تاریخ انتشار : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۲۴
 
منتخب ششمین دوره شورای شهر:

کار شهردار بعدی تهران بسیار سخت خواهد بود/ این مسئولیت باید به یک چهره ملی سپرده شود/ مدیریت تهران نمونه کوچک تری از ریاست جمهوری است

Share/Save/Bookmark
کار شهردار بعدی تهران بسیار سخت خواهد بود/ این مسئولیت باید به یک چهره ملی سپرده شود/ مدیریت تهران نمونه کوچک تری از ریاست جمهوری است
 
مدیریت شهر تهران هم به نوعی نمونه کوچک تری از ریاست جمهوری است و لذا لازم است که سطح مدیریت شهردار تهران بالا باشد و باید این مسئولیت به یک چهره ملی سپرده شود که دارای فهم بالای اجتماعی و فرهنگی و سیاسی باشد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: علیرضا نادعلی از منتخبین ششمین دوره انتخابات شورای شهر تهران درباره عملکرد شورای شهر پنجم تهران در چهار ساله اخیر، اظهارداشت: اینکه گفته شود هیچ کاری در دوره پنجم شورای شهر انجام نشده و همه کاری‌های انجام شده در این دوره منفی دیده شود، صحیح نیست. اما عدم انتخاب مجدد اعضای این دوره از شورا توسط مردم تهران و رای به سلیقه فکری متفاوت برای مدیریت شهری نشان می‌دهد که مردم تهران در مجموع از عملکرد این دوره از مدیریت شهری ناراضی بودند. امیدواریم که نحوه عملکرد شورای ششم به گونه‌ای باشد که در آینده دچار چنین مساله‌ای نشود و شهروندان از عملکرد آن راضی باشند.

وی با اشاره به اینکه کار شهردار بعدی تهران بسیار سخت خواهد بود، گفت: در این دوره مقدار بدهی‌های شهرداری افزایش یافته و حتما شرایط برای مدیریت آینده شهر سخت است، اما نه به این صورت که برخی ها با بزرگ نشان دادن آن شرایط را بسیار پیچیده و غیرقابل حل نشان می‌دهند و قطعا این مشکلات حل شدنی است. ان‌شاءالله با انتخاب درستی که اعضای شورای ششم انجام می‌دهند فردی انتخاب شود که بتواند با تعامل با سایر بخش‌های کشور منابع پایدار را برای شهر تهران فراهم کند و مطالبات همیشگی شهرداری از دولت و سایر بخش های حاکمیتی را به نحو درست عملیاتی کند.

عضو منتخب ششمین دوره شورای شهر تهران در ارتباط با ویژگی های شهردار آینده تهران گفت: شهرداری باید انتخاب شود که بتواند ظرایف فرهنگی، اجتماعی و مدیریت نرم افزاری جریان انسانی داخل شهر را به نحو مطلوبی انجام دهد. مگا پروژه‌های عظیم عمرانی در 12 ساله دوره آقای قالیباف به نحو خوبی اجرا شد. البته اگر از زوایای مختلف به شهر نگاه شود ممکن است بازهم مگا پروژه‌ای نیاز به کلید خوردن داشته باشد. اما با توجه به ظرفیتی که در شهر تهران وجود دارد به آن صورت نیاز به ساخت و سازهای کلان نیست مگر در برخی مناطق شهر که آن هم به دلیل شرایط مالی ویژه شهرداری شاید در اولویت نباشد.

نادعلی با اشاره به ضرورت توجه به حوزه های اجتماعی، فرهنگی در شهر تهران، خاطرنشان کرد: وظایف مدیریت شهری آینده در مسائل خدمات شهری و موضوع آسیب‌های اجتماعی سنگین‌تر از گذشته خواهد بود. اعضای منتخب شورای ششم معتقدند شخصی که برای شهرداری تهران انتخاب می‌شود حتما باید دارای فهم بالای اجتماعی، فرهنگی، مدیریتی و سیاسی باشد تا بتواند منابع مختلف را به کار گیرد و جریانات اجتماعی و دستگاه های مختلف را برای حل این مسائل شهر تهران پای کار آورد.

وی درباره عملکرد 4 سال گذشته شهرداری تهران در حوزه حمل و نقل عمومی، گفت: بخشی از این عقب ماندگی به کوتاهی دولت در پرداخت سهم خود در حوزه حمل و نقل عمومی و یا پیگیری نامناسب از طرف مدیریت شهری برمی‌گردد. با وجود اینکه در این 4 ساله اخیر جریان حاکم بر دولت و شورای شهر، هم راستا بودند اما دولتی که بر سر کار بود دولت پر تحرکی نبوده و از طرفی هم اقداماتی که باید در طول این چهار سال گذشته در حوزه مدیریت شهری انجام می‌شده به اندازه کافی نبوده و لذا نقدهایی هم که می‌شود بیشتر درباره کارهای انجام نشده در این دوره است. باید کاری شود که در کمتر از 4 سال بسیاری از این عقب ماندگی جبران شود و حتی قدم‌های روبه جلو برداشته شود.

عضو منتخب ششمین دوره شورای شهر تهران با بیان اینکه هماهنگی بین قوه مجریه و شهرداری می‌تواند به نحو بهتری مشکلات کلان شهر تهران را حل کند، افزود: علیرغم اینکه تحریم ها محدودیت‌هایی را برای تامین مالی یا دسترسی به تجهیزات برای شهرداری تهران بوجود آورده، اما تعامل بین دولت و مدیریت شهری بخش مهمی از این مشکلات را می‌تواند حل کند. راه حل های جایگزین و بومی در این زمینه بسیار به مدیریت شهری کمک خواهد کرد و همه مشکلات را نباید به گردن تحریم انداخت. امیدواریم که با تعامل مثبت بین دولت جدید و شورای شهر ششم بخش مهمی از این عوامل به نحو مناسبی رفع شود.

نادعلی در پایان با تاکید بر اینکه شورای ششم و شهردار آینده باید بیشتر منافع مردم را در نظر بگیرد تا منافع سیاسی، توضیح داد: وقتی در موضوع انتخاب شهردار درباره فهم بالای سیاسی صحبت می‌شود، برخی در مقام انتقاد می‌گویند می‌خواهید یک فرد سیاسی را برای این پست انتخاب کنید. اما در پاسخ به انتقاد آن ها باید گفت که رئیس جمهور که یک رجل سیاسی است، فقط کارهای سیاسی انجام می‌دهد یا سکان تمام کارهای عمرانی، امنیتی، اجتماعی و فرهنگی و ... کشور بدست رئیس جمهور است. مدیریت شهر تهران هم به نوعی نمونه کوچک تری از ریاست جمهوری است و لذا لازم است که سطح مدیریت شهردار تهران بالا باشد و باید این مسئولیت به یک چهره ملی سپرده شود که دارای فهم بالای اجتماعی و فرهنگی و سیاسی باشد.

م
کد مطلب: 429258
مرجع : جهان نیوز