تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۴
 
عضو هیئت رئیسه مجلس:

دولت روحانی نسبت به مجلس قدرناشناس است/ اگر می‌خواستیم بودجه‌ سالمی تصویب کنیم باید به طور کامل لایحه دولت را رد می کردیم

Share/Save/Bookmark
دولت روحانی نسبت به مجلس قدرناشناس است/ اگر می‌خواستیم بودجه‌ سالمی تصویب کنیم باید به طور کامل لایحه دولت را رد می کردیم
 
با دولت آقای روحانی هم در این مجلس و هم در مجلس قبلی همکاری بسیار خوبی شد. ولی متاسفانه دولت آقای روحانی نسبت به مجلس قدرناشناس است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:حجت الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که لایحه بودجه اصلاحی دولت چقدر مطابق میل مجلس تغییرکرد، اظهار داشت: از همان روز اولی که این بودجه توسط دولت ارائه شد یک کسری قابل توجهی در آن وجود داشت، البته این کسری نسبت به قبل مقداری کاهش پیدا کرده ولی هنوز برطرف نشده است. با برنامه‌ریزی‌ هایی که در مجلس شد تغییراتی در لایحه بودجه  ایجاد شد که می‌تواند در رضایت مندی مردم هم تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به اینکه در موضوع تصویب بودجه نظر طیف انقلابی مجلس به طور کامل محقق نشد، خاطرنشان کرد: اگر مجلس می‌خواست بودجه‌ای سالم و بودجه‌ای که برطرف کننده دغدغه مردم باشد را تصویب کند باید به طور کامل لایحه بودجه دولت را رد می کرد اما به دلیل اینکه سال آخر دولت بود و با توجه به توصیه رهبری، پس از اصلاحاتی این بودجه در مجلس تصویب شد. با همه این ملاحظات متاسفانه اکثر دولت ها در پایان عمرشان می‌گویند که نگذاشتند و نمی‌گذارند کار کنیم.

لارگانی با اشاره به تعامل مجلس یازدهم با دولت آقای روحانی تصریح کرد: در دولت گذشته از شخص آقای احمدی نژاد در مجلس سوال شد اما علیرغم اینکه نزدیک به 200 نماینده طرح سوال از آقای روحانی را در این مجلس امضا کردند، این اتفاق نیافتاد. با دولت آقای روحانی هم در این مجلس و هم در مجلس قبلی همکاری بسیار خوبی شد ولی متاسفانه دولت آقای روحانی نسبت به مجلس قدرناشناس است.
 
وی با بیان اینکه ساختار بودجه ریزی در کشور معیوب است، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری چندین بار به مجلس و دولت توصیه کردند که باید ساختار بودجه ریزی را تغییر دهند. اما علیرغم اینکه در چند سال گذشته زیاد شعار داده شد که اتکای بودجه به نفت کاهش یافته ولی در عمل خیلی موفق نبودیم. راه نجات بودجه فاصله گرفتن از اتکا به نفت و توسعه صادرات غیر نفتی است.
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره کم کاری ها در زمینه اصلاح ساختار بودجه، بیان کرد: بیشتر دولت در این زمینه کم کاری می‌کند و این اصلاح جزئی هم که امسال انجام شد به سبب وررود مجلس بود. امیدوارم در سال‌های آینده با روی کار آمدن دولت جدید این اصلاحات انجام گیرد.
 
لارگانی در پایان با بیان اینکه كارمندان و كارگران خوش حساب ترین مویدان مالیاتی كشور هستند، گفت: مالیات این گروه به طور مستقیم گرفته می‌شود و نباید فشار مالیاتی را بر آن ها افزایش داد ولی می‌توان با بستن راه های فرار مالیاتی و گرفتن مالیات از سرمایه داران مقدار قابل توجهی از کسری بودجه را برطرف کرد.

م
کد مطلب: 422483