تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۷
 

گام بلند وزارت صمت برای جبران یک اشتباه پرهزینه در دولت روحانی

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت  در نشست هم اندیشی با تولید کنندگان لوازم خانگی با انتقاد از تعداد اندک رایزنان تجاری کشور گفت: هم اکنون فقط ۶ رایزن تجاری در جهان داریم، این تعداد سال آینده به ۶۰ و در سال ۱۴۰۲ به ۱۲۰ نفر خواهد رسید.
 
این خبر برای اقتصاد ایران بسیار مهم است و نشان از آن دارد که تیم اقتصادی دولت جدید برخلاف دولت گذشته، به دنبال احیای روابط تجاری با جهان است. سیاست خارجی دولت روحانی در حوزه اقتصاد و ایضا دیگر حوزه‌ها معطوف به مذاکره برای رفع تحریم بود و این مذاکرات نه تنها به رفع تحریم کمکی نکرد بکله باعث از دست رفتن بازارهای ایران بویژه در کشورهای منطقه و حتی کشورهایی مانند سوریه و عراق شد.

یکی از مصداقهای بی توجهی دولت روحانی به حوزه اقتصاد در سیاست خارجی تعداد اندک رایزنهای بازرگانی ایران است. باز خوانی خسارتهای دولت روحانی از آن جهت مهم است که باید درس عبرت برای آیندگان شود؛ برخی از خسارتهای این دوران به هیچ عنوان قابل جبران نیست و برخی دیگر به سختی جبران می‌شود ولی اگر از آنها درس بگیریم باعث می‌شود که در آینده دوباره این اشتباهات تکرار نشود.

مسئله رایزنی بازرگانی و فراموش کردن بازار پر سود کشورهای همسایه یکی از همان اشتباهات بزرگ بود که در خلال مذاکرات هسته‌ای و تحریم به حاشیه رفت و خسران بسیاری برای اقتصاد ما داشت. و این خبر از وزیر صمت دولت جدید و اقدامات دیگری که در وزارت خارجه رخ داد نشان از عزم دولت برای بازگشت به مسیر درست را دارد.

ش
کد مطلب: 434618
مرجع : جهان نیوز