تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۲۰
 

آمار متفاوت دو رئیس‌جمهور در شکایت از رسانه‌ها

Share/Save/Bookmark
آمار متفاوت دو رئیس‌جمهور در شکایت از رسانه‌ها
 
خبر کوتاه بود و امیدوار کننده؛ رییس‌ دفتر امور دعاوی و قراردهای معاونت حقوقی رییس‌جمهوری در نامه‌ای خطاب به دادستان عمومی و انقلاب تهران از شکایات این معاونت علیه رسانه‌ها اعلام گذشت کرد. این وعده‌ای بود که آیت‌الله رئیسی در ایام انتخابات ریاست جمهوری به مردم و رسانه‌ها داده بود. اینکه در دولت وی رسانه‌ها، به‌خصوص رسانه‌های منتقد، از شکایت دولت در امان خواهند بود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:سیدابراهیم رئیسی در مدت زمان ریاستش بر دستگا قضا، با عدم شکایت و برخورد با هیچ رسانه‌ای، نشان داد که به آزادی بیان رسانه‌های منتقد اعتقاد دارد.
 
اما چرا پس گرفتن شکایت‌های معاونت امور دعاوی رئیس‌جمهوری از رسانه‌ها امیدوار کننده است؟
 
حسن روحانی در طول هشت سال ریاست جمهوری‌، علیرغم شعارهایش در ارتباط با منتقدین، بارها با شکایت‌هایش از رسانه‌ها و حتی نمایندگان منتقد دولتش، نشان داد که اعتقادی به شعارهای عوام پسندش ندارد. روحانی در هر حوزه‌ای هم که بی‌عمل بود، در ثبت شکایت و حتی برچسب زنی به منتقدین ید طولایی داشت.
 
بیستم آبان ماه سال قبل غلامحسین اسماعیلی سخنگوی وقت قوه قضاییه، در نشست خبری خود در رابطه با شکایت دولت از منتقدان گفت: «در دولت فعلی ما ۱۵۰ مورد شکایت از شخصیت های حقیقی و حقوقی داشته‌ایم که البته تعداد کسانی که از آنها شکایت شده بیشتر از این عدد است.»
 
نکته قابل توجه این است که شکایت‌هایی که امروز از سوی معاونت امور دعوی ریاست جمهوری پس گرفته شده، مربوط به زمان حضور روحانی در پاستور است.
 
جدای از شکایت، حسن روحانی در مدت زمان ریاست جمهوری‌اش، با برچسب‌هایی از جمله «بی‌سواد، بی شناسنامه، مزدور، کاسب تحریم، حسود، بزدل، ترسو، جیب‌بر، بی‌قانون، مستضعف فکری، بیکار، متوهم، تازه به دوران رسیده و باید به جهنم بروند» نیز، منتقدینش را نواخته است.
 
تفاوت  رفتار روحانی در شعار و عمل، موضوعی بود که آیت‌الله رئیسی نیز در یکی از برنامه‌های انتخاباتی خود به آن اشاره کرده و گفت: «رقیب من با وجود شعار آزادی از 198 نفر به دادگستری شکایت کرد.»
 
 
Video Player
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
برخلاف روحانی، سیدابراهیم رئیسی با گذشتن از شکایت‌هایی که در دوره حسن روحانی ثبت شده بود، نشان داد که در وعده‌اش به رسانه‌ها و منتقدین صادق است.


م
 
کد مطلب: 433230