رئیسی به کردستان بیاید و میراث دولت قبل را ببیند

فارس , 25 مهر 1400 ساعت 12:51

نماینده مردم سنندج در مجلس خطاب به رئیس جمهور گفت: باید به این منطقه بیایید تا ببینید صنعت در کردستان نامی بیگانه به دارازی تاریخ دولت ها بوده و حجم بالای دست‌فروشی در این استان، یکی دیگر از میراث های دولت قبل است.


پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  سید مهدی فرشادان در نشست علنی صبح امروز(یکشنبه، 25 مهرماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود خطاب به رئیس جمهور گفت: فسادستیزی، جوان گرایی و عمل گرایی از ویژگی های بارز شماست لذا انتظار داریم، کردها را از حاشیه به متن آورده و از پشت صحنه به روی صحنه سیاسی آورده و از سایه بی عدالتی دولت های گذشته به زیر آفتاب عدالت دولت خود فراخوانده و امید دهید؛ کردها را با سیاست آشتی داده و نخبگان ما را شریک سیاسی خود کنید تا یاران وفادارتان بیشتر شود.

نماینده مردم سنندج و دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه کردها را به بدنه قدرت دعوت کرده تا تفسیرهای غلط نقش بر آب شود، گفت: کردها را با کولبری عجین کرده اند لذا شما کردها را قوی کنید تا شعار ایران قوی پیاده شود؛ کردها را منتظر نگاه داشته اند پس شما کردها را مطمئن کنید.

وی ضمن دعوت از رئیسی برای سفر به کردستان برای آشنایی با کمبودها، نواقص و حجم بیکاری جوانان کرد، عنوان کرد: وی باید از نزدیک مشکل آب شرب سنندج را دیده و حل معضل آن را به وزارت نیرو بسپارند و ببینند کردستان 8 درصد آب های کشور را داشته و حوزه آبریز 5 استان است اما مردم نجیب استان با دبه به دنبال آب آشامیدنی سالم، زلال و بدون بو هستند.

فرشادان با بیان اینکه سنندج شهر خلاق موسیقی و مهد بزرگانی چون آیت الله مردوخ و شهر دین و دیانت و هنر است، اظهار داشت: آقای رئیس جمهور به کردستان سفر کنید تا معضل زباله گردی، همان میراث نامبارک دولت حسن روحانی را از نزدیک لمس کرده و با مشکلات جامعه فرهنگی و اهل سنت در این استان بیشتر آشنا شوید.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم همچنین خطاب به رئیسی ادامه داد: باید به این منطقه بیایید تا ببینید صنعت در کردستان نامی بیگانه به دارازی تاریخ دولت ها بوده و حجم بالای دست‌فروشی در این استان یکی دیگر از میراث های دولت قبل است؛ در کردستان که قطب کشاورزی، گندم و توت فرنگی است هنوز سهم آب و حق آبه ما را نمی دهند؛ مرگ ها و مصدومیت ها در جاده های کردستان دسته جمعی شده و جاده هایی که به قتلگاه های انسانی تبدیل شده است.

وی اضافه کرد: باید معضل اجتماعی وضعیت کولبران کردستان دیده شود تا سامان داده شود؛ دولت قبلی می خواست مشکل کولبران را روی کاغذ حل کند اما درد کولبران در بانه و مریوان باید در دم مرز حل شود و ایجاد اشتغال و کار انقلابی باید مشکل آنها را حل کرد.

فرشادان ادامه داد: مطالبات جامعه دانشگاهی و نخبگان کرد یکی از ضروریات است که در حاشیه نگاه حاکمیت قرار دارند؛ پیشنهاد می کنم به نایسر سنندج سفر کنید تا گفتاردرمانی و شعارزدگی دولت حسن روحانی درباره رفاه اجتماعی حاشیه شهرها را ببینید.

این عضو مجمع نمایندگان استان کردستان در ادامه با بیان اینکه با سفر به کردستان باید درد دل نیروهای بخش درمان را درباره تبدیل وضعیت نیروهای بدون سهمیه وزارت بهداشت بشنوید که سپر بیماری کرونا بوده اند، گفت: مطالبات پرسنل خدوم دانشگاه پزشکی و مسائل دارویی و زحمات کادر درمان درباره کرونا را ببینید و مطالبات به حق بازنشستگان و نیروهای زحمتکش آموزش و پرورش را شنیده و چاره اندیشی کنید.

وی افزود: اگر اصرار دارم دولت بدعهد حسن روحانی مشارکت سیاسی کردها را به یأس تبدیل کرد مستند می گویم؛ در بیکاری اولین های کشور هستیم، در دست فروشی جزء اولین ها هستیم، صنعتی نداریم، کارخانه ای نداریم و در توسعه راه های روستایی آخرین استان کشور بوده و در بزگراه و آزادراه و راه آهن جزء آخرین ها هستیم و در حوزه آبی در رده های آخر هستیم، کریدور شمال –جنوب پروژه 17 ساله ای است که هنوز 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

فرشادان گفت: مردم نجیب کرد گناهی ندارند که قربانی توسعه نامتوازن، تبعیض و ناعدالتی ها در دولت گذشته شده اند. در تابستان امسال بر اساس واژگونی یک دستگاه مینی بوس تعداد 16 نفر فوت کردند و به یاد دارید در آتش سوزی اتوبوس سنندج 11 تن در میان شعله های آتش سوختند که آن هم از قصورات دولت قبلی در حوزه زیرساخت بود.

نماینده سنندج عنوان کرد: بارها از این تریبون گفته ام جاده های بین شهری نیازمند بودجه جهشی و اصلاح ضرب الاجل است اما وزارت راه سابق نشنید و بر اساس آمار در سال 65، هر سال 365 نفر در جاده های کردستان جان خود را از دست می دهند که مسئولان دولتی باید از این وضعیت اسفبار خجالت بکشند.

وی با تأکید بر توسعه متوازن در تقسیم خدمات عمومی، عنوان کرد: نمایندگان اقوام و فرهنگ ها! پیام مردم نجیب کرد با انتخاب رئیسی این است که به تغییر در وضعیت موجود کردستان امید بسته و ایجاد مکانیزم عدالت محور برای حل مشکلات جاده های بین شهری و روستایی، آب، کشاورزی و صنعت ورشکسته کردستان ضروری است.

فرشادان در ادامه با اشاره به اینکه ناکارآمدی سیاست های تمرکزگرا نیازمند بازنگری اضطراری است، ابراز داشت: کسانی که از تعامل مسالمت آمیز سخن می گویند، درک صحیحی است زیرساخت های آن نداشته و کسانی که از همبستگی ملی حرف می زنند درک صحیحی از گفتمان توسعه محوری نداشتند؛ ما کردها تفاوت دولت های مردمسالار و غوغاسالار را خوب می دانیم و تفاوت دولت های عملگرا و شعارگرا را خوب می فهمیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه کردستان ثروتمند است اما افرادی با اندیشه های فقیر آن را اداره می کنند، خاطرنشان ساخت: کردستان پرآب است اما عده ای ناکارآمد آن را خشکانده اند لذا اگر تولید کردستان حمایت شود می توانیم صادرکننده باشیم؛ ما کردها می خواهیم کشور را در ثروتمان شریک کنیم اما عده ای معادن ما را چپاول می کنند؛ ما می خواهیم صنعت مرغداری و زنبورداری را توسعه دهیم اما بروکراسی خسته کننده اداری ما را به سمت ورشکستگی سوق می دهد. اقتصاد کردها را بر اساس توسعه صنایع تبدیلی بازسازی کنید؛ کردستان قطب دامداری است و ضروری است به آن توجه شود.

ش


کد مطلب: 434582

آدرس مطلب: http://www.hamandishi.ir/news/434582/

هم اندیشی
  http://www.hamandishi.ir