تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۶
 
کاندیداتوری کاریکاتوری اصلاح طلبان؛

نجفی نمی‌خواهد اعلام نامزدی کند؟/ وقتی تاجزاده و کرباسچی هم آش فعالیت انتخاباتی اصلاحات را هم می‌زنند

Share/Save/Bookmark
نجفی نمی‌خواهد اعلام نامزدی کند؟/ وقتی تاجزاده و کرباسچی هم آش فعالیت انتخاباتی اصلاحات را هم می‌زنند
 
با این شرایط که اصلاح طلبان پیش می روند امکان دارد افرادی همچون «محمد علی نجفی» هم برای انتخابات نامزد شوند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم از حیث اعلام کاندیداتوری شخصیت‌های متعدد بسیار قابل توجه است. اما کم کم آش کاندیداتوری برخی از فعالان سیاسی در این انتخابات در حال شور شدن است. چندی پیش «مصطفی تاجزاده»‌ از فعالان فتنه و محکومان امنیتی سالهای 78 و 88 اعلام کاندیداتوری کرده است.

جدای از اینکه بیشتر این کاندیداتوری یک شوخی سیاسی است، تناقضات رفتاری فردی که همواره خود را اپوزیسیون نظام معرفی می‎کند و حالا خود را در قامت یک نامزد انتخاباتی معرفی‌ می کند، آشکار می‌شود. چطور فردی که فرآیند انتخابات را قبول نداشته و در فتنه‌های انتخاباتی حضور داشته‌ است حالا خود را در قامت نامزد انتخاباتی معرفی می‌کند به نظر می رسد که امثال تاجزاده فکر می کنند می توانند به شیپور انتقادات از هر طرف ولو سر گشاد آن بدمند.

فردی که نه تنها سابقه سیاسی و اجرایی ندارد بلکه سابقه محکومیت امنیتی دارد به خوبی می داند که از فیلتر شورای نگهبان رد نمی‌شود و اما سعی می کند از فرصت انتخاباتی برای نشان دادن خود استفاده کند. «حسین مرعشی» سخنگوی حزب کارگزاران هم به همین موضوع تاکید می کند و می گوید تاجزاده به خوبی می داند 99 درصد رصد صلاحیت می شود اما می خواهد از این فرصت برای ابراز سخنان خود استفاده کند. موضوع قابل توجه در دیدگاه مذکور این است که فرد می داند می تواند از یک ساختار دموکراتیک برای بیان عقاید پوچ خود استفاده کند هر چند که همواره آنرا نهی می کند. موضوع اساسی اینجاست که تاجزاده و امثال اصلاح طلبانی مثل او همواره از فضای انتخاباتی به هر صورتی برای بهره برداری سیاسی استفاه کرده اند.

یک روز فتنه می کنند و روز دیگر خود را یک کاندیدای انتخاباتی معرفی می کنند!

جالب اینجاست که آقای تاجزاده خود را یک اصلاح طلب از عصر انقلاب مشروطه تا به امروز می خواند؛ این درحالی است که بازی وی با ساختارهای سیاسی انتخابات آنچنان شور بوده که حتی اصلاح طلبان نیز از اعلام کاندیداتوری وی تعجب کرده اند.

کار کاندیداتوری کاریکاتوری اصلاح طلبان تنها به تاج زاده ختم نمی شود و نام های دیگری در این عرصه همچون دبیر کل حزب کارگزاران مطرح شده است. این درحالی است که ماجرای پرونده رشت الکتریک و متروک کردن یک کارخانه اصیل و استخوان دار با کارگرانی که سالها در این حوزه مشغول به کار و ارتزاق بودند در کارنامه درخشان این افراد می درخشد.

وی در حوزه سیاسی چنان تصویری از خود نشان داده که در انتخابات جنجالی ۸۸ نیز با وجود اینکه ستاد یکی از کاندیداها را مدیریت می کرد در پای صندوق رای به فرد دیگری رای داد.  

به هر جهت این زمزمه‌های کاندیداتوری برای جریان اصلاحات نه تنها خوب نیست بلکه با مطرح شدن چنین نام‌های بیشتر افکارعمومی موضع منفی نسبت به آنها می گیرند و سابقه این افراد به ذهن ها متبادر می شود.

با این شرایط که اصلاح طلبان پیش می روند امکان دارد افرادی همچون «محمد علی نجفی» هم برای انتخابات نامزد شوند.

کارنامه کاری اصلاح طلبان در این روزها باعث سرخوردگی هواداران این جناح سیاسی شده است و فضای سیاسی بیشتر از هر زمان دیگری نیاز به امیدآفرینی دارد، اما با ورود چنین افرادی به عرصه انتخابات که البته بیشتر حکم خودنمایی و شو سیاسی را دارد بیشتر ناامیدی به جامعه تزریق می شود. این روزها مردم بیش از هر زمان دیگری از دولت کار اجرایی قوی و اثرگذار می خواهند و ورود کاریکاتوری چنین افرادی فضای انتخاباتی را بیشتر به حواشی کذایی آلوده می کند و بر ناامیدی اجتماعی می افزاید.

چه اینکه این افراد هم با توجه به سوابق خود به خوبی می دانند که از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت می شوند اما برای آلودگی سیاسی اینطور مانور کاندیداتوری می دهند. با این اوصاف جریان اصلاحات اگر قصد دارد بیش از این دچار نقصان ریزش نشود بایستی فعالان سیاسی خود را مدیریت کند.

م
کد مطلب: 424278