تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۸
 

کار سخت دولت سیزدهم در بورس/ وعده‌هایی که رئیس جدید سازمان بورس باید آن‌ها را پیگیری کند

Share/Save/Bookmark
 
مردم به خوبی تجربه کرده‌اند که روندهای سینوسی شدید در نهایت آنها را متضرر خواهد کرد و انتظار دارند تا بیش از هر چیز ثبات به بازار سرمایه بازگردد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: اوضاع بورس و سهامداران متضرر که با دعوت دولت روحانی به آن سرازیر شدند نارضایتی‌های فراوانی را به دنبال داشت. اکثر نامزدهای ریاست جمهوری در این خصوص نیز وعده‌هایی را مطرح کردند که مردم را به تغییرات در دوران پساروحانی امیدوار می‌کرد. اکنون مردم به نظاره نشسته‌اند و منتظر هستند تا ببینند اصلاحات ساختاری در سازمان بورس انجام خواهد شد یا خیر؟
 
بالاخره پس از چند هفته از استقرار کامل دولت، چهارشنبه هفته گذشته شورای عالی بورس و اوراق بهادار با حضور اعضاء و به ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی تشکیل جلسه داد و  «مجید عشقی» به عنوان گزینه نهایی ریاست سازمان بورس به شورا معرفی و به اتفاق آرا از سوی اعضا به عنوان رییس جدید سازمان  بورس و اوراق بهادار انتخاب شد.
 
همچنین اعضای جدید هیات مدیره سازمان بورس اوراق بهادار شامل مجید عشقی، محسن خدابخش، علیرضا ناصرپور، حسن فرج زاده و مهرداد مسعودی فر توسط شورای عالی بورس منصوب شدند.
 
این انتصاب در آخرین روز کاری بورس انجام گرفت و در روز ابتدایی این جابه‌جایی بازار واکنش مثبت نشان داد و صعودی 40 هزار واحدی را ثبت کرد؛ با این حال نمی‌توان از هم‌اکنون این واکنش بازار را دائمی و مستمر دانست. این نکته در حالی قابل توجه است که فعالین بورس نیز بازاری متعادل را انتظار دارند و افول و صعودهای نجومی را در تقابل با ثبات و حفظ دارایی مردم می‌‌دانند.
 
مردم نیز به خوبی تجربه کرده‌اند که روندهای سینوسی شدید در نهایت آنها را متضرر خواهد کرد و انتظار دارند تا بیش از هر چیز ثبات به بازار سرمایه بازگردد.
 
چرا سازمان بورس کار سختی در پیش دارد؟
16 مردادماه سال 99 بود که رئیس جمهور وقت حسن روحانی در تشویق مردم به سرمایه گذاری در بورس گفته بود: «با شرایطی که بورس نشان می‌دهد اوضاع بهتر خواهد شد؛ مردم باید همه چیز را به بورس بسپارند.» این اظهارات زمانی انجام شد که شاخص کل بورس از دو میلیون واحد گذشته بود. اما فتح کانال دو میلیونی زیاد دوام نیاورد و از 20مرداد تاکنون بازار سرمایه به رنگ قرمز درآمده است.  به طوریکه بسیاری از نمادهای بورسی در بازار حتی بیش از 50درصد ارزش خود را از دست داده‌اند.
 
این اتفاق تلخ در حالی رخ داده بود که همچنان مردم در صف ثبت نام برای دریافت کدبورسی بودند. اما فاجعه به طور عجیبی به اعتماد عمومی مردم به دولت و حاکمیت ضربه زد.
 
روند بی‌اعتمادی مردم نه تنها تا پایان دولت روحانی استمرار داشت که حتی با وعده‌های مداوم آنها عمیق‌تر نیز می‌شد. به عنوان نمونه واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور دراتفاقی عجیب در یک برنامه زنده تلویزینی به تحلیل تکنیکال شاخص بورس روآورد. اتفاقی که در هرجای دنیا عجیب است. اما صحبت‌های واعظی در متوقف شدن افت شاخص بورس در شاخص یک میلیون و 600هزار درست از آب در نیامد. تا جاییکه دولت روحانی بورس را در شاخص حوالی یک میلیون و400 هزار تحویل داد.
 
در شرایطی که اعتماد عمومی به شدت ضربه خورده بود سیدابراهیم رئیسی با وعده بازگشت ثبات و آرامش به بازار سرمایه اعلام کرد که تلاش خواهد کرد تا اعتماد از دست رفته را بازگرداند.
 
به عنوان نمونه دکتر رئیسی گفته بود: «مهم‌ترین عامل اعتماد مردم به بازار بورس ثبات این بازار است. ثبات در مقررات از شرایط مهم بازار سرمایه است تا سهام دار بتواند وضع بازار را پیش بینی کند.»
 
وی همچنین با انتقاد از سواستفاده دولت روحانی از بازار سرمایه گفته بود: «نباید بورس به محل رفع مشکلات بودجه‌ای کشور و جبران کسری بودجه دولت‌ها تبدیل شود؛ آن هم بدون مدیریت لازم.»
 
رئیسی در ارائه راه‌حل‌های خود برای بازار سرمایه به این مهم اشاره کرده بود که «بورس و مسائل آن مثل نرخ‌گذاری و دامنه نوسان را نمی‌توان دستوری اداره کرد بلکه باید سازوکارهایی برای آن ایجاد شود.» رئیس جمهور همچنین وعده داده بود «صندوق جبران خسارت راه ‎اندازی کنیم تا به مردم اعتماد بدهد»
 
بنابراین رئیس سازمان بورس و مسئولان جدید در این حوزه باید توجه داشته باشند که مسئول اجرای وعده‌های مهمی هستند که مردم را به بازگشت ثبات به بازار سرمایه امیدوار کرده بود.

ش
کد مطلب: 434562
مرجع : رجانیوز