آخرین وضعیت مذاکرات:

آمریکا برای شروع گفتگوهای وین آماده نیست/ غرب هیچ اقدام اعتماد سازی برای بازگشت به مذاکره انجام نداده است

1 آبان 1400 ساعت 10:29

دولت آقای بایدن هنوز نتوانسته است به طرف ایرانی این حس را منتقل کند که آیا واقعاً نیت جدی برای بازگشت به برجام در جانب آمریکا و غرب وجود دارد.


پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: درحالیکه طرف غربی در سخنرانی‌ها و مواضع خود بارها از لزوم بازگشت سریع تر ایران به مذاکرات وین گفته است، اما بنظر نمی‌رسد خود عزمی برای عمل به تعهداتش در برجام و رفع تحریم‌ها داشته باشد.

 
 وزیر امور خارجه کشورمان سه شنبه در تماس تلفنی با آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد، شرایط بازگشت ایران به تعهداتش را اینگونه توصیف کرد: جمهوری اسلامی ایران از مذاکراتی که نتایج عملی ملموس داشته باشد حمایت می‌کند و چنانچه اعضای برجام به تعهدات کامل خود عمل کنند ایران نیز به تعهدات خود باز خواهد گشت.
 
آمریکا تاکنون هیچ اقدام اعتماد سازی برای بازگشت به مذاکره انجام نداده است و این نشان می‌دهد که طرف مقابل آمادگی برای بازگشت به مذاکرات ندارد. در همین راستا امیر عبدالهیان در گفتگو با شبکه NBC از نبود عزم جدی آمریکا گفت: فکر می‌کنم دولت آقای بایدن هنوز نتوانسته است به طرف ایرانی این حس را منتقل کند که آیا واقعاً نیت جدی برای بازگشت به برجام در جانب آمریکا و غرب وجود دارد. آیا اگر به برجام بازگردند قصد بازگشت به تعهداتشان را دارند؟
 
در ادامه وزیر امورخارجه با تاکید به عملگرا بودن دولت رئیسی افزود: ما در حال حاضر شاهد رفتار متناقض دولت آمریکا هستیم. یک روز درخواست می‌کنند زودتر به مذاکرات ۱+۴ برگردید، یک روز درخواست می‌کنند آماده گفتگوهای دو جانبه هستیم، می‌گویند آماده برگشت به تعهدات مان هستیم. اما هیچ اقدام عملی برای اینکه نیت واقعی شأن را به دولت ایران نشان دهند انجام نداده اند و بدتر از آن همزمان تحریم‌های جدید اعمال کردند. اگر واقعاً به دنبال مذاکره هستید تحریم جدید چه معنی دارد؟ این سیگنالی منفی برای دولت جدید ایران است.
 
همانطور که مشهود است، ایران به مواضع و سخنرانی‌های کشور‌های اروپایی طرف برجام و آمریکا اکتفا نمی‌کند و انتظار اقدامات متناسب برای جلب اعتماد دارد اما تاکنون حرکت مثبتی از طرف مقابل دیده نشده است. بنظر می‌رسد طرف‌های غربی آمادگی برای شروع مذاکرات جدید ندارند.
 


م


کد مطلب: 434991

آدرس مطلب: http://www.hamandishi.ir/news/434991/

هم اندیشی
  http://www.hamandishi.ir