تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۸
 
کارشناس مسائل بین‌الملل:

خودآمریکاییها به دزدی دریایی معترف هستند/آمریکا هیچوقت درخلیج فارس ماه عسل نداشته/هزینه بالای نظامی را نمی‌توانند به موفقیت تبدیل کنند

مشکل آمریکایی‌ها در برابر ایرانی‌ها ضعف روحی و روانی است
Share/Save/Bookmark
خودآمریکاییها به دزدی دریایی معترف هستند/آمریکا هیچوقت درخلیج فارس ماه عسل نداشته/هزینه بالای نظامی را نمی‌توانند به موفقیت تبدیل کنند
 
ایزدی با اشاره به اینکه هزینه نظامی آمریکایی ها چندین برابر ایران است، گفت: آمریکایی‌ها این هزینه بالای نظامی را نمی‌توانند تبدیل به موفقیت سیاسی کنند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: دکتر فواد ایزدی کارشناس مسائل بین‌الملل درباره روایت متفاوت آمریکایی‌ها از رویارویی سپاه با ناوهای آمریکایی در دریای عمان، اظهارداشت: در این ماجرا یک روایت از سمت ایران و روایتی دیگر از سمت آمریکایی‌ها ارائه شد، اما کار آمریکایی‌ها در تبیین روایت خودشان مشکل بود، چرا که در سال گذشته دوبار رسماً وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که نفتکش ایرانی را توقیف و نفت آن را در تگزاس فروخته است.
 
وی با اشاره به اینکه خود مقامات آمریکایی به دزد دریایی آمریکا معترف هستند، خاطرنشان کرد: ایران حرف جدیدی را بیان نکرده و اتهامی نزده است و این کار آمریکایی‌ها سابقه دارد. روایت ایران به دو دلیل در دنیا بیشتر پذیرفته شد، دلیل اول اینکه در گذشته هم این اتفاق افتاده و حرف طرف ایرانی را ‌از این جهت راحت‌تر می‌توان پذیرفت.
 
این کارشناس مسائل بین‌الملل در ادامه، گفت: دلیل دوم برای پذیرفتن ادعای طرف ایرانی این است که ایران فیلم منتشر کرد و طرف آمریکایی پس از مدتی سکوت فقط درباره این موضوع صحبت کرد. آمریکایی‌ها سابقه بدی در دروغ گویی دارند. در افغانستان خانه‌ای را بمباران کردند که در آن کودکان و زنان کشته شدند. پس از این اتفاق مدتی سکوت کردند و بعد هم گفتند داعش را زدیم. اما پس از چند هفته عذرخواهی کردند و گفتند که اینها داعشی نبودند.
 
ایزدی درباره وضعیت نیروهای آمریکایی ها در خلیج فارس توضیح داد: آمریکایی‌ها هیچگاه در خلیج فارس ماه عسلی نداشتند و در طول سال‌های گذشته ذیل نظارت نیروهای مسلح ایران در این منطقه حضور داشتند.
 
وی با بیان اینکه آمریکایی در حال اخراج از منطقه هستند، گفت: البته اخراج آنان یک شبه اتفاق نمی‌افتد و این یک روندی است که شروع شده و آمریکایی با توجه مشکلات داخلی و خارجی امکان پرداخت هزینه را در این منطقه ندارند. اگر احساس کنند تنش بالاست دو انتخاب بیشتر ندارند یکی فرار از منطقه و دیگری افزایش نیرو، که این اتفاق در افغانستان هم افتاد و از بین این دو گزینه نیروهای آمریکایی فرار را انتخاب کردند.
 
ایزدی در پاسخ به این سوال که چرا آمریکایی‌ها با وجود ناوهای جنگی و سلاح‌های پیشرفته به دنبال درگیری با نیروهای نظامی ایران نیستند، تشریح کرد: در ویدئویی که سپاه منتشر کرد یکی از این کشتی‌های جنگی آمریکا متعلق به گارد ساحلی این کشور بود. ساحل آمریکا 10 هزار کیلومتر دورتر از منطقه خلیج فارس است و آن افرادی که در این کشتی هستند برای محافظت از ساحل آمریکا ثبت نام کردند و وقتی آنان را به این منطقه می‌آورند، می‌دانند که حضورشان بی‌فایده است.
 
این کارشناس مسائل بین‌الملل با تاکید بر اینکه یکی از مشکلات آمریکایی‌ها در برابر نیروهای ایرانی ضعف روحی و روانی است، توضیح داد: قطعا اگر نیروهای آمریکایی می‌خواستند از سرزمین خودشان دفاع کنند با اشتیاق بیشتری این کار را انجام می‌دادند تا اینکه بخواهند در خلیج فارس مزاحمت ایجاد کنند.
 
وی با اشاره به اینکه هزینه نظامی آمریکایی‌ها چندین برابر هزینه نظامی ایران است، خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها در عمل این هزینه بالای نظامی را نمی‌توانند تبدیل به موفقیت در حوزه سیاسی کنند.
 
این کارشناس مسائل بین‌الملل، با بیان اینکه خواسته‌های آمریکایی‌ها از ایران حدی ندارد، گفت: آمریکایی‌ها در مقطعی دلیل مخالفتشان با ایران را ساخت سلاح کشتار جمعی اعلام می‌کردند، اما اکنون بیانیه می‌دهند که چرا ایران پهپاد دارد و افراد و شرکت‌های فعال در حوزه پهپادی را تحریم می‌کنند. پهپاد غالبا استفاده دفاعی دارد، ممکن است جنبه آفندی هم داشته باشد، ولی هیچکس در دنیا  پهپاد را سلاح کشتار جمعی نمی‌داند.
 
وی با تاکید بر اینکه اگر ایران در حوزه هسته‌ای هم کوتاه بیاید، آمریکا به سراغ سایرحوزه‌ها می‌رود، توضیح داد: آمریکا در حقیقت به دنبال سرنگونی جمهوری اسلامی است و هر اهرم قدرتی که ایران داشته باشد می‌خواهند از دستش بگیرند.
 
این کارشناس مسائل بین‌الملل، در پایان با اشاره به تحقیر شدن نیروهای آمریکایی در منطقه، گفت: این پیامی برای برخی از کشورهای منطقه است که امنیت‌شان را به امنیت آمریکا گره زده‌اند. آمریکایی‌ها در این منطقه امنیت خودشان را هم نمی‌توانند تامین کنند چه برسد به امنیت سایر کشورها. البته اگر این کشورها بتوانند این پیام را درک کنند.

م
کد مطلب: 436143