تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۰
 
نگاهی به متن و حاشیه «ماهواره أمل»؛

پرداخت پول وعکس یادگاری با ماهواره؛ بزرگترین دستاورد فضایی امارات/ شکارچیان حقارت نیز در ایران مشغول کارند!

Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه‌ هفته‌ای که گذشت، بالاخره پس از هفت ماه انتظار، اماراتی‌ها در مدار قرار گرفتن ماهواره «امید» خود را جشن گرفتند. همین بهانه کافی بود تا شکارچیان حقارت وارد صحنه شوند و با مقایسه برنامه فضایی امارات متحده عربی و جمهوری اسلامی ایران، به کار همیشگی خود مشغول شوند. اما در ارتباط با ماهواره «امید» اماراتی‌ها نکاتی مطرح است، اشاره به آنها خالی از فایده نخواهد بود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:ماهواره «امل» یا «امید» که 200 مهندس آمریکایی، در سه دانشگاه ایالات متحده آن را طراحی کرده‌اند، و حتی شبکه مخابراتی‌اش را هم «ناسا» تأمین کرده است، با یک راکت مدل H-IIA ساخت شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی ژاپن، از مرکز تانیگاشیما در جنوب این کشور، به فضا پرتاب شد.
 
دانشگاه بولدر در ایالت کلرادو، دانشگاه برکلی کالیفرنیا و دانشگاه دولتی آریزونا که از دانشگاه‌های ایالات متحده هستند، طراحی و اجرای این پروژه را بر عهده داشتند. کارشناسان اماراتی نیز بیشتر به‌عنوان کارآموز در جریان مراح طراحی و اجرا حضور داشتند.
 
به عبارتی دیگر، این ماهواره نه در خاک امارات که در ایالات متحده آمریکا و توسط مهندسین آمریکایی ساخته شده و حتی از کشوری دیگر به فضا فرستاده شده است! این ماهواره پس از ساخت به امارات آورده شده و تنها نصیب اماراتی‌ها از این دستاورد(!) چند عکس یادگاری با ماهواره و سپس ارسال آن به ژاپن برای پرتاب به فضا بوده است!
 
در حقیقت امارات متحده عربی هیچ نقشی در تحقیقات، طراحی و پرتاب ماهواره منتسب به خود به فضا، نداشته و تنها به عنوان منبع پرداخت پول 200 میلیون دلاری این پروژه ایفای نقش کرده است.
 
البته خوشحالی اماراتی‌ها بابت قرار گرفتن ماهواره امید در مدار، واکنش کنایه آمیز انصارالله یمن را در پی داشت.
 
«محمد الحوثی»، عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن، در حساب توییتری خود به مقامات امارات عربی متحده توصیه کرد که به جای ارسال ماهواره به کره مریخ، به جنایت‌ها و توطئه‌های خود در یمن و منطقه پایان دهد.
 
وی در این باره نوشت: «امارات یکی از کشورهای مشارکت کننده در ائتلاف متجاوزی است که یمن را محاصره کرده و [مردم] آن را می‌کشد و در عین حال به دنبال [کاوشگر] "الأمل" در مریخ است. توطئه‌هایتان علیه جمهوری یمن و سایر کشورها را رها کنید. این کار بزرگترین دستاوری خواهد بود که بر روی کره زمین محقق خواهید کرد؛ حتی بزرگتر از نتایجی خواهد بود که کاوشکر الامل از کره مریخ به دست خواهد آورد».
 
با این حال و طبق عادت همیشگی، افراد معلوم‌الحالی که کوچکترین دستاورد(!) دیگران را وسیله‌ای برای تحقیر ملت ایران قرار می‌دهند، ترجیح دادند از چنین سوژه ذلت‌باری نیز عبور نکرده و با غبطه خوردن به ماهواره‌ای که امارات هیچ نقشی در تولید و پرتاب آن به فضا نداشته، برای کوچک جلوه دادن دستاوردهای بزرگ فضایی ایران بهره‌برداری کنند.


م
کد مطلب: 420818
مرجع : رجانیوز