تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۷
 

بی‌توجهی مسئولان به خروج نخبگان از کشور/ به آینده‌ ایران خیانت نکنیم

Share/Save/Bookmark
 
نماینده کرج در مجلس با ابراز نگرانی از روند مهاجرت نخبگان، استعدادهای برتر علمی و دانش‌آموزان مدارس سمپاد به خارج از کشور، از بی‌توجهی مسئولان مربوطه در این حوزه انتقاد کرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  مهدی عسگری نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پایین آمدن سن خروج و آمار مهاجرت فارغ‌التحصیلان دانش‌آموزان مدارس سمپاد یا همان استعدادهای درخشان از کشور اظهار داشت: باتوجه به آمارهای منتشر شده حدود 70درصد از فارغ‌التحصیلان این مدارس به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند و تنها 30درصد آنان در داخل کشور می‌مانند که این آمار تکان‌دهنده، نشانه‌ی وجود اشکالات ساختاری و بی‌برنامگی در حفظ استعدادهای میهن است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس مهاجرت رتبه‌های برتر کنکور، المپیادها و استعداد‌های برتر علمی را غفلتی از سوی مسئولان و مدیران وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و بنیاد نخبگان دانست و افزود: متاسفانه در بازه زمانی 1380 تا 1390 در گروه علوم ریاضی به طور میانگین 59 درصد و گروه تحصیلی علوم تجربی حدود 30 درصد از مشمولان تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان از کشور خارج شده‌اند و این روند در سال‌های اخیر شتاب بیشتری به خودگرفته است.

رئیس فراکسیون دیپلماسی اقتصادی ادامه داد: بررسی وضعیت خروج از کشور در میان آمار تجمیعی رتبه‌های یک تا هزار کنکور سراسری در کلیه رشته‌های تحصیلی نشان می‌دهد که تقریبا ۵۹ درصد برگزیدگانی که از کشور خارج می‌شوند از گروه تحصیلی علوم ریاضی و فنی هستند.

 عسگری به وضعیت کلی خروج و ماندگاری رتبه‌های برتر کنکور در خارج از کشور اشاره کرد و گفت: تعداد دانشجویان ایرانی در خارج از کشور از تراز 19 هزار دانشجو در سال 2003 به تراز ۵۶ هزار دانشجو در سال 2018 رسیده است.

وی با تأکید بر بیانات اخیر رهبر حکیم انقلاب در دیدار با نخبگان و ابراز گلایه‌مندی ایشان در خصوص تشویق نخبگان از سوی برخی دانشگاه‌ها به خروج از کشور، به بخشی از این بیانات اشاره کرد: در بعضی از دانشگاه‌ها عناصری هستند که جوان نخبه را تشویق می‌کنند به ترک کشور، من صریح می‌گویم این خیانت است، این خیانت است، این دشمنی با کشور است، دوستی با آن جوان هم نیست.

رئیس فراکسیون دیپلماسی اقتصادی با اشاره به بخش مذکور از سخنان رهبر حکیم انقلاب گفت: هرگونه مانع‌تراشی، عدم حمایت، بی‌توجهی و بی برنامگی در مسیر حفظ نخبگان جفای به آینده کشور است تا چه رسد به تشویق نخبگان به مهاجرت، که خیانت صریح به وطن تلقی می‌شود، باید موانع و دافعه‌های موجود از جمله بی‌ثباتی در تصمیم‌گیری، تبعیض و نابرابری و بی‌عدالتی را در این مسیر شناسایی و در صدد برطرف کردن آن‌ها اقدام کرد.

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد افزود: سیستم آموزشی معیوب ما، بیش از آنکه برای آینده کشور نیرو تربیت کند به مرکز تربیت نیرو برای کشورهای بیگانه تبدیل شده، بذرهای پرارزش بومی را مبتنی بر الگوی توسعه غربی پرورش می دهیم تا برای بهره‌برداری در آن‌سوی مرزها آماده شوند و این یک هشدار خطرناک نسبت به سیستم آموزشی موجود از مدرسه تا دانشگاه می‌باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: نظام آموزشی ما در واقع، ملغمه‌ای است که در متد و جهت‌گیری، تقلیدی و ترجمه‌ای بوده و بیش از آنکه دغدغه‌ی آن، حل مسائل و معضلات کشور باشد خروجی آن به ممالک غربی انتفاع می‌رساند، این مشکل چندان به افراد یا فارغ‌التحصیلان مربوط نمی‌شود بلکه نشانگر عیب و نقص موجود در سیستم آموزشی ناکارآمد کشور می‌باشد که نیاز به رسیدگی و بازنگری بنیادین و جدی دارد.

عسگری به تغییرات اساسی در فضای تحصیلی، حمایت از طرح‌ها، اشتغال و خدمت سربازی برای ترغیب نخبگان به ماندن در کشور اشاره کرد و گفت: خروج منابع انسانی که مهمترین سرمایه کشور محسوب می‌شود قطعا اثرات زیانباری در رشد و پیشرفت کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی، علمی و اجتماعی خواهد گذاشت و بدیهی است که باید زمینه‌ استفاده از ظرفیت‌ سرمایه‌های انسانی و اجرایی شدن طرح‌ها و ایده‌های کاربردی آن‌ها را فراهم کرد.

وی در پایان سخنانش افزود: رعایت شایسته سالاری در انتصاب افراد در مشاغل علمی، مدیریتی و حاکمیتی و بهبود امنیت شغلی از جمله برنامه‌ریزی‌هایی است که باید در بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی ریاست جمهوری به آن رسیدگی شود. همچنین وزارت آموزش و پرورش به عنوان بنیادی‌ترین محور پرورش نسل آتی در کشور محسوب می‌شود که قطعا حضور وزیری دغدغه‌مند می‌‌تواند به کاهش آمار مهاجرت و خروج دانش‌آموزان مستعد و نخبه کشور کمک شایانی کند.

ش
کد مطلب: 437153
مرجع : فارس