از این اقلام غیرقانونی بوده که در صورت مشاهده ،با مواردی از پایگاه‌های تغذیه سالم که مواد غذایی بدون مجوز توزیع کنند برخوردی قاطعانه صورت می‌گیرد.
وی همچنین ساندویچ، برخی از کیک‌هایی که درصد کاکائو بالایی دارند، شیرکاکائو، چیپس، نوشابه و پفک را ازجمله اقلامی نام برد که در پایگاه‌های تغذیه سالم مدارس نباید به فروش برسد.
توجه به بوفه مدارس و به عبارتی پایگاه‌های سالم تغذیه باید با در نظر گرفتن و لحاظ معیارها و استانداردهای لازم باشد زیرا دانش‌آموزان تقریباً 6 ساعت از روز را در مدارس حضور دارند، تغذیه آن‌ها در ساعات حضور در مدرسه بسیار امر مهمی است و این می‌طلبد تا نظارت بر این پایگاه‌ها افزایش‌یافته تا تخلفات به صفر برسد و همچنین از سوی دیگر باید در سپردن این پایگاه‌ها به افراد مختلف نیز توجه زیادی به خرج داد تا به محلی برای فعالیت افراد سودجو تبدیل نشود.
ف
 
کد مطلب: 373711
مرجع : تسنیم