تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۴۴
 
وقتی آمارها صحبت می‌کنند

واردات واکسن به کشور و شتابی که امید آفرین است

Share/Save/Bookmark
واردات واکسن به کشور و شتابی که امید آفرین است
 
تسریع در ورود واکسن های کرونا جهت واکسیناسیون عمومی در حالی در ماه های اخیر شتاب بالایی به خود گرفته است که بر طبق مذاکره و دیپلماسی فعال دولت جدید برای خرید واکسن با تعداد و دُزهای بالا این مهم اتفاق افتاده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:مصطفی مطهری: تسریع در ورود واکسن های کرونا جهت واکسیناسیون عمومی در حالی در ماه های اخیر شتاب بالایی به خود گرفته است که بر طبق مذاکره و دیپلماسی فعال دولت جدید برای خرید واکسن با تعداد و دُزهای بالا این مهم اتفاق افتاده است. در واقع در ذیل آنچه به دنبال پیگیری های دولت در این باره به انجام رسیده است فرجام کار صرفاً به بخش واردات واکسن محدود نشده است بلکه نحوه ترخیص سریع واکسن های خریداری شده در گمرک بدون لحظه ای فوت وقت موجب شده تا این اتفاق بر ریل هدف گذاری شده خود حرکت کند و شتاب بالایی نیز داشته باشد.
براساس آمار موجود با ورود شصت و پنجمین محموله وارداتی واکسن کرونا، میزان واردات به ۹۲ میلیون و ۸۴۸ هزار و ۶۰۶ دُز رسیده است. بطوریکه بر طبق گفته «مهرداد جمالی ارونقی» معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران«از بهمن‌ماه ۹۹ که واردات واکسن کرونا آغاز شده است تا ۲۰ مهرماه سال جاری ۸۱ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۳۹۶ دُز سینوفارم چین در ۳۸ محموله به کشور وارد شده است و تا پایان هفته نیز ۶ میلیون دُز دیگر از این نوع دارو تحویل داده می شود».
مطابق آنچه در آمارهای منتشر شده نشان می دهد با آغاز واکسیناسیون عمومی در کشور یعنی از اسفندماه 1399 تا کنون( 8 ماه)، سه محموله واکسن آسترازنکا (وارداتی از ژاپن) با ۲ میلیون و ۹۱۱ هزار و ۸۱۰ دُز، یک محموله کووکس وارداتی از ایتالیا با یک میلیون و ۴۵۲ هزار دُز، یک محموله واکسن آسترازنکا وارداتی از چین- سبد کووکس با یک میلیون و ۴۴۹ هزار و ۶۰۰ دُز، ۱۳ محموله واکسن روسی اسپوتنیک با یک میلیون و ۳۷۰ هزار دُز، ۲ محموله واکسن آسترازنکا وارداتی از روسیه با ۹۶۳ هزار دُز، یک محموله کووکس وارداتی از کره‌جنوبی با ۷۰۰ هزار و ۸۰۰ دُز، سه محموله واکسن آسترازنکا وارداتی از اتریش با یک میلیون دُز، یک محموله آسترازنکا وارداتی از یونان با ۱۵۰ هزار دُز و یک محموله واکسن بهارات هندی با ۱۲۵ هزار دُز وارد کشور شده است. همانطور که گفته شد سهم واردات واکسن سینوفارم ۸۱ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۳۹۶ دُز سینوفارم چین در ۳۸ محموله بوده است که بیشرین سهم وارداتی را به خود اختصاص داده است.
با این حال اگر از وجوه آمار تفکیکی واردات واکسن بگذریم و با نگاهی تحلیلی به موضوع واردات واکسن بنگریم در خواهیم یافت که آنچه روند مذکور را تسریع بخشیده است استفاده از رویکرد دیپلماسی و بایسته های مبتنی بر آن در نگاه دولت سیزدهم جهت تأمین واکسن های مورد نیاز کشور در راستای واکسینه کردن عمومی می باشد. بطوریکه حتی آمارها نیز دلالت بر این موضوع دارند که بیشترین میزان واردات واکسن در دو ماه اخیر یعنی شهریور و مهر رخ داده است؛ رکورد واردات واکسن شهریور با ۳۳ میلیون و ۶۴۳ هزار و ۹۹۶ دُز و در مهرماه نیز ۳۲ میلیون و ۵۲۵ هزار دُز واکسن می باشد.
 
 
 
 
در مجموع باید گفت که این آمارها نشان می دهد آنچه در راستای واردات واکسن جهت واکسیناسیون عمومی اتفاق افتاده است حجم وسیعی از آن متعلق به ماه هایی است که دولت سیزدهم بر اریکه اجرایی کشور نشسته است. این بدان معناست که عزم دولت فعلی جهت انجام امور عمومی با انتفاع ملی به مراتب زیادتر از سلف خود بوده و هست و به علاوه اینکه این دولت نشان داده است می توان از طریق دیپلماسی مصائب و سختی هایی که به عنوان موانع از آنها یاد می شد را از سر راه برداشت.
 

م
 
کد مطلب: 434467