تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۴
 

هیچ ارتباطی میان قدس و یهود وجود ندارد

Share/Save/Bookmark
 
باستان شناس معروف یهودی در مقاله‌ای به بررسی ادعاهای مقامات و سران صهیونیست در ارتباط با سرزمین فلسطین و بیت‌المقدس پرداخت و تمام آن‌ها را واهی و نادرست توصیف کرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: جنبش صهیونیسم در قرن نوزدهم و در اوایل قرن بیستم در یک کارزار تبلیغاتی و سیاسی گسترده در اروپا همواره بر این گزاره تبلیغ می‌کرد که سرزمین فلسطین همان «ارض موعود» یهودیان است و اینکه یهود «ملت برگزیده خداوند است». صهیونیست‌ها همچنان در ادبیات خود قدس را «مرکز ارض موعود» دانسته و آن را پایتخت و شهر آباء و اجدادی خود و یک شهر کاملا یهودی قلمداد می‌کنند. این تبلیغات به طور گسترده بر سر کشورهای غربی آوار شده و به روایت غالب در رسانه‌ها، محافل سیاسی، فرهنگی و دانشگاهی تبدیل شده است؛ کارزاری که موجب شد تا «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت بشناسد.

اما در این راستا «یسرائیل ونکلشتاین» استاد معروف باستان‌شناسی در دانشگاه تل آویو که نظراتی خلاف گزاره‌های ذکر شده دارد، بار دیگر در مقاله‌ای تأکید کرد که میان یهود و بیت‌المقدس هیچ ارتباطی وجود ندارد. او در مقاله‌ای در نشریه «جروزالم ریپورت» نوشت که دانشمندان باستان شناس یهود تاکنون هیچ شواهد تاریخی یا باستانی که داستان‌های تورات از جمله «سفر خروج» و عبور از سیناء و پیروزی «یوشع بن نون» بر کنعانیان را تأیید کند، نیافته‌اند.

او افزود: «اسرائیلی‌های اولیه تمدن کنعان را در عصر متأخر برونزی توسعه دادند و هیچ خبری از درگیری نظامی شدید یا امثال آن نبود.» ونکلشتاین همچنین در قصه حضرت داود (ع) که بیشترین ارتباط را با بیت‌المقدس در تورات دارد، ابراز تردید کرد. این باستان شناس یهودی همچنین نوشت که حکومت حضرت سلیمان از نیل تا فرات محل تردید است و هیچ اثر باستانی که وجود چنین حکومتی را ثابت کند، یافت نشده است.

به گفته وی اگر چنین حکومتی وجود داشته باشد در حد قبائل بود و جنگ‌ها در حد جنگ میان قبیله‌‌ها رخ داده و  قدس داوود چیزی بیشتر از یک روستای فقیر نبوده است. در خصوص هیکل سلیمان نبی نیز، هیچ نشانه‌ای مبنی بر وجود چنین بنایی وجود ندارد.

ش
کد مطلب: 437297
مرجع : فارس