تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۵
 

خاطرات همدانی‌ها از ایام شهادت حاج قاسم منتشر شد

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: کتاب «ابرقدرت خداست»؛ خاطرات مردم همدان از ایام شهادت حاج قاسم سلیمانی، توسط انتشارات «راه یار» چاپ و روانه بازار نشر شد. «ابرقدرت خداست» به عنوان ششمین جلد از کتاب‌های سرفصل «آیین‌های انقلاب اسلامی» ناشر، تلاشی است برای به‌ تصویر کشیدن خاطرات مردم همدان از میزبانی از حاج‌قاسم و ایام شهادت این سردار پرافتخار اسلام.

در بخشی از مقدمه این کتاب می‌خوانیم: «تیر۱۳۶۱: آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، مردم روزه‌دار همدان برای راهپیمایی روز قدس و نمازجمعه، از خیابان‌های شهر به‌سمت استادیوم ورزشی شهر سرازیر شدند. صدام و رژیم بعث با عصبانیت از پیش‌رَوی‌های عملیات رمضان در خاک عراق، تهدید کرده بودند همدان را بمباران می‌کنند. تهدید اثرگذار نبود و پیر و جوان و زن و مرد راهی نمازجمعه شدند که هواپیماهای عراقی سر رسیدند. در این بمباران ۱۰۵ نفر شهید و ۶۰۰ نفر مجروح شدند. از بدن‌های مطهر نمازگزاران فقط تکه‌هایی کوچک باقی‌مانده بود. گویا هزینه آزادی قدس را ارباًارباشدن مقدر کرده‌اند.

زمستان۱۳۶۴: چند روز به عملیات والفجر۸ باقی‌ مانده بود که محسن رضایی، فرمانده سپاه پاسداران به محل استقرار تیپ انصارالحسین(ع) همدان رفت تا از انجام عملیات جدیدی خبر بدهد. قرار شد از بین بسیجیان تیپ، یک‌ نفر در حضور فرماندهان سخنرانی کند. حمید هاشمی نوزده‌ساله پشت بلندگو رفت و همه را میخ‌کوب کرد: «بسیجیان قهرمان، نور چشمان امام، یاران امام، فرزندان امت اسلام، یاوران امت مستضعف جهان، بدانید جهان زبون است، آمریکا کیست؟! شوروی کیست؟! ابرقدرت‌ها کیستند؟! ابرقدرت فقط خداست! خداست و خداست... .»

... شهادت فرمانده سپاه قدس برای مردم همدان، یادآور شهدای روز قدس همدان بود، هم در اسم و هم در رسم: هر دو با قدس گره خورده و ارباً اربا شده بودند. تشییع پیکر حاج‌قاسم و هم‌رزمانش همچون تشییع آیت‌الله معصومی همدانی زمینه‌ساز حیات اجتماعی‌سیاسی مجددی نه فقط در همدان که این بار در سراسر ایران و امت اسلامی شد. صدای «مرگ بر آمریکا»ی مردم تشییع‌کنندۀ حاج‌قاسم و احساس غرورشان پس از سیلی سپاه به پایگاه عین‌الاسد، پژواک صدای بسیجی جوانی بود از بیابان‌های دزفول در دهۀ شصت که می‌گفت: «ابرقدرت خداست!»

ش
کد مطلب: 437143
مرجع : فارس